Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Ako mať vo vzťahu pohodu? Je to ľahšie, než si myslíte! Stačí, keď nebudete robiť tieto 4 veci

18.01.2016 Casprezeny.sk

Máte pocit, že fungujúci a pohodový vzťah je neskutočná drina, a aj tak sa to napokon skončí zle? Stačí, keď nebudete robiť tieto štyri veci, a prekvapí vás, čo sa udeje.

Ako mať vo vzťahu pohodu? Ako mať vo vzťahu pohodu?

Že je vzťah drina a peklo so zlým koncom? To vám povie takmer každý, kto žije v páre. Lenže takto to byť naozaj nemusí. Čomu je lepšie sa vyhýbať?

Recept na to, ako žiť v spokojnom vzťahu, a nie vo vzťahovom nevoľníctva, objavil emeritný profesor psychológie John Gottman. Avšak nie na základe pocitov, odhadov alebo domnienkami!

Profesor Gottman vedecky skúmal veľa párov, ktoré nielen pozoroval počas bežného dňa, ale zároveň im aj meral tlak, tep alebo hladinu stresových hormónov. Na konci obrovského výskumu dokázal s 95-percentnou úspešnosťou už po pätnástich minútach hovoru určiť, ktorý pár sa do siedmich rokov rozvedie a ktorému vzťah vydrží.

Nejde o múdrosť

Prekvapivé je, že ak chcete mať krásny vzťah a po pár rokoch márnej snahy nestáť pred rozvodovým súdom, stačí vám vlastne len málo. "Spokojní manželia nie sú múdrejší, bohatší alebo duševne bystrejší ako ostatní," tvrdí John Gottman.

Vtip je v tom, že do svojho bežného života začlenili proces, ktorý nedovoľuje negatívnym myšlienkam ovládnuť vzťah. Jednoducho namiesto neustálej kritiky, zvaľovania viny na druhého, opovrhovania ním a nekonečnej nespokojnosti - vo vzťahu používajú viac romantiky, hravosti, zábavy, dobrodružstva a ústretovosti.

Ak si v tejto chvíli hovoríte, že ťažko môžete byť v pohode, milá, pozorná a vtipná, keď je váš partner darebák, naničhodník a chronický leňoch, stavíme sa, že keď sa týmto štyrom chybám aspoň z časti vyhnete, zavládnu vo vašich rodinách oveľa väčší pokoj a harmónia.

 

Tlačiť Diskusia (1)
NEPREHLIADNITE