Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Pravda o liekoch na kašeľ: Prekvapí vás, čo vám najlepšie pomôže s nepríjemným problémom

15.01.2016 Famous

Kašlete, ale neviete presne určiť, či ide o vlhký kašeľ alebo o suchý? A už vôbec si neviete v lekárni vybrať ten správny liek? Pravda o kašli vás možno prekvapí.

Čo vám najlepšie pomôže na kašeľ? 4 obrázky vo fotogalérii Čo vám najlepšie pomôže na kašeľ?

Táto informácia poteší všetkých milovníkov cukroviniek vyrobených z kakaových bôbov. Čokoláda je vraj najlepší liek na kašeľ. Tvrdí to medzinárodný odborník na liečbu kašľa profesor Alyn Morici z Hullské univerzity v Anglicku. Podľa neho látky obsiahnuté v kakau najlepšie tíšia krk, a to dokonca lepšie ako kodeín.

A tiež odsudzuje predajcov preparátov na rôzne typy kašľa, pretože v skutočnosti vraj existuje kašeľ jediný. Výrobky zamerané na rozličné druhy kašľa sú len snahou ťahať zo zákazníkov peniaze.

Profesor Morici vedie katedru kardiovaskulárnej a respiračnej medicíny na Hullskej univerzite a je členom Medzinárodnej spoločnosti na štúdium kašľa.

"Videli sme výsledky najväčšej štúdie na výrobky predávané voľne v lekárni, ktoré majú potlačiť kašeľ ... Dokazujú, že nové lieky obsahujúce kakao sú lepšie ako štandardný sirup na kašeľ (s kodeínom). U pacientov užívajúcich z čokolády vyrobený liek sa zlepšili symptómy počas dvoch dní," tvrdí profesor Morici.

Aj vedci z Imperial College v Londýne zistili, že alkaloid teobromín z kakaa (obdoba teínu z čaju či kofeínu z kávy) tíši kašeľ lepšie ako kodeín.

Kašeľ je len jeden. 4 obrázky vo fotogalérii Kašeľ je len jeden.

"Veľmi pomalé cmúľanie kúsku čokolády by mohlo poskytnúť istú úľavu," tvrdí profesor Morici s tým, že nový liek s výťažkami z kakaa je však silnejší a účinnejší.

Veľmi pomalé cmúľanie kúsku čokolády by mohlo poskytnúť istú úľavu. 4 obrázky vo fotogalérii Veľmi pomalé cmúľanie kúsku čokolády by mohlo poskytnúť istú úľavu.

Čo ale považuje profesor Morici za väčší podvod na zákazníkoch, je predaj výrobkov na rôzne typy kašľa. Podľa neho je to mýtus, pretože kašeľ existuje jediný. Síce sa hovorí o kašli vlhkom a suchom, hrudnom a dráždivom, ale podľa neho je to len preto, aby sa predalo viac rôznych výrobkov. Podľa Moriciho totiž kašeľ vyvoláva podráždenie či infekcia a je to vždy rovnaká fyziologická reakcia organizmu. A je jedno, či ho sprevádza odchádzanie hlienu alebo je bez hlienu a či je infekcia hlboko v prieduškách či v krku. Kašeľ je jeden. A rozpúšťanie a odchod hlienov z dýchacích ciest s kašľom priamo nesúvisia. Lieky na rozpúšťanie a uvoľnenie hlienu nie sú lieky na utíšenie kašľa.

 

Tlačiť Diskusia (2)
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie
NEPREHLIADNITE