Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Krása v nohavičkách: Hanbím sa za to, ako vyzerám tam dolu

08.05.2013 Martina Koprušáková

Skrášľovacia mánia má podchytený už každý centimeter našich tiel. A keď každý, tak každý.

Vrátane partií, ktoré bežne neukazujeme. Ani v lete.

To, ako vyzeráte tam dole, vedia pri všetkej počestnosti naraz maximálne traja ľudia. Jednému z nich je imidž „šumafuk“, keď všetko funguje tak, ako má (gynekológ), druhý tam chodí hľadať väčšinou úplne iné než umelecké vyžitie (frajer) a tretia ste, samozrejme, vy. Ako sa upraviť svojpomocne, skrášliť si intímne partie piercingom, tetovaním, to tu už bolo. Nastáva však nová éra a už aj do slovenských nohavičiek sa dostalo skrášľovanie pre pokročilé.

Psie uši

Do redakcie sme dostali mail od mladej študentky. Citujeme: „Aj keď som mladá žaba so skvelou postavou, moje sebavedomie vôbec nie je v poriadku. Viem, že dnes je taký svet, že sa kladie dôraz na dokonalosť, a my sme potom zbytočne zakomplexované, ale... To, že som iná, som si začala uvedomovať skoro. Nepohodlie na bicykli, sauna, sex. Hanbila som sa za to, ako vyzerám tam dole.“ Po porade s gynekologičkou sa, volajme ju Saša, rozhodla pre labioplastiku. S výsledkom je maximálne spokojná, hoci Vianoce preležala s boľavou v posteli. Labioplastika je chirurgický zákrok, ktorý sa zaraďuje do kategórie estetických chirurgických zákrokov. Ide o zmenšenie alebo zmenu tvaru malých pyskov ohanbia (labia minora), ktoré prekrývajú klitoris, vchod do pošvy, ústie močovej rúry, chránia ich pred vysychaním a udržiavajú v nich zdravú bakteriálnu flóru. Niektoré ženy majú väčšie či atypické pysky dané geneticky, u iných k zväčšeniu, zmene tvaru, farby či asymetrii dôjde pod vplyvom užívania hormonálnych preparátov alebo prirodzených hormonálnych zmien v organizme či sexuálnymi zvyklosťami. Nemalé percento zmien na vonkajších genitáliách má na svedomí aj tehotenstvo a pôrod.

MUDr. Alexandra Novotná, PhD. z kliniky plastickej chirurgie Esthetic vysvetľuje: „Odstránenie prebytočného tkaniva malých pyskov ohanbia má prevažne estetickú indikáciu. Dnes je moderné, ak sú malé pysky menšie, prekryté veľ kými. Indikáciou však býva aj výrazná asymetria, ktorá ženám spôsobuje psychické problémy a pôsobí rušivo. Príliš veľ ké malé pysky však môžu viesť aj k častejším zápalom močových ciest, vysychaniu prebytočného tkaniva, jeho dráždeniu, k opakovaným malým rankám a z nich vyplývajúcim infekciám bakteriálneho alebo hubového pôvodu. Zväčšené malé pysky si ženy dávajú upravovať aj pre zložitejšiu hygienu a menšie technické problémy pri pohlavnom styku či športe.“

Ak sa pre takýto zákrok rozhodnete, plánuje sa väčšinou na 10. – 11. deň cyklu, keď vplyvom ovulácie nie sú pysky nadmerne prekrvené. Čaká vás konzultácia s plastickým chirurgom, ktorý posúdi, či ste vhodná kandidátka na takýto zákrok, preberie s vami vaše očakávania, to, do akej miery ich zákrok splní, dohodnete sa na rozsahu zákroku. Ak ide len o zmenšenie alebo zmenu tvaru malých pyskov, pripravte sa na lokálnu anestéziu a podanie sedatív. Zákrok sa radí k jednodňovej chirurgii a ak nenastanú žiadne komplikácie (krvácanie, opuch, uvoľnenie stehov), ešte v ten deň odchádzate domov. Do týždňa až dvoch by mala byť operovaná lokalita dokonale zahojená, podľa slov doktorky Novotnej sa v týchto miestach rany hoja veľmi dobre. Sex musíte odložiť na jeden mesiac a do roka po takomto zákroku sa neodporúča pôrod. Operované partie sa ošetrujú repíkom, roztokom a masťou Betadine. A platia všetky pravidlá, ktoré bežne sprevádzajú pooperačné hojenie: zredukovať fyzickú námahu, odpočívať, nekúpať sa. Kartičku poistenca si môžete pokojne nechať v peňaženke, zákrok si zaplatíte z vlastného vrecka. Jeho cena sa na Slovensku pohybuje od 450 do 1 000 eur, v závislosti od mesta, kliniky a chirurga. „Zákrok nevykonávame pacientkam, ktoré majú chronické alebo akútne nedoliečené infekcie vonkajšieho genitálu a pošvy či infekčné genitálne bradavice. Za kontraindikáciu považujeme aj psychiatrické diagnózy a stavy, keď sa pacientky mylne domnievajú, že takáto operácia je nevyhnutná na vyriešenie ich psychického problému,“ dodáva doktorka.

„Cieľovka“

Či bola prvá ponuka, alebo dopyt, môžeme dnes iba hádať. Jedno je však isté. Tak ako z každej skrášľujúcej procedúry aj z labioplastík sa pomaly, ale isto stáva biznis, čo neodsudzujeme, je to zákon trhu. O čo je záujem, za to sú klienti ochotní platiť. Podľa amerického magazínu Shameless sa evidované zisky z labioplastík mesačne šplhajú k 250 tisíckam dolárov. V Amerike sú labioplastiky dokonca na druhom mieste hneď po zväčšeniach pŕs. Najviac skrášľovanie prirodzenia prekvitá na Miami a Floride a všeobecne na miestach, kde sú úsporné oblečenie a dokonalý zovňajšok alfou a omegou úspechu. Keď budete na túto tému googliť, narazíte aj na videá, kde matky neváhajú podporiť sebavedomie svojich ledva dospelých dcér, ktoré na osemnástku dostali prsné implantáty, k devätnástke zväčšenie pier a na dvadsiatku im dovolia ľahnúť si opäť na chirurgov stôl, ktorý (podľa nášho skromného názoru) ledva nájde slečnine „obrie“ pysky a označí ju za absolútne vhodného kandidáta. Proti gustu... Doktorka Novotná odhaduje situáciu na Slovensku: „Aj u nás je už množstvo pracovísk, ktoré labioplastiky vykonávajú. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že 80 percent záujemkýň tvoria ženy mladšieho veku, ktoré ešte nerodili, a ženy stredného veku. Zákrok chcú absolvovať predovšetkým z estetického hľadiska.“ Natíska sa otázka, či sa dá percentuálne odhadnúť aj záujem v závislosti od toho, či sa tieto ženy nejakým spôsobom svojím telom živia, a nemyslíme teraz najstaršie remeslo. Reč je o tanečniciach, modelkách, športovkyniach. „Záujem je 60 ku 40 v prospech bežnej populácie a zákroky sa častejšie týkajú obyvateliek väčších miest.“

Ideál krásy

Ak sa chystáte dopátrať k údajom, ktoré vám napovedia, či ste v norme, alebo ju prekračujete, dovolíme si ušetriť vám čas. Okrem meraní istého gynekologického oddelenia v Londýne, ktoré sa vykonalo na vzorke 50 dobrovoľníčok vo veku od 18 do 50 rokov, neexistujú žiadne relevantné údaje. Merania na spomínanej vzorke preukázali, že bežná šírka malých pyskov sa pohybuje v rozpätí od 7 do 50 milimetrov, pričom priemer je 21,8 milimetra. Čitateľ ka spomínaná na začiatku článku píše, že si dala odstrániť 2 cm prebytočného tkaniva, a doktorka Novotná hovorí, že malé pysky sa nikdy neamputujú celé, pretože treba zachovať ich funkciu. Opierajúc sa teda o jediné dostupné merania, slečna bola v norme, jej parametre však nezodpovedali jej predstavám, a to je, pochopiteľne, pohnútkou ku všetkým plastickým operáciám. S ideálom krásy ženského pohlavia je to asi tak ako s ideálmi krásy všeobecne. Čo sa jednému páči, druhému sa nemusí. Ženy na zahraničnom diskusnom fóre riešili kritériá krásy vagíny a najviac sa obávali typu „roast beef“, ktorú pošepky opisovali takto: „Keď sa postavíš pred zrkadlo a spomedzi veľkých pyskov ti niečo pretŕča, máš ju!“ Do debaty sa zamiešal aj jeden diskutér s mužským nickom, ktorý povedal niečo, s čím sympatizujeme: „Vagíny sú ako snehové vločky. Každá je iná a všetci sa z nich tešíme.“ Neuľahčili sme vám to? Áno, v tomto smere naozaj ani EVA nevie s určitosťou povedať, čo sa teraz tam dole nosí. Inak to možno vidia časopisy, ktoré profi tujú z ukazovania obnaženej ženskej krásy. Odtiaľ pochádza aj v Spojených štátoch sprofanovaný názov „playboy pussy“ a za ideál vzhľadu ženského pohlavia sa považujú práve fotografi e obnažených ženských intímnych partií v pánskych mesačníkoch zameraných na tento druh erotiky. Či je to výchova k neadekvátnym predstavám mužov o ideáli ženskej krásy, alebo navádzanie žien k nereálnym požiadavkám na seba a svoj vzhľad, nuž, na to sme ľudia a na to máme rozum, aby sme si záver spravili samy.

Pro a anti

Predstavy o tom, ako by mala žena od hlavy po päty až do najintímnejších detailov vyzerať, sa rôznia. Od krajiny ku krajine, od kultúry ku kultúre. Holandská herečka, novinárka a režisérka Sunny Bergman, jedna z ostrých kritičiek súčasných ideálov krásy, natočila sériu dokumentov Sunny side of sex. Vybrala sa s kamerou do Indie, Číny, Afriky, Južnej Ameriky a rozprávala sa veľmi otvorene so ženami na tému sex. Nerobila to na konferenciách, šla priamo na miesta, kde obyčajné ženy žijú. Ženy z himalájskej dediny si hanblivo zakrývajú ústa a chichocú sa ako školáčky už pri otázke, aký typ mužov preferujú, Mexičanky dávajú temperamentnú, veľmi prirodzenú a živelnú hodinu sebavedomia a v africkej dedine sa Sunny dozvedá aj niečo na tému malých pyskov. Tam je trend úplne opačný. Lektorka na tabuľu kreslí prst a dievčatám na ňom znázorňuje, že ideálne malé pysky by mali byť dlhé po druhý článok prsta. A keď také sú, je to sexi a v poriadku. Keď nie, treba ich predĺžiť pravidelným naťahovaním. Sunny jej na to hovorí: U nás zase vládne trend dávať si malé pysky skracovať... Učiteľka sa na ňu prekvapene díva a pýta sa: Why?? (Prečo? ) Argumentuje, že bez pyskov predsa vagína vyschne a že je v nich veľa nervových zakončení, ktorých odstránením ženu pripravíte o vzrušenie. Epizódu si pozrite na www.youtube.com.

Estetické úpravy ženského prirodzenia majú toľ ko odporcov čo nadšencov. Odporcovia sa väčšinou odvolávajú na štatisticky nedokázateľný dlhodobý pozitívny efekt, na riziká infekcií, stratu citlivosti, poškodenia nervov, niektorí do dôsledkov rozoberajú aj význam defi nície Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá za mrzačenie ženských genitálií považuje akúkoľvek procedúru, ktorá vedie k odstráneniu časti alebo celého ženského vonkajšieho genitálu bez medicínskej príčiny. Táto defi nícia vznikla na základe nedobrovoľných (a na toto slovo kladieme dôraz) ženských obriezok, ktoré sú dodnes súčasťou kultúry niektorých afrických krajín. Či sa zaradíte k odporcom labioplastík, alebo ste, naopak, čakali na takýto článok, pretože ste doteraz nevedeli, ako riešiť svoj problém, v každom prípade vám odporúčame osemminútové video Sunny z ugandskej dediny dopozerať do konca. Jednoduché africké dievča hovorí pravdu právd: „Ako sa môžeš hanbiť za časť svojho vlastného tela? Ja si myslím, že máme byť na svoje telo hrdé. Na to, že sme ženy.“

Tlačiť Diskusia (3)
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie
NEPREHLIADNITE