Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Myslíte si, že o soli viete všetko? Keď si prečítate tieto fakty, zistíte, ako ste sa mýlili

15.01.2016 iš

Poznáte soľ? Hlúpa otázka, však? No len do chvíle, kým vám nepredstavíme xy rôznych druhov soli, s ktorými sa môžete v kuchyni stretnúť.

Kuchynská soľ 5 obrázkov vo fotogalérii Kuchynská soľ

Kuchynská soľ

Klasický chlorid sodný dolovaný spod zeme pozná v našich končinách snáď každý. Čistota rafinovanej kuchynskej soli je obvykle 97 až 99 %. Občas sa do nej zvykne pridávať jód a protihrudkujúca látka.

Kóšer soľ

Táto soľ pochádza tak spod zeme ako z mora a svoje meno získala pre uplatnenie v židovskej kuchyni. Nie všetky soli s označením kóšer sú aj certifikovanou náboženskou potravinou. V každom prípade, táto soľ obvykle spĺňa najvyššie štandardy, rýchlo sa rozpúšťa a využiť ju možno všade.

Mastia sa? Pomôže morská soľ 5 obrázkov vo fotogalérii Mastia sa? Pomôže morská soľ

Sel gris

Je to francúzsky výraz a doslova znamená sivá soľ. Získava sa z morskej vody vo vyparovacích nádržiach. Až po vyparení všetkej vody sa táto soľ zberá z dna nádrží, vďaka čomu získava svoju farbu. Je veľmi bohatá na minerály, hodí sa na dochucovanie mastnejších mias.

Gros sel

Ďalší druh francúzskej soli – tentoraz s veľkými (hrubými) kryštálikmi. Výborná je v mlynčekoch na soľ, dochucujeme ňou mäso, ryby či vodu na cestoviny.

Vločková soľ

Vyrába sa varom alebo vyparovaním, má tvar vločiek a pomerne nízky obsah minerálnych látok. Odporúča sa na finálne dochucovanie, napríklad na šaláty.

Soľ vyhladí a spevní pokožku. 5 obrázkov vo fotogalérii Soľ vyhladí a spevní pokožku.

Fleur de sel

Soľ s najpoetickejším názvom – v preklade totiž znamená soľný kvet. Podobne ako sel gris sa vyrába v odparovacích nádržiach, no „zberá“ sa o čosi skôr. To znamená, že hneď ako sa na vodnej hladine sformuje kryštalická substancia, pozberá sa a dosuší. Táto soľ je delikátna, pozostáva z nepravidelných kryštálov, ktoré sa jemne rozpúšťajú. Tento druh je vhodný ako dokončovacia soľ.

Havajská morská soľ

Tento druh sa melie najemno i nahrubo a môže mať červenú alebo čiernu farbu. Červená soľ má svoj farebný pôvod vo vulkanickej činnosti, kým do čiernej sa tradične pridáva uhlie. Obe tieto soli sa výborne hodia k bravčovine či k morským plodom.

Údená soľ

Táto soľ sa pomaly údi dreveným dymom, vďaka čomu kryštáliky získajú zaujímavú údenú príchuť. Ideálny spoločník ku grilovaným jedlám, zemiakom a zelenine.

Odkiaľ pochádza soľ v našich obchodoch? 5 obrázkov vo fotogalérii Odkiaľ pochádza soľ v našich obchodoch?

Ochutená soľ

V obchodoch sa možno stretnúť s ochutenou soľou v najrôznejších variáciách – soľ sa mieša s hľuzovkami, čili, bylinkami, citrónovou kôrou... Ich využitie je veľmi široké, och dochucovania mias, šalátov, až po špeciality ako rizoto či miešané nápoje.

Himalájska soľ

Tradične sa tento druh soli doluje ručne v pakistanskej časti Himalájí. Je veľmi bohatá na minerály a verí sa, že ide o jednu z najčistejších solí, aké vôbec možno na trhu dostať. Často sa využíva aj na wellness účely. Jej farba variuje od čisto bielej, cez jemne ružovú až po výrazne červenú. Využiť sa dá všade tam, kde bežná kuchynská soľ. No ružové kryštáliky na šaláte sú predsa len zážitok.

Aj soľ sa dá nahradiť. 5 obrázkov vo fotogalérii Aj soľ sa dá nahradiť.

Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE