Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Krehká bojovníčka Katie Holmes: Jej peklo s Tomom Cruisom

09.02.2013 Adriana Forgáčová

Odísť od Toma Cruisa muselo stáť veľa odvahy. No to, čo s ním prežívala, bolo oveľa ťažšie!

Priznávame, už sme o ňu začali mať obavy. Päť rokov s Tomom Cruisom jej ubralo dobrých desať rokov zo života, ona však z toho manželstva vystúpila s nasadením železnej lady a takmer okamžite rozkvitla ako ruža.

Bojovnosť a extrémny pud sebazáchovy dostala Katie do vienka už pri pôrode. Narodila sa dva mesiace pred termínom a nevážila ani dve kilá. Bola najmladšia z piatich súrodencov, a to už je samo osebe konštelácia na boj o holý život deň čo deň. Katie v rodnom Ohiu prežila ukážkové šťastné detstvo. Jej otec je úspešný rozvodový právnik, mama sa doma starala o kŕdeľ detí. Medzi troma staršími sestrami a bratom bola Katie vždy tak trocha bábom a princezničkou. „Je strašne fajn byť tá malá a zlatá. A priznám sa, nedokážem z toho celkom vyrásť.“ Nedajme sa však oklamať. Žena, čo zabehne maratón a chladnokrvne vybabre s najznámejším scientológom na planéte, to nebude malá bezbranná kvetinka.

Dievča, ktorému sa plnia sny

Fyzické predpoklady – dlhé nohy, štíhla postava a súmerná tvár priviedli Katie v štrnástich rokoch očakávane k modelingu, no napriek relatívnym úspechom ju toto zúročovanie vlastných kvalít nenapĺňalo. Nebola to podľa nej dostatočná výzva. Tou sa jej javilo herectvo, s ktorým viac než vydarene koketovala na školských prestaveniach. Keď mala sedemnásť, rozhodla sa zaťať najvyššie, ako sa len dá. Začala cestovať na kastingy rovno do Los Angeles. No a hneď druhý pokus bol platný. Obsadili ju síce do malej, ale dosť zásadnej úlohy vo filme Ice Storm, kde hrali zvučné mená ako Kevin Kline a Sigourney Weaver. Posmelená hollywoodskym debutom posielala svoje kazety televíznym a filmovým tvorcom a zakrátko sa tešila z ďalšieho úlovku. Tvorcovia pripravovaného tínedžerského seriálu Dawson´s Creek ňou boli nadšení a obsadili ju do hlavnej úlohy. Potom to už išlo nejako samo. Už počas prvej série natočila Katie Holmes dva ďalšie filmy a o rok neskôr sa v úlohe ambicióznej študentky pokúšala zviesť Michaela Douglasa vo filme Skvelí chlapi (Wonder Boys). Seriál sa stal jedným z amerických hitov a na obrazovkách vydržal celých šesť sezón.
Katie sa nedala učičíkať televíznou prchavou slávou a pracovala usilovne aj na filmovej kariére. Ukázala sa ako tvárna a talentovaná herečka, ktorej okrem dobrých dievčat z dobrých rodín idú úlohy bystrých, intrigánskych a sexom posadnutých malých mŕch úplne najlepšie. Odporúčame pozrieť si polo horor Takmer dokonalý zločin (The Gift) a sarkastickú komédiu Ďakujeme, že fajčíte. Nielen kvôli nej.
V dvadsiatich piatich rokoch mala všetko, na čo si môže dievča pomyslieť. Bola už modelkou, seriálovou hviezdou aj hollywoodskou herečkou a všetko to prišlo akoby samo, stačilo si priať. „Možno to znie hlúpo, ale na svoju kariéru sa stále pozerám, akoby to prežíval niekto iný. Nemôžem tomu uveriť. Neviem sa dočkať, kedy o tom napíšem pamäti a budem rozprávať vnúčatám. Je to neuveriteľné.“
Bola šťastne zadaná a zasnúbená. Chris Klein bol a stále je seriálový herec, pekný chlapec, akého by dcére dopriala každá mama – taký naleštený panáčik s bielym golierom a zastrihnutými nechtami. Boli spolu päť rokov. A možno by boli dodnes, keby Katie Holmes nebola dievčaťom, ktorému sa ako na potvoru plnia všetky, ale že úplne všetky sny.

Láska z plagátu

Veru, dávaj si ty pozor, milá Katie, čo si želáš, lebo sa ti to môže splniť. V roku 2005 spoznala Toma Cruisa. Hereckú top hviezdu v najlepších rokoch. Chlapíka, ktorého plagát jej (pravdepodobne) visel nad posteľou, za ktorého sa (podľa vyjadrenia spolužiačok z katolíckej dievčenskej školy) denne modlila a ktorý ju v predstavách o veľkom dni D viedol v krásnych bielych šatách pred oltár (čo potvrdila v niekoľkých rozhovoroch). Katie Holmes seriózne dvoril jej dlhoročný idol a ona sa beznádejne, fatálne a úplne najviac, ako sa len dá, zabuchla tak, že amen tma! My jej to teda nevyčítame. Tiež sme niekoľkokrát videli film Top Gun a všeličo sme si vo svojich dievčenských spálňach predstavovali. No a zrazu stál pred ňou, živý, malý, šarmantný a chcel s ňou chodiť. Tak sa ani veľmi neokúňala. Ako pár sa spolu prvýkrát ukázali na odovzdávaní hudobných cien. Keď ho Katie uvádzala, chichotala sa, smiala, podskakovala, triasla sa na celom tele a jej oči i všetky póry unisono pišťali: Babyyy, ja randím s Tomom Cruisom!!! Jej ústa nahlas hovorili v podstate to isté.
O Tomových pohnútkach môžeme len nezáväzne uvažovať. Za sebou mal dva rozvody a čerstvý rozchod s Penélope Cruz. A bola tu Katie, mladá a krásna, vysoká a štíhla, mala detskú tvár a hrozne dobré vlasy... Talentovaná a perspektívna, ale nie až tak, aby ho zatienila. Zamilovaná, plná obdivu a.... ehm, manipulovateľná? Minimálne v stave „ja ťa žeriem už od dvanástich, tu ma, chlapče, máš“. Cruise hral rolu šťastne zamilovaného muža, teatrálne vykrikoval a skákal na gauč v talkšou u Oprah, ale akosi sme mu to neverili. Po dvoch mesiacoch sa dvojica zasnúbila, do roka sa im narodila dcéra Suri a po šiestich mesiacoch nasledovala svadba.
A potom to začalo byť všetko také čudné a fámy sa rodili jedna cez druhú úplne bez kontroly. Napríklad Suri takmer pol roka nikto nevidel, nijaká fotka, nijaké svedectvo blízkych priateľov. Nevidela ju dlho vraj ani Katina rodina, ani hviezdni kamaráti páru. A všetci sa opatrne, niektorí aj „na plnú hubu“, pýtali, či je to dieťa v poriadku, či naozaj existuje, na koho sa podobá a ako ho vlastne splodili. Neznámy darca spermií i Katin bývalý boli na zozname potenciálnych otcov. Odpoveďou boli prvé oficiálne fotografie na obálke a vnútri magazínu Vanity Fair, na ktorých sa šťastne usmievala spokojná mladá rodina, čo si len chráni svoje súkromie. Údajne.

Scientologický trojuholník

Ten príbeh z červenej knižnice, keď si po dievča z Ohia príde jej vysnívaný princ, mal na sebe od začiatku rôzne tiene, pochybnosti a podozrenia. Po prvé preto, že v istom veku už na rozprávky neveríme. Po druhé preto, že Tom Cruise nám nepripadal ako chlapík, čo sa nechá len tak „viesť srdcom“. Áno, je to pán herec. A je to tiež dobrý obchodník. Meno Tom Cruise je značka s dobre premysleným marketingom. Usporiadaný partnerský život k nemu patrí. Tom Crusie je aj najznámejší a najzanietenejší člen scientologickej cirkvi. A tak do manželstva pána a pani Cruisovcov nevstúpila len jedna tretia osoba, ale celá inštitúcia.
Nerady by sme do toho guláša poloprávd a výmyslov pridávali ďalšie ingrediencie, lebo dokopy o tom tiež vieme starú belu. Ale vyzerá to tak, že scientologická cirkev, tak ako mnoho podobných organizácií, sa snaží manipulovať a ovládať svoje ovečky, aby získala ich oddanosť, služby, a, pravda, aj časť ich majetku. Robí tak prostredníctvom naozaj veľmi čudných pravidiel a rituálov. Jedným z nich je vraj tichý pôrod, teda povinnosť priviesť dieťa na svet bez jediného hláska – čo je vraj tá úplne najprirodzenejšia a pre spirituálny vývin dieťaťa najbezpečnejšia cesta. Katie teda vraj odrodila najtichšie, ako len vedela, a podvolila sa aj ďalším scientologickým pravidlám. Tom sa ju vraj snažil ovládať, obmedzoval jej stretnutia s rodinou a priateľmi. Miešal sa do toho, aké úlohy môže prijať a koľko intimity jej dovolí prejaviť. A keď raz malej Suri pripravila príliš obyčajnú narodeninovú oslavu (len kamaráti, pizza, torta a tak), obvinil ju, že ako matka zlyhala a prinútil ju absolvovať psychoterapiu. A to sme najhoršie šumy, ktoré z Cruisa robili monštrum, nechali bokom. Hoci o tom, že škandalizácia života celebrít dobre predáva, vieme svoje, obrázky na kosť vychudnutej, smutnej a neupravenej Katie povedali viac než dosť. Príležitostné vystúpenia manželov na červenom koberci, ktoré mali dokazovať ich lásku a zaľúbenosť, mali úroveň ochotníckych výkonov a pôsobili trápne. Bozky v hlbokom záklone, no uznajte.

Rozvod za ticho

Nie, Tom nás nepresvedčil, že v jeho manželstve je všetko v najlepšom poriadku. A nepresvedčil o tom ani svoju mladú ženu. Aj sme sa báli, že v tom zajatí pomaly zvädne a zahynie, Katie nás však príjemne prekvapila a svojho muža celkom iste šokovala. Zbalila sa, odišla aj s dcérou a podala žiadosť o rozvod.
Spravila to nečakane, rýchlo a premyslene. V čase, keď Tom nakrúcal film, bol mimo a nemohol ihneď zakročiť. Pár dní nato oslavoval päťdesiatku. Namiesto prepychovej párty plnej priateľov a hry na rodinné šťastie len rozpačité, smutné ticho. Tom bol evidentne zaskočený, a hoci to každý čakal, nebojoval. Katie ubzikla v júni a v auguste prebehol pokojný a rýchly rozvod. Jej právnikom bol vlastný otec a ten sa vo svojej práci asi dobre vyzná. Katie získala Suri do svojej starostlivosti a Tom ju môže pravidelne vídať. Obaja popierali, že by scientológia bola príčinou ich rozvodu. Išlo vraj o úplne rozdielne názory a prístup k výchove spoločnej dcéry. No nám sa zdá, že to predsa len súvisí. Suri má šesť rokov a v tomto veku sa deti scientológov začínajú zapájať do cirkevného života. Napríklad rituálom, ktorý sa volá, nežartujeme, „sec checking“, teda bezpečnostná previerka. Cieľom previerky je údajne zistiť, či sa o ovečku nepokúšajú démoni, čierne myšlienky, nedobré úvahy a pohnútky a či nejako netreba zakročiť. Aj vám naskočila husia koža? Katie teda „pláchla“ aj so Suri, ale o rozvode, príčinách a exmanželovi ukážkovo mlčí. Tipujeme, že je to súčasť dohody a dôvod, prečo rozvod prebehol rýchlo a bez komplikácií.

Epilóg

Katie Holmes sa chce opäť sústrediť na vlastný život a kariéru. V septembri predstavila vlastnú módnu značku – príjemné, pekné, no mierne nudné, tvrdili „insideri“. Na Broadwayi dostala hlavnú komediálnu úlohu a kritiky sú zmiešané. Nakrútila dva filmy, ktoré by sa mali v kinách objaviť v priebehu roka, tak uvidíme. Ale veď už nečakáme zázraky na počkanie, čas rozprávok sa skončil. Dievča si ešte líže rany, o ktorých nemôže (a možno ani nechce) rozprávať. Obzerá sa a znova sa hľadá. Má 34 rokov a veľa času pred sebou. „Cítim sa teraz oveľa viac vo svojej koži. Viem kto som, kde som, kam smerujem. Na to sa chcem sústrediť.“

Tlačiť Diskusia