Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Sú pre nás citrusy naozaj zdravé? Ak ste chorí a denne sa dopujete čajmi s citrónom, rýchlo s tým prestaňte!

26.01.2016 Beata Suchá

Je vám neustále zima, máte studené nohy aj ruky a stále vám tečie z nosa? Ak si myslíte, že vám chýbajú vitamíny, a preto sa denne dopujete citrónmi, možno robíte chybu.

Zmáha vás prechladnutie? S citrónom do čaju opatrne! 4 obrázky vo fotogalérii Zmáha vás prechladnutie? S citrónom do čaju opatrne!

Podľa terapeutky tradičnej čínskej medicíny (TCM) Karolíny Hauerovej je v našich končinách trochu zbytočne zakorenený strach z nedostatku vitamínov. Podľa čínskej dietetiky a medicíny by sme mali žiť v súlade s prírodou, čo v našich podmienkach znamená prispôsobiť sa štyrom ročným obdobiam: „Príroda je veľmi inteligentná a má to perfektne vymyslené. Keď nám je v lete teplo a potrebujeme sa schladiť, tak máme hojnosť zachladzujúcich plodín, ako sú melóny, uhorky či rajčiny.“ V lete nevidí problém ani v konzumácii tropických plodín. V zime je to však inak.

V lete nevidí problém ani v konzumácii tropických plodín. V zime je to však inak.

4 obrázky vo fotogalérii V lete nevidí problém ani v konzumácii tropických plodín. V zime je to však inak.


 

Citrón je stálicou v každej kuchyni a dokáže oveľa viac, ako ste si mysleli: 5 SUPER trikov, ktoré vám uľahčia život
Citróny sú všestranná stálica v každej kuchyni. Nielenže krásne...


 

Potrebujeme zahriať a doplniť minerály

Cez zimu by sme mali jesť striedmejšie a skôr sa zamerať na tepelnú úpravu stravy, ktorá nás zohreje zvnútra. „Strach z nedostatku vitamínov je zbytočný, ak svoj jedálny lístok obohatíme o brokolicu, kel, zemiaky, cesnak, cibuľu, jablká a hrušky. Z týchto plodín získajú naše stredoeurópske organizmy oveľa viac výživy ako z citrusov,“ tvrdí Karolína Hauerová a dopĺňa, že to platí hlavne pre jedincov, ktorí trpia pocitmi chladu, zmáha ich únava, sú náchylní na prechladnutia alebo majú sklon k riedkej stolici. V chladnom období je dôležité zamerať sa na doplnenie minerálov silnými vývarmi z kostí a konzumáciou semienok.

Cez zimu by sme mali jesť striedmejšie. 4 obrázky vo fotogalérii Cez zimu by sme mali jesť striedmejšie.


 

Tajomstvo zázračnej citrónovej šťavy: Keď zistíte, čo s vaším telom dokáže, odteraz ju budete piť každý deň
Citróny pomáhajú pri prechladnutí, nervozite i bolestiach hlavy...


 

Vylieči nás čaj s citrónom?

Z hľadiska TCM nie je čaj s citrónom ideálnym riešením pri začínajúcom prechladnutí. Vysvetlenie je logické – citrón je tropická plodina, teda ochladzujúca. Podľa terapeutky sú všetky choroby v zime následkom preniknutia chladu do tela. „Účinná liečba má prehriať telo, teda otvoriť póry a potením vypudiť chlad z tela. Ak si dáme do zázvorového čaju citrón, potláčame účinok zázvoru, ktorý svojou ostrou chuťou telo zohreje a otvorí póry. Citrón pôsobí opačne – uzamkne póry a zatlačí škodlivinu v tele. Potom ju nevieme dostať z tela von a namiesto 3-dňovej liečby sa doliečujeme ešte mesiac.“

Ak si dáme do zázvorového čaju citrón, potláčame účinok zázvoru. 4 obrázky vo fotogalérii Ak si dáme do zázvorového čaju citrón, potláčame účinok zázvoru.

Anketa: Jete viac domáceho alebo tropického ovocia?

Andrea (35)

Počula som, že tropické ovocie nie je pre nás vhodné, ale ja som naň odkázaná, pretože na všetko domáce ovocie mám alergiu. Robia mi zle jablká, hrušky a skoro všetko kôstkové ovocie. Paradoxne práve tropické mi neškodí.

Milan (40)

Nemám rád ovocie, hlavne jablká. Ak to už musí byť, dám si ovocný šalát z tropických plodov – banán, ananás, mandarínky. Kompenzujem to zeleninou, tú jem na kilá a stále mi chutí.

Zuzka (50)

Jem hlavne ovocie z našej záhradky. Viem, čo sme si dopestovali a na našich jabĺčkach si pochutnávame celú zimu. Zahraničnému ovociu nedôverujem, myslím si, že je plné konzervačných látok a pesticídov.


 

Lekári nevychádzajú z údivu: Zázračné citróny dokážu viac, ako ste tušili! 15 TOP jednoduchých receptov
Kyslé ovocie toho dokáže toľko, že samotní lekári nevychádzajú...

Tlačiť Diskusia (2)
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie
NEPREHLIADNITE