Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Aj vaše dieťa túži po zvieratku? Naučte ho, ako sa oň starať: Osvedčené tipy, ako to zvládnuť na výbornú

29.01.2016 Lenka Májiková

Aj vaša dcéra či syn chcú mať domáceho miláčika, no vy sa bojíte, že časom stratia záujem a zostane to na vašich pleciach? Tu sú rady odborníkov.

Pri pravidelnej starostlivosti o domáce ziveratko sa dieťa učí zodpovednosti a empatii. 4 obrázky vo fotogalérii Pri pravidelnej starostlivosti o domáce ziveratko sa dieťa učí zodpovednosti a empatii.

PhDr. Maroš Majko, PhD., detský psychológ, Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Galante

Čo vziať do úvahy?

Máte na zviera peniaze, energiu a čas? „Dieťa v puberte by už malo byť schopné postarať sa o bežné domáce zvieratko, no nie každé. Keď často strieda záujmy a zvieratká sú pre neho spoločníci na krátky čas, je rizikové. Neuprataný stôl nemá také následky ako chýbajúca čerstvá voda u zvieratka v teplých mesiacoch,“ vysvetľuje psychológ.

Dieťa pripravujte postupne

Zvieratko nie je hračka

Ak je dieťa veľmi malé, zodpovednosť bude najmä na vašich pleciach. Podľa odborníkov sa totiž ešte nedokáže samostatne postarať o živého tvora. ,,Malé deti často nemajú dostatočne rozvinuté vnímanie a jemnú motoriku. Môžu zvieratku nechtiac ublížiť tým, že ho príliš stlačia, alebo im spadne. Preto je vhodné dieťatko pri starostlivosti o zviera sledovať, pomáhať mu a predvídať rôzne riziká.“ Najdôležitejšie je zabezpečiť vhodné podmienky - teplotu, svetlo, vlhkosť v teráriách. 4 obrázky vo fotogalérii Najdôležitejšie je zabezpečiť vhodné podmienky - teplotu, svetlo, vlhkosť v teráriách.

Urobte si harmonogram

Aj väčším deťom treba na začiatku pomáhať. Vysvetlite im, čo zvieratko potrebuje a zaveďte denný režim. Ujasnite si, kto je za čo zodpovedný. Každý člen rodiny má mať presné úlohy. Povinnosti si deti musia splniť, kým sa pôjdu hrať, športovať a pod. Iba tak sa z toho stane rutina, na ktorú si zvyknú.

Čo ak stratí záujem?

Aj na takúto situáciu buďte ako rodičia pripravení. ,,Už pri výbere zvieratka zvážte možnosť, že ho dieťa časom odmietne,“ zamýšľa sa odborník. Vysvetlite deťom, že porušenie sľubu narúša vašu dôveru. Musia cítiť, že ich správanie má následky. Len vtedy sa naučia prevziať zodpovednosť. Ak napriek tomu dieťa starostlivosť odmieta, zabezpečte ju vy alebo zvieratko darujte vhodnému človeku. Zviera nesmie trpieť vaším unáhleným rozhodnutím.

MVDr. Daniela Harabaszová, Veterinárna klinika Mavet v Malackách

S čím rátať pri starostlivosti o:

Psíka

Samozrejmosťou sú pravidelné prechádzky. Býva zvykom, že zo začiatku s tým deti nemajú problém, no neskôr ich táto povinnosť môže otravovať. Dôležitá je hlavne výchova psa, na ktorej by sa mali podieľať aj rodičia. Oproti psovi je mačka samostatnejšia, čo znižuje požiadavky na starostlivosť. 4 obrázky vo fotogalérii Oproti psovi je mačka samostatnejšia, čo znižuje požiadavky na starostlivosť.

Mačku

Oproti psovi je mačka samostatnejšia, čo znižuje požiadavky na starostlivosť. Na druhej strane treba počítať s jej osobnosťou a povahou. Mačku len ťažko vychováme podľa vlastných potrieb. Na to treba myslieť vopred. Nie každé plemeno či jedinec sú k deťom vhodné, podobne ako pri psoch.

Plazy

Do tejto skupiny patria aj korytnačky. Náročnosť chovu je individuálna. Najdôležitejšie je zabezpečiť vhodné podmienky – teplotu, svetlo, vlhkosť v teráriách. Vhodné sú skôr pre staršie deti a aj v tomto prípade by im zo začiatku mali pomáhať rodičia.

Hlodavce, králika, ježka

Pri týchto zvieratách je náročnosť na starostlivosť nízka. Zviera môže zostať v klietke a netúla sa po byte. V prípade, že ho nechávame plne v starostlivosti dieťaťa, treba kontrolovať, či nezabúda na kŕmenie a čistenie klietky.

Rybičky

Na prvý pohľad je starostlivosť o ne jednoduchá, ale pri menších nádržiach býva problém so stabilitou vodného prostredia. Pri voľbe nenáročných druhov rýb a vhodnej veľkosti akvária by nemal byť problém. Pozor treba dávať na prekrmovanie. Pozor treba dávať na prekrmovanie. 4 obrázky vo fotogalérii Pozor treba dávať na prekrmovanie.

Tlačiť Diskusia (1)