Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

7 dôležitých otázok o vernostných kartách: Čo všetko o týchto plastových zázrakoch (ne)vieme?

06.02.2016 Monika Chybová

Určite máte v peňaženke nejakú tú vernostnú kartu. Kto by nechcel peniaze späť za každý nákup či zľavnené kupóny a poukážky na nákup?

Ak máte čas jednotlivé zľavy sledovať, vyhrali ste aj vy. 3 obrázky vo fotogalérii Ak máte čas jednotlivé zľavy sledovať, vyhrali ste aj vy.

Z jedného z posledných prieskumov spoločnosti Gfk vyplýva, že vernostnú kartu má viac ako 90 percent Slovákov! Najviac ju využívame v potravinách, pri nákupe drogériového tovaru, kozmetiky i v lekárni, kde využívame zľavy na produkty alebo služby. Pozreli sme sa, na čo vlastne tieto karty slúžia, kto z nich má výhody aj na bezpečnosť našich poskytnutých dát.

Prečo karty existujú?

Nie je to len preto, aby ste nakúpili čo najvýhodnejšie a obchod získal verného zákazníka. Firmy majú vďaka vernostným programom o vás dokonalý prehľad – čo nakupujete aj ako často. Výhody sú teda o niečo viac na strane obchodu. No ak máte čas jednotlivé zľavy sledovať, vyhrali ste aj vy. Len pozor, aby ste nenakúpili viac, než ste zamýšľali.

Náš tip: Z akciových letákov si vypíšte na nákupný zoznam veci, ktoré doma naozaj potrebujete, a až potom sa vyberte do obchodu.

Čo z toho majú firmy?

Množstvo dát, ktoré si možno ani neuvedomujete – či ste vydatá alebo slobodná, koľko máte detí, ako sa stravujete, obliekate, čo vás baví, aj váš približný mesačný príjem. Podpisom prihlasovacieho formulára udeľujete spoločnosti súhlas na spracúvanie osobných údajov, ktoré ste v ňom uviedli, ako aj údajov o svojich nákupných zvyklostiach počas celého trvania vášho členstva vo vernostnom programe. A to s cieľom zasielať ponuky tovaru a služieb a marketingových prieskumov.

Súhlas dávate na dobu neurčitú. Pri každom predložení vernostnej karty si teda o vás vie obchodník vyskladať dokonalý obraz a pozná históriu vášho nákupného košíka. To všetko ste im dobrovoľne „predali“ zväčša za vrátenie jedného percenta z nákupu. Čím častejšie s vernostnou kartou nakupujete, tým presnejší majú váš profil. Podpisom prihlasovacieho formulára udeľujete spoločnosti súhlas na spracúvanie osobných údajov. 3 obrázky vo fotogalérii Podpisom prihlasovacieho formulára udeľujete spoločnosti súhlas na spracúvanie osobných údajov.

Na čo im to je?

Na presne zacielenú reklamu. Z vášho spotrebiteľského správania vie totiž obchodník vopred určiť vaše budúce potreby. A podľa toho vám ponúknuť produkty. Vôbec nie je náhoda, ak si mladá rodina nájde v schránke krátko po nákupe prvých plienok reklamu na hračky a detský sortiment.

Čo z toho máte vy?

Zväčša skoro to isté – 1 minuté euro rovná sa 1 bod, ktorý má hodnotu 1 cent. Ak by ste teda ročne nakúpili potraviny v rovnakom reťazci za 3 600 eur (300 € mesačne), používaním vernostnej karty by ste si mohli prilepšiť o 36 €. Plus nejaké tie bonusy navyše. Závisí od obchodníka, ako má svoj vernostný systém nastavený. Je však dosť možné, že pravidelným nakupovaním vecí, ktoré naozaj potrebujete, v diskonte s nízkymi cenami a bez vernostného programu by ste ušetrili viac. Okamžité zľavy, aj tie meninové či narodeninové, sú však pre mnohé z nás príjemným lákadlom.

Kam s kartami?

Praská vám z nich peňaženka? Dajte si ich do osobitného obalu na vizitky. Alebo ich zredukujte na tie, ktoré skutočne využívate. Ak vlastníte smartfón, stiahnite si do neho bezplatné aplikácie, kde si kartičky uložíte naskenovaním čiarového kódu alebo vyťukaním číselného kódu. Uložíte si jej názov a už nikdy sa vám nestane, že kartičku nebudete mať pri nákupe so sebou. Šikovná aplikácia na to je napríklad Moje karty či Orange výhody. Okrem kariet ponúka aj prehľad aktuálnych akcií.

Kde nájdete výhody?

Buď priamo v mobilnej aplikácii, na stránke daného obchodu, alebo na internetových portáloch, ako sú: vyhodykariet.sk či lyoness.sk, kde nájdete aktuálne zľavy a ponuky. Do obchodu jedine s nákupným zoznamom. 3 obrázky vo fotogalérii Do obchodu jedine s nákupným zoznamom.

Najčastejšie výhody

➤ body vymeníte za peňažné poukážky, zľavové knižky na produkty, zľavu na nákup či zľavy u externých obchodných partnerov

➤ zľavy 20 až 50 %

➤ zľavy na každý nákup 5, či 10 %

➤ meninové, narodeninové či seniorské zľavy

Ako sa ochrániť pred zneužitím dát?

Nuž, ak si chcete byť celkom istá, odborníci radia – ruky preč od zákazníckych kariet. Ak už nejakú predsa len máte, obchodníci ubezpečujú, že sa riadia zákonom o ochrane osobných údajov, ktorý aj kontroluje Úrad na ochranu osobných údajov. Na stránkach nájdete uvedené firmy, ktoré pre ne informácie zbierajú aj kvôli štatistike. O rozsahu údajov sa môžete informovať písomne. Súhlas so spracúvaním či zberom vašich údajov môžete tiež písomne odvolať, alebo si zber štatistických dát na stránke obchodníka zablokovať. Postup nájdete v podmienkach vernostných programov.

Čo o vás vedia

Osobné údaje:

✔ meno a priezvisko

✔ bydlisko,

✔ dátum narodenia

✔ telefónne číslo

✔ e-mailová adresa

Iné údaje:

✔ miesto nákupu

✔ čas nákupu

✔ názov tovaru

✔ hodnota nákupu

✔ ako ste platili

Tlačiť Diskusia (1)