Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Pozrite sa na prsty! Aké choroby signalizujú vaše nechty?

21.10.2013 Katarína Dobrovodská

Lámu sa vám nechty, či sa vám na nich tvoria ryhy alebo fliiačiky? Môže to signalizovať rôzne ochorenia.

Čo zistíte z nechtov 

Keď sa lámu

Prečo sa to deje: Po špinavej práci, v zime či nepriaznivom počasí je lámanie nechtov prirodzené. Ak však nič ťažké nerobíte, ste v teple a aj tak sa lámu, pozor! Môže ísť o zníženú funkciu štítnej žľazy.

Čo robiť: Nechty správne ošetrujte, pravidelne pilníkujte, jedzte stravu bohatú na vitamín B2 a A, vyhýbajte sa zime. Pre istotu si dajte skontrolovať činnosť štítnej žľazy.

Malé biele fliačiky

Prečo vznikajú: Ide o jednu z najčastejších chybičiek nechtov, ktorú si všimnete na prvý pohľad. Naznačujú dlhodobý stres aj priveľa alkoholu. Fliačiky môžu prezrádzať nedostatok zinku, ale aj vápnika, ktoré sa usádzajú na nesprávnych miestach. Ak sú na prstenníku, vápnik sa usádza v obličkách, ak na prostredníku v črevách, a ak sú biele škvrny na ukazováku, nevstrebaný vápnik je v pľúcach.

Čo robiť: Zvoľnite tempo, doriešte svoje problémy a oddýchnite si. Pri pretrvávajúcich problémoch sa objednajte k internistovi a dermatológovi.

Farebné priečne pruhy a ryhy

Prečo vznikajú: Príčinou môže byť užívanie niektorých liekov (spomeňte si, čo ste naposledy užívali alebo čo užívate). Ak ste prekonali ťažké infekcie, žijete v trvalom strese alebo sa nezdravo stravujete, tiež vám to môže telo vyčítať týmto spôsobom.

Čo robiť: O možných vedľajších účinkoch liekov, ktoré užívate, si prečítajte v príbalovom letáku alebo sa porozprávajte s lekárom, ktorý vám ich predpísal. Čo najskôr sa zbavte stresu a začnite žiť pokojnejším tempom.

Pozdĺžne ryhy

Prečo vznikajú: Naznačujú, že váš tráviaci systém nefunguje, ako by mal, ak sú ryhy veľmi dlhé a výrazné, hrozia poruchy pankreasu.

Čo robiť: Do stravy zaraďte potraviny so zvýšeným množstvom balastných látok, napríklad mrkvu, cibuľu, reďkovku, ružičkový kel, zeler, artičoky, orechy či celozrnné pečivo. Ak sú ryhy dlhé a hlboké, radšej navštívte lekára.

Žlté nechty

Prečo vznikajú: Sú charakteristické pre silných fajčiarov. Ak k nim nepatríte, môžu signalizovať problémy s dýchaním alebo pečeňou. Ak nechty modrajú, nie je niečo v poriadku s krvným obehom.

Čo robiť: V prvom rade skoncujte s fajčením! Starajte sa o čistotu vášho okolia, odstráňte prach a alergény. Ak to nepomôže, choďte na lekárske vyšetrenie.

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia