Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Prečo nás muži opúšťajú a ako tomu zabrániť? Tieto veci im nikdy nerobte!

16.01.2014 Nový Čas pre ženy

Alfou a omegou správneho zaobchádzania s mužom je presne vedieť, aký exemplár máte doma a podľa toho sa k nemu správať.

Čo na to odborníčka

Opýtali sme sa expertky na ľudské vzťahy, ako na tom my ženy vlastne sme a čoho by sme sa v partnerských vzťahoch mali vyvarovať.

MUDr. Danica Caisová, psychologička, prezidentka Slovenskej sexuologickej spoločnosti

1. Aké robíme najčastejšie chyby v dlhodobom partnerskom spolužití?

– Ťažko zovšeobecňovať, niekoho vo vzťahu zaťažuje prílišná aktivita partnera, iného zasa pasivita. O chybách vo vzťahoch sa už toho popísalo veľa, články, knihy, postrehy, komentovali známi aj menej známi ľudia. Kedysi v 70. rokoch minulého storočia vyšli výsledky jednej americkej štúdie o tom, prečo sa ľudia nerozvádzajú a div sa svete, na prvé miesto sa dostal zmysel pre humor. Ak sa ma pýtate, kde robíme chybu, tak si myslím, že práve v dlhodobých vzťahoch je dôležitý nadhľad, zmysel pre humor. Ak nejakú situáciu dokážete odľahčiť, je znesiteľnejšia a menej stresujúca.

2. Existujú prieskumy, z ktorých sa dá zistiť, z akých dôvodov muži najčastejšie odchádzajú od partneriek? Čo ich najviac hnevá?

– Existuje niekoľko transkulturálnych štúdií o správaní sa mužov a žien vo vzťahoch. Zo všetkých vychádza iba jedno – muži majú radi zmenu, rozmanitosť. Isto to súvisí aj s dávnou, ale v podstate stále aktuálnou možnosťou mať s viacerými ženami viacej detí. Ženy takúto možnosť nemajú. Koľkokoľvek partnerov by žena mala, počet potomkov si tým nezvýši. A čo mužov na ženách hnevá? Je to podľa mňa urozprávanosť, podrobné rozoberanie nepodstatných tém, neporiadnosť, zanedbanosť. Ako kedysi dávno napísal MUDr. Miroslav Plzák, špinavú ženu muž odhalí za deň, neporiadnu za týždeň a charakter všetkých ostatných až keď s nimi žije. No a, samozrejme, málo záujmu o jeho osobu a nedostatok primeraného obdivu. A platí to pravdepodobne aj naopak, hoci ženy sú vo väčšine k hygiene a neporiadku tolerantnejšie.

3. Ako si poradiť s nereálnymi nárokmi a požiadavkami, ktoré často na mužov máme?

– S humorom a nadhľadom. U každého človeka nájdete niečo, čím vám ide na nervy. Samozrejme, existujú isté hranice, kým Arabka bola zvyknutá, že jej muž má okrem nej aj iné ženy, v našej kultúre je nevera pre vzťah veľkou záťažou. Je to taký paradox, chceme a snívame o mužoch mocných, odvážnych, bojovných, o víťazoch, ale ak ich máme, zistíme, že nám nepomôžu s vysávaním, nedonesú domov nákup a ani nebudú riešiť naše problémy s učiteľmi detí. Pre dlhodobý vzťah je výhodnejšie mať muža oddaného, verného a spolupracujúceho. A snívať môžeme stále, iba musíme vedieť, že sen je krásny iba dovtedy, kým sa nesplní.

4. Vaše postrehy z praxe...

– Prekvapujúca absencia partnerského sexuálneho života u mladých dvojíc... a nevídaný individualizmus posledných desaťročí (môžeme to nazvať aj sebectvom či presadzovaním si svojich záujmov na úkor toho druhého), ktorý bráni nevyhnutnej spolupráci. A tá je základom každého dobrého vzťahu.

Tlačiť Diskusia (5)
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie
NEPREHLIADNITE