Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Country štýl v bývaní: Spája tradíciu s prírodou

18.02.2013 Nový čas Bývanie

Tento štýl môže mať rôzne podoby, od romantických cez jednoduché, od elegantných až po drsné.

Jedno však majú všetky spoločné – predstavujú spojenie prírody a tradícií s využitím doplnkov, ktoré poznačil zub času. Korene country, alebo ak chcete vidieckeho, sedliackeho či rustikálneho štýlu, siahajú do minulosti, kedy si ľudia na vidieku zariaďovali svoje príbytky len tým najpotrebnejším a jednotlivé kusy nábytku sa dedili z generácie na generáciu. Časom sa tento štýl stal veľmi rôznorodý práve tak, ako krajiny, v ktorých sa udomácnil. Ale vidiecke domy vo Francúzsku, anglické vilky, alpské chaty, toskánske domy či americké farmy majú predsa niečo spoločné – prírodné materiály, ručne vyrobené kusy a pestrý mix farieb a vzorov, ktoré spolu ladia.

Život v kuchyni

Srdcom každého domu zariadeného vo vidieckom štýle je kuchyňa, kde pulzuje rodinný život. Tu sa uskutočňujú dôležité rodinné rozhovory, varí sa v nej a prijímajú početné návštevy. Preto vyžaduje veľký priestor a tvrdú podlahu. Ako dekorácie slúži množstvo predmetov zdedených po rodičoch, ktoré majú už svoj vek. „Vidiek“ ich nemaskuje, ale naopak, vyzdvihuje. Veď každý kus má v sebe dušu a skrytý nejaký, možno dodnes neobjavený, príbeh.

Viete rozoznať vidiecke štýly?

Country (americký farmársky) – prevláda béžová, hnedá a zelená farba, nábytok s patinou, pohodlné kreslá, barové stoličky.
Provensalský (francúzsky) – vyznačuje sa levaduľovou, okrovou a modrou farbou, textíliami s motívom kohúta alebo scénami z vidieckeho života.
Toskánsky (taliansky) – kombinuje horčicovú, terakotovú a olivovozelenú farbu s farbou vína, často používa motívy hrozna a listov.
Anglický vidiek – charakteristické sú kvalitné materiály, látky potlačené malými kvetinkovými, štvorčekovými a károvanými vzormi, klasické sporáky a kohútiky, nad kuchynským ostrovom nikdy nechýba závesný rošt.
Španielsky štýl – oproti ostatným vidieckym štýlom je v ňom zastúpená viac keramika ako drevo, z farieb prevládajú teplé červené odtiene a sýta žltá farba.

Len to, čo sa vám páči

Súčasný vidiecky štýl sa väčšinou vyznačuje používaním odtieňov krémovej v kombinácii s farbami typickými pre prírodu – hnedá, modrá... Takáto čistá farebná paleta pôsobí upokojujúcim dojmom, k čomu prispieva aj zásada vyberať si do interiéru len nábytok a doplnky, ktoré sa vám naozaj páčia. Nemusia byť z jednej kolekcie, fakt, že sa vám páčia, ich už dostatočne spája.

Čím je charakteristický

■ tvrdá podlaha
■ nedokonalé steny so zaujímavou štruktúrou
■ drevené trámy, dvere a zárubne
■ masívny nábytok so stopami opotrebovania
■ kvetinové, štvorčekové a prúžkované vzory
■ prírodné textílie (ľan, vlna), koža, keramika, mosadz...
■ ručne vyrobené doplnky
■ množstvo poličiek a fotografií

Kde ho zoženiete

■ bazár
■ blšáky
■ internet
■ starožitníctvo

Pre koho je určený

■ veľké rodiny so zvieratami
■ ľudí, ktorí trávia doma veľa času
■ tých, ktorí radi miešajú vzory a farby
■ milovníkov doplnkov a starých čias

Kto miluje tento štýl?

Taylor Swift, Sheryl Crow, Kenny Rogers

Taylor Swift 6 obrázkov vo fotogalérii Taylor Swift Sheryl Crow 6 obrázkov vo fotogalérii Sheryl Crow Kenny Rogers 6 obrázkov vo fotogalérii Kenny Rogers

Daniela Mýtna, redaktorka: Liek na dušu

Vždy, keď prídem do interiéru zariadeného vo vidieckom štýle, mám pocit, akoby sa zastavil čas. Ľudia, ktorí v takýchto domovoch žijú, vytvárajú pocit spolupatričnosti, istoty a dôvery. Neboja sa otlčených ani roky používaných vecí, ktoré trpezlivo hľadajú vo svojom okolí, aby im vlastnými rukami vrátili život a pomocou nich vytvorili prostredie, kde sa každý cíti dobre, ako v detstve u svojich starých rodičov.

Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE