Používaním stránok prevádzkovaných Azet.sk, a.s. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK Viac info

Preč s blchami!

03.04.2007

Najväčším nepriateľom domácich miláčikov je blcha. Až 80 percent psích kožných problémov je pôvodne zapríčinených blším uhryznutím.

Najčastejšie druhy

Existuje viac než sto druhov bĺch. Aj keď to znie paradoxne, na psoch najčastejšie parazituje blcha mačacia, ale tiež blcha psia a ľudská. Všetky tieto druhy napádajú aj človeka. Príležitostne si na psoch pochutia aj blchy králičie, ježacie a slepačie.

Okamžite sa množia

Blcha sa postupne vyvíja z vajíčka cez larvu až po dospelého jedinca. Cicanie krvi mačky alebo psa stimuluje blchám rozmnožovací pud a následné kladenie vajíčok. Larvy krv necicajú, živia sa nečistotami v srsti. Ich vajíčka voľne vypadávajú zo srsti do okolitého prostredia, a pretože väčšina z nás chová svojich psích a mačacích miláčikov v dome alebo v byte, majú blchy na svoj vývoj takmer ideálne životné prostredie a utešene sa množia. Najvýznamnejším príznakom prítomnosti bĺch je svrbenie.

Svrbenie po uhryznutí

Po uhryznutí blchou zostáva na koži bolestivé miesto po vpichu a navyše sa do krvi zvieraťa dostanú s blšími slinami aj látky schopné vyvolať v organizme imunitnú odpoveď. Telo na ne reaguje a vyrobí protilátky, čím môžu vzniknúť rôzne precitlivenosti.

Ako na blchy

Blší trus vyzerá ako zrnká maku a je dôležitým diagnostickým znakom. Psi aj mačky mávajú pri zablšení pruh preriednutej srsti so začervenanou kožou. Pás sa ťahá od koreňa chvosta k hlave. Rýchlo zlikvidovať dospelé parazity a ich vývojové štádiá na zvierati možno kúpeľom, zásypom alebo postrekom. Obojky proti blchám nie sú vhodné na rýchlu, účinnú a okamžitú likvidáciu parazitov na zvierati.

Naša rada

Pri starostlivom prezeraní kožucha proti srsti nenarazíme vždy na živé blchy. Hľadáme teda „makové zrnká“ trusu. Pokiaľ sú pri rozpučení hnedočervené, ide skutočne o blší trus a je dôležité zvieratko odblšiť. Pri rozsiahlejšom zablšení sa poraďte s veterinárom.

Tlačiť