Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Aj u vás platí ono známe zvyk je železná košeľa? S týmto receptom dáte zlozvykom navždy zbohom!

01.01.2016 Monika Chybová

Do nového roka zvykneme štartovať plní energie a predsavzatí, ako sa zbavíme zlozvykov. Po x-tý raz! Ako to urobiť tak, aby to naozaj vyšlo?

Aj vy si dávate novoročný záväzok, že sa zbavíte svojich zlozvykov? Aj vy si dávate novoročný záväzok, že sa zbavíte svojich zlozvykov?

„Každý zlozvyk má svoju vnútornú náplň. Tvorí ju jeho program, ktorý sa spúšťa, keď nastanú podobné podmienky, ako v čase jeho vzniku,“ vysvetľuje koučka Denisa Nikolova. „Väčšinou je to emócia, s ktorou si nevieme poradiť. Nedostatok lásky a sebadôvery môže spustiť prejedanie sa. Nadmerný stres a napätie si znižujeme ohrýzaním nechtov. A túžba byť ako ostatní, alebo nuda či nervozita môžu byť príčinou, prečo fajčíme.“

Ako to odhaliť

Sledujte sa v každodenných situáciách. Pomôžu otázky – Ako konám? Čo práve robím a prečo? Pre uvoľnenie, rozvoj či zveľadenie mojich vlastností, alebo som so sebou pri danej činnosti nespokojná a mám z nej nepríjemný pocit? „Získate zoznam zlozvykov a môžete sa pripraviť na zmenu. Opäť sa pýtajte, prečo tú zmenu chcete? V čom vám zlozvyk vadí? A predstavte si, ako to bude vyzerať bez neho,“ radí koučka.

Opustite to staré

„Dôležitou súčasťou zmeny je, zbaviť sa potreby, ktorú zlozvyk reprezentuje a s ním spojenej emócie. Ak nie ste ochotná opustiť to staré vo vás, nepomôže ani pevná vôľa, či pravidelnosť,“ zdôrazňuje D. Nikolova. Povedzte si: Zbavujem sa potreby fajčiť a opúšťam pocit nervozity vo mne. Táto časť býva pri opúšťaní starých návykov najťažšia. Pomôže si uvedomiť, čo vám hrozí, ak to nezmeníte. Obezita vedie k obmedzenej pohyblivosti, chorobám, fajčenie k infarktu...“

Recept ako na to

 

  • Čo chcem – začať sa dravo stravovať, cvičiť, prestať fajčiť...
  • Ako to chcem – tu si zhromaždite všetky dostupné informácie, ktoré vám poslúžia k dosiahnutiu cieľa – napr. informácie o zdravej výžive a pod.
  • Ako to urobím – urobte si akčný plán, v ktorom si konkrétne napíšete, napr. koľkokrát do týždňa pôjdete cvičiť, presne si naplánujete jedálniček, koľko plánujete zhodiť za týždeň, mesiac (reálne!). Majte ho stále na očiach a opakujte si, čo novým návykom získate – pevné zdravie, štíhlu postavu...

 

Tipy na záver

„Začínajte vždy s jedným návykom, nie s niekoľkými naraz. Pracujte pomaly, postupne, dôkladne. Radšej od jednoduchšie splniteľných vecí k ťažším. Malé úspechy posilnia vaše sebavedomie a ďalší správny návyk sa vám bude budovať ľahšie,“ tvrdí koučka a odporúča si akčný plán denne vyhodnocovať. „Za splnenie sa môžete odmeniť. Niečo milé si kúpiť alebo ísť do kina. Za nesplnenie venujte napríklad nejaký obnos peňazí na charitu.“ Dôležitá je podpora okolia, prípadne niekto, kto sa do zbavovania zlozvyku pustí s vami. Vo dvojici sa to ťahá a motivuje lepšie.

ANKETA

Darí sa vám bojovať so zlozvykmi?

Monika (32)

Našťastie žiadne veľké zlozvyky nemám. No ohrýzania nechtov som sa zbavila až nástupom do práce. Kolegyne mali ruky vždy krásne upravené, tak som o ne začala dbať aj ja.

Ivan (50)

Úprimne povedané nie. Toľkokrát som sa snažil rôznymi spôsobmi zbaviť fajčenia, no predsavzatie mi nikdy nevydržalo dlhšie, ako zopár dní. Nuž, nemôžem byť dokonalý.

Milada (65)

Mojím celoživotným je večerné prejedanie sa. Vždy som bola zvyknutá cez deň si len tak niečo malé zobnúť a najesť sa dosýta až večer. Stále sa to snažím zmeniť, no zvyk je železná košeľa.

Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE