Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Neviete, aký je rozdiel medzi hnedými a bielymi vajíčkami a ktoré sú lepšie? Odteraz už budete mať jasno

19.01.2016 Casprezeny.sk

Keď nakupujete vajcia, je ich farba rozhodujúca? Povieme vám, či je medzi bielymi a hnedými rozdiel v ich kvalite.

Aký je rozdiel medzi hnedými a bielymi vajcami? 8 obrázkov vo fotogalérii Aký je rozdiel medzi hnedými a bielymi vajcami?

Biele a hnedé vajcia sa už na prvý pohľad líšia. Obyčajne je medzi nimi aj cenový rozdiel, ale viete, prečo je to tak?

Rozdiel je v sliepke

Zafarbenie vajca je zakódované v druhu nosnice, ktorá ho zniesla. Obyčajne platí, že biele nosnice s bielymi ušnými lalôčikmi znášajú biele vajcia, nosnice s tmavou farbou a červenými ušnými lalôčikmi znášajú hnedé vajcia. Sú však aj vzácne plemená, ktoré znášajú modré či fľakaté vajcia.

Zafarbenie vajca je zakódované v druhu nosnice, ktorá ho zniesla. 8 obrázkov vo fotogalérii Zafarbenie vajca je zakódované v druhu nosnice, ktorá ho zniesla.

Sú hnedé lepšie ako biele?

Rovnako, keď hovoríme o chuti či výživových hodnotách, tiež medzi nimi nie je žiadny rozdiel. Napriek tomu, že hnedé vajcia môžu byť o čosi drahšie ako biele, nedá sa tvrdiť, že by boli lepšie, ako ich biele náprotivky.

Farba vajca nijako nesúvisí z jeho kvalitou. 8 obrázkov vo fotogalérii Farba vajca nijako nesúvisí z jeho kvalitou.

Majú hnedé tvrdšiu škrupinu?

Škrupina v oboch farebných variantoch má rovnakú hrúbku. Na pocit tvrdšia a ťažšie rozbiteľná škrupina súvisí vždy iba s vekom nosnice, nikdy nie so zafarbeným vajca. Mladšie nosnice znášajú tvrdšie vajcia, staršie zasa o čosi jemnejšie. Tento fakt platí rovnako pre obe farby bez rozdielu.

Škrupina v oboch farebných variantoch má rovnakú hrúbku. 8 obrázkov vo fotogalérii Škrupina v oboch farebných variantoch má rovnakú hrúbku.

Prečo sú hnedé drahšie?

Prevláda názor, že ak sú hnedé vajcia drahšie, automaticky musia byť prírodnejšie, zdravšie či viac bio. To rozhodne nemusí byť pravda. Tajomstvom vyššej ceny je jednoducho fakt, že tmavé nosnice znášajúce hnedé vajcia sú o čosi väčšie a teda i náklady na ne (predovšetkým na stravu) sú o málo vyššie.

Škrupina v oboch farebných variantoch má rovnakú hrúbku. 8 obrázkov vo fotogalérii Škrupina v oboch farebných variantoch má rovnakú hrúbku.

A niečo na záver

Ak ste niekedy jedli pravé domáce vajcia, je dosť možné, že boli hnedé a vy ste si všimli bohatšiu chuť a jasnejší žĺtok. Väčšina nosníc s voľným výbehom znáša hnedé vajcia. No nie farba vajec určuje ich lepšiu chuť. Je to výhradne spojené s potravou, pohybom a celkovou kondíciou nosníc.

Tlačiť Diskusia (1)
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie
NEPREHLIADNITE