Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Povinné čítanie pre každú maminu: 9 vecí, ktoré by ste čím skôr mali naučiť svojho syna

05.01.2016 Casprezeny.sk

Ak máte pocit, že s našimi mužmi nie je niečo v poriadku, vedzte, že zmena je na vás. Len vy totiž môžete zo svojich synov vychovať lepších mužov, ako boli ich otcovia.

9 vecí, ktoré musíte naučiť svojho syna. 4 obrázky vo fotogalérii 9 vecí, ktoré musíte naučiť svojho syna.

Milujeme ich aj neznášame, nedá sa žiť s nimi ani bez nich a často na chlapoch nenecháme niť suchú. Ale sú presne takí, ako ich rodičia, predovšetkým matky, vychovali. Možno sa vám nasledujúce pravidlá budú zdať staromódne, ale úprimne, necnie sa vám trochu po časoch, kedy muži boli gentlemani a ženy dámy?

1. Domáce práce sú len jedny

Nie sú mužské a ženské práce, sú len domáce práce, ktoré zvyčajne z väčšej časti otravujú každého, kto je nútený ich vykonávať, a to bez rozdielu pohlavia. Iste, nemusíte učiť syna šiť, vyšívať a pliesť, teda ak o to sám nejaví záujem. Rovnako sa hodí, keď sa naučí zatĺcť klinec, použiť skrutkovač alebo narúbať drevo. Ale mal by si byť vedomý, že ženy sa nenarodili so žiadnymi zvláštnymi vlohami ani zvýšenou toleranciou k umývaniu riadu, praniu a vešaniu bielizne, vynášaniu odpadkov, vysávaniu ani žehleniu. A tiež, že ak pomôžu všetci, bude všetko rýchlejšie hotové a všetci budú mať dosť času na radosti a odpočinok.

2. Pečené holuby nelietajú samy do úst

Kým sú maličkí, nezaobídu sa bez vašej pomoci, ale už aj predškoláci zvládnu jednoduchšie práce alebo napríklad odniesť tanier zo stola. Najhoršie, čo môžete urobiť, je odháňať ich, keď sa vám snažia pomôcť. Čo na tom, že nejaký ten tanier rozbijú alebo úlohu nezvládnu stopercentne. Nikto učený z neba nespadol a snaha sa tiež cení. Hrdý muž sa o seba dokáže postarať aj bez mamičkinej asistencie. Len tak potom v dospelosti dokáže čeliť problémom, plniť si svoje povinnosti a učiť sa nové veci. A navyše si nebude z priateľky, alebo neskôr manželky robiť slúžku, za čo vám budú obe bezpochyby vďačné. Kým sú maličkí, nezaobídu sa bez vašej pomoci, ale už aj predškoláci zvládnu jednoduchšie práce. 4 obrázky vo fotogalérii Kým sú maličkí, nezaobídu sa bez vašej pomoci, ale už aj predškoláci zvládnu jednoduchšie práce.

 

3. Dievčatá treba chrániť

Pravdou je, že hociktorá mladá slečna sa dnes vie aj poriadne pobiť, ale väčšina dievčat predsa len dáva prednosť tomu, byť krehkou kvetinkou. Váš syn by už mal od predškolského veku vedieť, že dievčatá sa nebijú, nehovorí sa s nimi hrubo, a keď im niekto ubližuje, správny muž sa ich zastane.

4. Slabším pomáhame

Napokon správny človek, nielen chlap, sa zastane každého, kto je slabší a je v úzkych. Ísť príkladom je to najlepšie, čo môžete urobiť. Deti sa zvyčajne správajú rovnako ako ich rodičia. Keď syn uvidí, že púšťate sadnúť starších ľudí v MHD, pomôžete starenke do autobusu a mamičke s kočíkom, bude to považovať za samozrejmosť. Rovnako ako to, že je babičke potrebné pomôcť s umytím okien, sestre postrážiť bábätko a nakúpiť aj pre telesne postihnutého suseda.

5. Mýliť sa je ľudské, ale ospravedlnenie je na mieste

Každý v živote pokazíme hŕbu vecí. Od hlúpostí až po tie naozaj zásadné. Chybu si treba vedieť priznať a ak sme tým niekomu ublížili, je nutné sa ospravedlniť. A to sa najlepšie naučí od vás. Aj mamička sa občas mýli a mala by chybu priznať a vedieť sa ospravedlniť. O oteckovi nehovoriac.

6. Robiť rovnaké chyby stále dookola nie je frajerina, ale hlúposť

Priznať chybu a ospravedlniť sa za ňu, to je jedna vec, ale to najdôležitejšie je urobiť všetko pre to, aby sme ju neopakovali. Keď synček trikrát za sebou rozbije hračku, pretože s ňou zle zaobchádza alebo si na ňu nedáva pozor, skrátka už ju nikto neopraví a nedostane novú. Tak sa naučí, že z chýb sa treba poučiť. Bude potom neskôr vedieť, že napríklad ak bude opakovane chodiť neskoro, bude mu ospravedlnenie časom sotva platné. A je jedno, či chodí neskoro domov alebo do práce. Raz na neho doma nikto čakať nebude alebo dostane výpoveď, pretože šéf stratí trpezlivosť.

Robiť rovnaké chyby stále dookola nie je frajerina, ale hlúposť. 4 obrázky vo fotogalérii Robiť rovnaké chyby stále dookola nie je frajerina, ale hlúposť.

7. Rešpekt nie je uznanie

Veľa dnešných mužov sa oháňa tým, že si predsa ako chlap - a prípadne zarábajúci chlap - zaslúži rešpekt. Lenže ten si ale zaslúži každá ľudská bytosť. Muži si často mýlia rešpekt s uznaním. Navyše si pod pojmom rešpekt predstavujú, že chodením do zamestnania ich povinnosti voči rodine končia. Rešpekt pre nich znamená, že sa od nich nemá nič chcieť, má im byť preukazovaná poslušnosť a servis. Mladý muž sa musí naučiť, že rešpekt by sme mali automaticky prejavovať každej živej bytosti a uznanie si musíme zaslúžiť. Je preto chlapčekov potrebné chváliť, keď sa správajú správne, a dokonca aj vtedy, keď sa o to len snažia. A rovnako tak kárať, keď robia opak.

8. Chlapa nerobia reči ani svaly, ale činy

Chlap sa z nikoho nestane vďaka hodinám stráveným v posilňovni ani vďaka hodinám klebetenia v krčme. Chlapa robia činy, to, ako dokáže plniť svoje povinnosti, ako dokáže tvoriť a rozvíjať to, čo je mu dané. Charakter mladého muža sa teda buduje na základe povinností, ktoré plní. Mladý muž by teda mal mať trvalé povinnosti, za ktorých plnenie nesie zodpovednosť. Tak sa pripravuje na rolu partnera a rodiča. Je tak väčšia šanca, že až raz bude povinností veľa, neotočí sa k nim chrbtom, ale dokáže sa s nimi vyrovnať ako pravý chlap.

9. Civilizačné návyky nie sú zženštilosť

Možno sa vám to bude zdať ako samozrejmosť, ale chlapci by mali vedieť, že správny chlap sa pravidelne umýva, udržuje svoj chrup, vyžehlenú košeľu nepovažuje za prežitok a vie si ju vyžehliť, vie, čo je dezodorant a hrebeň. Rovnako sa vie správať v spoločnosti, jesť príborom, nesŕkať a neutierať si rezance do rukáva. Možno vás prekvapí, koľko dospelých chlapov má s niektorými z týchto civilizačných návykov problém. Navyše často žijú v blude, že je to také chlapské.

+ 1

Kvety nosia aj tvrďáci

A nejde len o kvety, napokon niektoré alergičky si na ne nijako zvlášť nepotrpia, ide skôr všeobecne o prejavy galantnosti, ktoré z našej spoločnosti raketovou rýchlosťou miznú. Pravdou je, že tie by sa mali učiť od otcov, ale bohužiaľ, mnoho chlapcov vyrastá bez neho, takže naučiť ich galantnosti je na nás matkách. Vysvetliť dospievajúcemu chalanovi, že má dámu púšťať do dverí, pomáhať jej do kabáta, sprevádzať ju v noci domov a objasniť ďalšie prejavy galantnosti ale určite zvládnete. Je to skrátka drina, vychovať správneho chlapa, ale oplatí sa. Vy budete právom hrdá a raz jedna mladá dáma veľmi šťastná.

Vy budete právom hrdá a raz jedna mladá dáma veľmi šťastná. 4 obrázky vo fotogalérii Vy budete právom hrdá a raz jedna mladá dáma veľmi šťastná.

Tlačiť Diskusia