Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Krásna Vášáryová v Postřižinách: Aké tajomstvo skrývala?

21.02.2013 Casprezeny.sk

Režisér slávneho filmu Postřižiny Jiří Menzel dlho rozmýšľal, koho obsadí do úlohy krásnej pani Sládkovej.

Krásna pani Sládková v Postřižinách a slávny výprask za ostrihané vlasy. 18 obrázkov vo fotogalérii Krásna pani Sládková v Postřižinách a slávny výprask za ostrihané vlasy.

"Vlasy pani Sládkovej a fontána na námestí sú ozdobou tohto mesta." Áno aj táto poetická hláška zaznela vo filmovej klasike Postřižiny.

Režisér Jiří Menzel sa ujal diela svojho obľúbeného autora Bohumila Hrabala a výsledok stál naozaj za to. Nie je rok, aby televízia príbeh krásnej pani správcovej, jej úzkostlivého manžela Francine a ukričaného strýka Pepina nevysielali. Čo sa o filme nevie?

Prečo český kráľ zábavy neprešiel?

Najväčší problém bol s hereckým obsadením. "Chodili za mnou, aby som úlohu Pepina zveril Vladimírovi Menšíkovi. On už sa na to aj tešil, ale raz sa ma spýtal, kto tam všetko bude hrať. Keď som mu načrtol pár mien, zarazil sa a povedal: »Aha, tak deti v tom budú hrať ...« Toho pravého so silným hlasom bolo veľmi ťažké nájsť. Nakoniec som sa ale rozhodol dať prednosť Jaromírovi Hanzlíkovi," vyhlásil režisér.

Rovnako tak dlho nemal jasno ani v tom, kto stvárni hlavnú ženskú úlohu, manželku správcu pivovaru. "Až raz som v Prahe náhodou stretol Magdu Vášáryovú. Dal som jej knihu Postřižiny, ktorú predtým nepoznala. Prišla mi ako vhodná adeptka," uviedol Menzel. U produkcie sa ale jeho nápad nestretol s kladnou odozvou. "Povedali mi, či som sa nezbláznil. Že sa bude točiť v Čechách a ona má veľa pracovných aktivít v Bratislave ... Kto vraj potom bude platiť tie jej zrušené predstavenia," prezradil režisér.

Z nakrúcania slávnej komédie Postřižiny. 18 obrázkov vo fotogalérii Z nakrúcania slávnej komédie Postřižiny.

Magda Vášáryová ako pani Sláková s manželom Francinom.

A tak radšej angažovali známu herečku z Prahy. Podľa našich informácií malo ísť o Libušu Šafránkovú. "Zo slušnosti som potom Magde zavolal a oznámil jej, že tam hrať nebude. Ona sa mi hneď spýtala, či mi prišiel list, ktorý mi posielala. Že z tej knižky je nadšená a že už si na to vyčlenila aj čas. Po týchto slovách som sa rozhodol presadiť ju za každú cenu."

Schmitzer sa zamiloval do Vášáryovej!

Dlho sa vyberal aj herec do roly správcu pivovaru. Produkcia už bola bezradná. "Až ma pán Hrušínský vzal na predstavenie do Ústí nad Labem. Tam som zrazu uvidel človeka, ktorý síce nevedel príliš dobre hovoriť, ale jeho osobnosť z javiska priamo žiarila. To bol presne on! Ten typ, ktorý vie neokázalo trpieť a milovať, zároveň byť čestný. Jiří Schmitzer," opísal Menzel.

"Bol som mladý, v tej dobe som si neuvedomoval, aké ma postretlo šťastie," zaspomínal Schmitzer. "Keď sa na to teraz pozerám, hovorím si, že som bol celkom pekný," dodal s úsmevom.

Z nakrúcania slávnej komédie Postřižiny. 18 obrázkov vo fotogalérii Z nakrúcania slávnej komédie Postřižiny.

Trest za ostrihané vlasy.

Navyše mohol hrať manžela pôvabnej Magdy Vášáryovej. "Mal som tam byť do nej zamilovaný a to šlo úplne samo. Ona sa mi strašne páčila. Navyše som bol na blondínky. "

Zaujímavosti

● Magda Vášáryová v dobe natáčania zistila, že je tehotná. Často za ňou chodil jej manžel Milan Lasica. Že by na kontrolu? "Mala sa kráľovsky. Celé nakrúcanie prejedla. Nosili jej tie najlepšie kúsky. Hrozne ma naštvalo, že aj napriek tomu nepribrala ani kilo a stále zostala štíhla," smial sa režisér Menzel.

● Rozpočet filmu bol 4 milióny korún. Zahŕňal aj veľkú zabíjačku.

● Pružiny, na ktorých Jiří Schmitzer posilňuje, boli vyrobené z obyčajného drôtu, takže sa ani nevracali.

● Architekt Zbyněk Hloch obišiel viac než stovku pivovarov, aby našiel pre nakrúcanie ten pravý. Išlo o Dalešice na Třebíčsku, kde sa pivo už niekoľko rokov nevarila. Interiéry pivovaru štáb robil v pivovare Studená blízkoi Telče.

Ako to bolo s komínom

Liezť na ozajstný pivovarský komín produkčný všetkým okamžite zakázal. Namiesto toho bola o pár metrov ďalej, na streche vtedajšieho JRD postavená maketa dva metre nad zemou. Na nej sa odohrávali slávne scénky. "Akonáhle ale produkčný aspoň na chvíľu odišiel, všetci samozrejme liezli na ten ozajstný komín. Magda Vášáryová, Jaromír Hanzlík a priznám sa, že aj ja," uviedol Menzel.

Z nakrúcania slávnej komédie Postřižiny. 18 obrázkov vo fotogalérii Z nakrúcania slávnej komédie Postřižiny.

Slávna scéna na komíne pivovaru.

Ako to bolo s vlasmi Magdy Vášáryovej

"Magda jeden čas nosila naozaj dlhé vlasy, ale potom si ich dala ostrihať. Mala teda bohaté skúsenosti s tým, aký je to pocit mať ich dlhé a potom naopak krátke. Preto to zahrala úplne prirodzene," prezradil režisér. Celkovo počas nakrúcania vystriedala sedem parochní.

Ako to bolo s vypitým pivom na ex

"To bol trik, ktorý sa roky používal vo filmoch aj v divadlách. To nebol celý polliter, do toho sa dala taká sklenená trubička. Ale je pravda, že sa ten záber opakoval niekoľkokrát, takže ku koncu už sa nám Magdu podarilo trochu opiť," vyhlásil s úsmevom Menzel.

Tlačiť Diskusia (4)
NEPREHLIADNITE