Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Gynekológ o mýte, ktorý trápi veľa žien: Môže cytológia poškodiť krčok maternice? Taká je pravda!

02.02.2016 Lenka Májiková

Ruku na srdce, kedy ste naposledy navštívili lekára s cieľom prevencie? V dnešnej uponáhľanej dobe na preventívne prehliadky často zabúdame.

Gynekológ o mýte, ktorý trápi ženy. 3 obrázky vo fotogalérii Gynekológ o mýte, ktorý trápi ženy.

Jednu máme absolvovať raz ročne, na ďalšiu si podľa poisťovní máme počkať až do 50 a stačí nám prísť aj raz za 10 rokov. Kto sa v tom má vyznať? Zo zákona má každý občan Slovenskej republiky právo na preventívnu prehliadku plne hradenú na základe verejného zdravotného poistenia u všeobecného lekára, stomatológa, gynekológa, urológa a gastroenterológa. Viete, ako často vám ju preplatia, čo zahŕňa a prečo ju treba absolvovať?

Gynekológ, MUDr. Matej Böhmer radí:

Kedy ísť na túto prehliadku prvýkrát?

Na hradenie preventívnej prehliadky na základe verejného zdravotného poistenia máte u gynekológa prvýkrát nárok v 18 rokoch alebo od prvého tehotenstva.

Poisťovne preplácajú prehliadku raz ročne. Kedy treba prísť častejšie?

Ak sa vo vašej rodine vyskytlo onkologické ochorenie alebo naň máte inú predispozíciu, lekár vám odporučí častejšie kontroly, nepôjde však už o komplexnú preventívnu prehliadku, tú stačí vykonávať v stanovenej frekvencii. Počas tehotenstva majú ženy zo zákona nárok na úhradu jednej preventívnej prehliadky mesačne a jednej šesť týždňov po pôrode.

Kedy treba ísť na mamografiu?

Mamografické vyšetrenie by podľa lekára mala absolvovať každá žena po 40. roku života, a to každé dva roky. Ak si to vyžaduje jej stav, je možné robiť vyšetrenie aj častejšie.

Budúce mamičky chodia na prehliadky častejšie. 3 obrázky vo fotogalérii Budúce mamičky chodia na prehliadky častejšie.

Môže cytologické vyšetrenie vykonávané raz ročne po dobu niekoľkých rokov poškodiť krčok maternice?

Nemajte žiadne obavy, takáto možnosť sa vylučuje. Po odbere môže dôjsť ku krátkodobému slabému zakrvácaniu z cervikálneho kanála, ale to je len dôkaz toho, že vyšetrenie bolo správne vykonané a vzorka bude obsahovať dostatok buniek na posúdenie cytologického nálezu. Ani jedno z vyšetrení, ktoré sú súčasťou či už preventívnej prehliadky, alebo skríningu rakoviny krčka maternice a prsníkov, nie je škodlivé.

V čom je lepšia nová metóda cytológie, koľko za ňu zaplatíme?

Pri bežnom cytologickom vyšetrení sa vzorka nanáša na sklíčko. Pri novej metóde, tzv. Liquid Based Cytology (LBC), sa cytológia odoberá špeciálnou štetôčkou do ampulky s tekutým médiom. Eliminujú sa vďaka tomu nežiaduce elementy v materiáli, ako sú krv, pošvová flóra atď. a patológ vie vzorku presnejšie a jednoduchšie vyšetriť. Pri tomto vyšetrení je možné zistiť aj prítomnosť HPV vírusov. Cena sa pohybuje okolo 30 eur.

PORADNE: Nerozhodná (2) , Aký bude rok 2014? (6) , zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1)
Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE