Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Očami lekára: Tento druh rakoviny je tichý zabijak, keď sa objavia príznaky, už je neskoro! Čo si všímať?

04.02.2016 Lenka Májiková

Tento druh rakoviny sa nepozorovane rozvíja aj niekoľko rokov. Keď sa objavia prvé príznaky, šanca na úplné vyliečenie je mizivá. Aké príznaky nesmiete ignorovať?

Tento druh rakoviny je tichý zabijak... 4 obrázky vo fotogalérii Tento druh rakoviny je tichý zabijak...

Zo zákona má každý občan Slovenskej republiky právo na preventívnu prehliadku plne hradenú na základe verejného zdravotného poistenia u všeobecného lekára, stomatológa, gynekológa, urológa a gastroenterológa. Viete, ako často vám ju preplatia, čo zahŕňa a prečo ju treba absolvovať? Na toto všetko a ešte viac sme sa spýtali odborníkov za vás.

Gastroenterológ MUDr. Marán Bátovský, Univerzitná nemocnica Bratislava

Kedy ísť prvýkrát?

Zo zákonného poistenia je preventívna prehliadka u gastroenterológa hradená od 50. roku života. Bez vekového obmedzenia u poistencov so zvýšeným rizikom ochorenia na rakovinu hrubého čreva a konečníka.

Je to dostatočne skoro?

Vek 50 rokov je podľa medzinárodnej dohody zatiaľ najvhodnejší na začatie prevencie. Skôr sa vyšetrujú len pacienti s genetickými mutáciami pre túto chorobu. Podiel tzv. geneticky získaných karcinómov pritom dosahuje len asi 5 %. Veková hranica začatia preventívneho programu sa možno v budúcnosti posunie nižšie, keďže krivka výskytu rakoviny kolorekta začína prudko stúpať už v 45. roku života a takmer 20 % pacientov s týmto typom rakoviny je mladších ako 60 rokov.

Zo zákona má každý občan Slovenskej republiky právo na preventívnu prehliadku plne hradenú. 4 obrázky vo fotogalérii Zo zákona má každý občan Slovenskej republiky právo na preventívnu prehliadku plne hradenú.

Vždy je súčasťou vyšetrenia kolonoskopická prehliadka?

Nie. Preventívne vyšetrenie je zamerané na odhalenie prítomnosti skrytého krvácania z čreva. Zisťuje sa zo stolice. Ku kolonoskopickému vyšetreniu dôjde len u pacientov s pozitívnym výsledkom.

Ako často?

V prípade negativity preventívneho vyšetrenia sa opakuje v 1 – až 2-ročných intervaloch. Ďalšou možnosťou je priame absolvovanie preventívnej kolonoskopie v 10-ročných intervaloch. Poistencovi so zvýšeným rizikom ochorenia na rakovinu hrubého čreva a konečníka uhradí poisťovňa prehliadku kolonoskopom raz za päť rokov.

Prečo ju musíme absolvovať?

Rakovina hrubého čreva a konečníka je tichý zabijak. Nepozorovane sa rozvíja niekoľko rokov a v čase, keď sa objavia prvé príznaky, ako krvácanie a bolesti brucha, je šanca na úplné vyliečenie mizivá. Paradoxom je, že táto choroba by vôbec nemusela byť smrteľná, ak by sa zistila včas. Patrí totiž medzi najpreventabilnejšie zhubné nádory vnútorných orgánov. Vďaka skríningu, teda zachyteniu ochorenia v období bez symptómov, je možné odhaliť a odstrániť prekurzory tejto rakoviny (najmä adenómové polypy) a včas diagnostikovať ešte liečiteľné formy zhubného nádoru.

Paradoxom je, že táto choroba by vôbec nemusela byť smrteľná, ak by sa zistila včas. 4 obrázky vo fotogalérii Paradoxom je, že táto choroba by vôbec nemusela byť smrteľná, ak by sa zistila včas.

Prečo sa jej všetci boja?

Terajšia 15-percentná účasť populácie na preventívnych prehliadkach je absolútne nedostatočná. Nanešťastie, kolorektálny karcinóm postihuje práve tú časť ľudského tela, o ktorej sa bežne nediskutuje, dokonca mnohým je trápne o tom hovoriť. Najčastejšími subjektívnymi príčinami neúčasti pacienta na vyhľadávacom programe sú obava z možnej diagnózy rakoviny hrubého čreva, strach z kolonoskopie, obava z chirurgického zákroku, zníženie kvality života v dôsledku diagnostiky a liečby rakoviny, respektíve obava pred akoukoľvek zmenou, ktorú môže priniesť diagnostika a liečba kolorektálneho karcinómu.

Prekonajte svoj strach. Tým, že budete informovaná o svojom zdravotnom stave v skutočnosti nemôžete nič stratiť, len získať to najcennejšie – čas.

Tlačiť Diskusia
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie
NEPREHLIADNITE