Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Zimné Slovinsko je pastva pre oči: Od tohto miesta sa nebudete vedieť odtrhnúť! Prečo sa sem oplatí zájsť?

17.01.2016 Aleš Tvrdý

Naša dobrodružná cesta sa začala v Julských Alpách a priviedla nás až k jazeru Bled. Prírodné scenérie, ktoré sú všade navôkol, sú naozaj nádherné!

Kostol na jazere Bled. 8 obrázkov vo fotogalérii Kostol na jazere Bled.

Naša partia, ktorá sa vybrala na výlet do Slovinska, má dobrodružného ducha. Všetci patríme medzi milovníkov prírody. Aj preto sme začali v Julských Alpách. Národný park Triglav leží v severozápadnej časti krajiny pri hraniciach s Rakúskom a Talianskom. Na naše nešťastie však boli všetky horské cestičky v zimnom období uzatvorené. To nám však nebránilo, aby sme sa pokochali aspoň pohľadom na tyrkysovú vodu rieky Soča. Obmýva biele skaly a za mnohé roky si prerazila svoju cestu, ktorá je krásnym prírodným kaňonom. Moje oči dosiaľ naživo nevideli takéto úžasné sfarbenie rieky. Aj to bol dôvod, prečo som sa nevedel od tohto miesta odtrhnúť. Koncert v jaskyni. 8 obrázkov vo fotogalérii Koncert v jaskyni.

Vodopád Kozjak nás očaril

V bádaní sme pokračovali a neďaleko mesta Kobarid sme objavili ďalšiu prírodnú atrakciu. Vodopád Kozjak. Napriek slabému značeniu prístupovej cesty sa nám podarilo dostať až do jeho tesnej blízkosti a vychutnať si tak silu valiacej sa vody, ktorá sa pri páde mení na mikročastice vodnej triešte. Vodopád Kozjak. 8 obrázkov vo fotogalérii Vodopád Kozjak.

Panenská príroda je azda to najcennejšie. 8 obrázkov vo fotogalérii Panenská príroda je azda to najcennejšie.

Brodili sme sa ľadovou vodou

Rieku Zadlaščicu sme obdivovali koncom nášho prvého dňa. V okolí menších prítokov Soče sa nachádza sieť turistických trás. Kamenný most, ktorým sa prechádza na druhú stranu brehu, bol však zničený. Nemuseli sme si to hovoriť dvakrát a s vyhrnutými nohavicami sme prekročili ľadovú vodu koryta. Všadeprítomné značky nebezpečenstva zosuvu pôdy a padajúcich skál nás trochu vyplašili. Eufória z pohľadu na prírodné útvary, ktoré sme objavovali, však bola silnejšia ako obavy z nebezpečenstva. Podolie rieky Zadlaščica. 8 obrázkov vo fotogalérii Podolie rieky Zadlaščica.

Z mesta Piran vidíte zasnežené Alpy

Samotné mesto je naozaj príjemné. Je rozložené na polostrove. Úzke uličky a stiesnený priestor asi nebudú príjemné klaustrofobikom, no dá sa tu dobre skryť pred silným vetrom, ktorý fúka od mora. V ideálnych podmienkach vidno aj zasnežené vrcholky Álp a talianske pobrežie.

Pohľad na polostrov a mesto Piran. 8 obrázkov vo fotogalérii Pohľad na polostrov a mesto Piran.

V Ľubľane si pozrite centrum

Hlavné mesto nepatrí medzi rozlohovo najväčšie. To mu však zo sympatického výzoru určite neuberá. Celkom zbytočná sa ukázala prehliadka hradu, ktorý stojí na návrší nad Ľubľanou, no našťastie sa odtiaľ dá rýchlo vrátiť späť do centra. Tu sa môžete len tak bezcieľne túlať a objavovať práve to, čo mesto ponúkne každému turistovi. Priateľské námestia obklopené veľmi peknými budovami. Nimi sa vlní rieka Ľubľana a ponad ňu sa spokojne prehýbajú kamenné mosty. Keď už bolo chodenia tak akurát, naše vyprahnuté, ale spokojné telá vzpružil lokálny chmeľový nápoj. Rieka Soča má úžasné sfarbenie. 8 obrázkov vo fotogalérii Rieka Soča má úžasné sfarbenie.

Jazero Bled na záver nás prekvapilo

Cestou späť na Slovensko sme sa ešte zastavili pri jazere Bled. Toto miesto by podľa mňa nemalo chýbať v itinerári každého, kto sa rozhodne navštíviť Slovinsko. Tmavomodré jazero, v ktorom sa odrážali zasnežené vrcholky okolitých kopcov, vyzeralo ako obrovský prírodný kotol. V strede tejto vodnej plochy pyšne stojí kostolík na maličkom ostrove. Skutočná pastva pre oči. Kostol na jazere Bled. 8 obrázkov vo fotogalérii Kostol na jazere Bled.

Tlačiť Diskusia
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie
NEPREHLIADNITE