Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Prejavte ženskú eleganciu, bývajte v provensalskom štýle!

19.05.2013 Nový čas Bývanie

Nie náhodu si vo voňavom Provensalsku kupujú vily bohatí ľudia, ktorí túžia po elegancii, ale aj útulnosti uprostred prekrásnej prírody.

Tento obľúbený štýl dostal názov podľa malebnej oblasti nachádzajúcej sa na juhu Francúzska, typickom nekonečnými záhonmi levanduľových polí. Krásna príroda, typická vôňa, farby a pokoj, ktoré tu vládnu, sa odrážajú aj v príbytkoch malých domčekov.

Útulný domov

Provensalský štýl je pôsobivou kombináciou jemnej ženskej elegancie, harmónie a antického šarmu. Toto všetko napĺňa priestor teplom, radosťou a pohodou. Jednoduchý, vzdušný a prívetivý interiér si získa srdce každého, kto túži po skutočne útulnom domove.

Krása kameňa

Steny provensalských príbytkov sú vyrobené z miestneho kameňa, často bez omietnutia, aby vynikla jeho prirodzená krása. Ak sa však majitelia predsa len rozhodnú pre omietnutie, zvyčajne steny pokrývajú svetlými odtieňmi okrovej, modrej či zelenej, a tieto farby potom používajú aj na okenice a dvere.

Ošúchaný nábytok

Tradičný nábytok sa vyrába z masívneho orechového dreva s rustikálnym nádychom. V interiéri nechávajú domáci vyniknúť jeho prirodzenú farbu a jemný lesk. Nie je však žiadnou výnimkou, keď na nábytok použijú svetlomodrý či zelený náter alebo antickú bielu s takzvaným ošúchaným vzhľadom.

Provensalský štýl má jednoduchý základ a útulnosť získava množstvom doplnkov. 4 obrázky vo fotogalérii Provensalský štýl má jednoduchý základ a útulnosť získava množstvom doplnkov.

Žije sa v kuchyni

Keďže vo Francúzsku sa stolovanie povýšilo na udalosť, v kuchyni alebo jedálni nesmie chýbať veľký stôl, stoličky a smaltovaný riad zavesený nad pracovným ostrovom. V otvorených úložných priestoroch bývajú najčastejšie prútené regále, koše na zeleninu alebo porcelánový riad. V ostatnom interiéri vynikajúco pôsobia svietniky, krištáľové lustre či staré nástenné hodiny.

S motívom kohúta

Textílie používané v tomto štýle sú výrazne farebné a vzorované. Prevládajú kvetinové vzory, motív kohúta či rôzne scény z vidieckeho života. Používajú sa prírodné materiály, typickou tkaninou je špeciálny druh priehľadného plátna – toile. Jeho základ je biely alebo béžový dozdobený opakujúcimi sa motívmi v kontrastných farbách.

Slnečnice a levanduľa

Veľmi dôležité je farebné ladenie interiéru. Najviac sa používajú farby v odtieňoch levandule a žltých slnečníc. Základné farby sú ladené do jemných pastelových odtieňov, ktoré sa dopĺňajú výraznejšími farebnými akcentmi. Jasné a svieže farby nechávajú vyniknúť prirodzeným odtieňom dreva a kovovým doplnkom.

Správne kulisy

Atmosféru provensalského vidieka zdôrazňujú aj ručne vyrábané doplnky. Neodmysliteľnou súčasťou je keramika, ktorá zdobí police, kuchynské kredence a steny. Pekným dekoračným prvkom sú aj obrazy pokrývajúce takmer celú stenu.

Čo je preň charakteristické

■ ošúchaný nábytok

■ tvrdá podlaha

■ kamenné steny

■ prírodné materiály

■ množstvo pekných dekorácií

Chcete si zariadiť byt v tomto štýle?

■ Medzi dlaždicami nechajte väčšie škáry.

■ Niektoré steny obložte kameňom, iné vymaľujte.

■ Nábytok prebrúste, aby pôsobil dojmom ošúchanosti.

■ Nad ostrov v kuchyni zaveste riad.

■ Použite veľa osobitých doplnkov.

V interiéri aj exteriéri prevládajú levandule. 4 obrázky vo fotogalérii V interiéri aj exteriéri prevládajú levandule.

Určený je pre:

■ ľudí, ktorí milujú prírodu

■ milovníkov útulných vidieckych interiérov

■ tých, ktorým neprekáža viac doplnkov a textílií

■ rodiny so zvieratami

■ všetkých, ktorí dávajú prednosť interiérom s nádychom histórie

Kto miluje tento štýl?

Brad Pitt, Angelina Jolie, Elton John

Nikdy nechýbajú kvety

Provensalský štýl má jednoduchý základ a útulnosť získava množstvom doplnkov, mäkkých vankúšov a krásnych textílií. A čo v ňom nikdy nechýba? Kvety. Akéhokoľvek druhu, ale predovšetkým kytica z levanduľových polí. Bez nich by tento štýl nebol to pravé orechové.

Atmosféru provensalského vidieka zdôrazňujú aj ručne vyrábané doplnky. 4 obrázky vo fotogalérii Atmosféru provensalského vidieka zdôrazňujú aj ručne vyrábané doplnky.

Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE