Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Chcete sa pustiť do podnikania, ale chýba vám kapitál? 3 šikovné spôsoby, kde ho zohnať

20.02.2016 Monika Chybová

Každá žena má mnoho nápadov, ktoré si často aj premyslí do detailov, no stopne sa pri slove kapitál. Kde ho vziať, keď je na materskej, študuje alebo je na dôchodku? Možností je niekoľko.

3 spôsoby, kde zohnať kapitál. 3 obrázky vo fotogalérii 3 spôsoby, kde zohnať kapitál.

1. Obráťte sa na banky

Ich výhodou je takmer bezproblémové a rýchle získanie financií. V porovnaní napríklad s eurofondmi predstavujú takmer nulovú byrokraciu. Nemusíte dokladovať predpoklady toho, či projekt bude alebo nebude úspešný, ide skôr o vás a vašu platobnú disciplínu. Nevýhodou môže byť stres z následných splátok, čo môže znepríjemniť a sťažiť atmosféru podnikania.

2. Súkromný investor

Že žiadneho nepoznáte? Zasurfujte si na internete, nehanbite sa popýtať známych či na rôznych sociálnych fórach pre podnikateľov. „Pri súkromnom kapitále nerozhoduje, či ide o malého remeselníka, obchodníka, majiteľku butiku, skupinu startupistov s výborným biznis plánom, alebo malý a stredný podnik. Rozhodujúca je myšlienka, odhodlanie pretaviť svoj nápad do reálnej podoby, prínos pre ľudí a tím, ktorý stojí za realizovaním myšlienky,“ tvrdí Matej Šuranský zo spoločnosti Zenitu, ktorá združuje skupinu súkromných investorov hľadajúcich potenciálne startupy a spoločnosti.

Zasurfujte si na internete, nehanbite sa popýtať známych či na rôznych sociálnych fórach pre podnikateľov. 3 obrázky vo fotogalérii Zasurfujte si na internete, nehanbite sa popýtať známych či na rôznych sociálnych fórach pre podnikateľov.

Niekedy sa investor poistí profesionálnym mentorom, ktorý dohliadne na hladký priebeh jeho investície a zabezpečí mu rýchlejší vznik zisku. Kto je mentor? Odborný poradca, ktorý už má niečo za sebou. Vybudoval firmu, riadil projekty alebo vyberal kandidátov na pracovné pozície a pod. „Proste človek s bohatými skúsenosťami a ochotou sa o ne podeliť. Môže to byť vaša tajná zbraň, lebo s ním môžete riešiť a konzultovať vážne problémy aj výzvy, ktorým čelíte,“ približuje Šuranský.

3. Eurofondy

Ich výhodou je, že financie sú rozdelené do niekoľkých oblastí (napríklad výskum a efektívna verejná správa, životné prostredie, integrovaný regionálny operačný program a pod.). Získať ich nie je ľahké, keďže záujemcov je veľa. Rovnako ako kritérií, ktoré musíte splniť. A často je to len začiatok cesty k potrebnému kapitálu. Tvrdým sitom prísneho výberu prejde len zlomok tých, ktorí sa o eurofondy uchádzajú. Napriek tomu sa nevzdávajte bez boja a vyskúšajte aj túto cestu.

Tvrdým sitom prísneho výberu prejde len zlomok tých, ktorí sa o eurofondy uchádzajú. 3 obrázky vo fotogalérii Tvrdým sitom prísneho výberu prejde len zlomok tých, ktorí sa o eurofondy uchádzajú.

Gabriela Revická, úspešná e- podnikateľka a spisovateľka radí:

Ako viesť efektívny online biznis a život súčasne

Je online podnikanie pre každú ženu?

Žena zamestnaná v nejakej spoločnosti je zvyknutá podávať výkon. Neraz sa však stane, že keď prejde do podnikania, nemá prirodzenú sebadisciplínu, respektíve sa ľahko nechá stiahnuť do iných aktivít spojených s potrebami rodiny, priateľov, vlastným oddychom. Ak si neustráži čas, môže sa cítiť zaneprázdnená, no napriek tomu nevidí žiadané výsledky. Toto je jeden z druhov pomoci, ktorú ženám poskytujeme v našom občianskom združení – osvetu, vzdelávanie aj koučing, ako si strážiť čas na prácu, no myslieť i na rodinu, seba a zároveň napĺňať reálne plány a ciele.

Dá sa ešte uspieť, keď je toho na trhu veľa?

Ak dobre poznáte svojich cieľových klientov, mimoriadne dobre poznáte svoj produkt (alebo službu) a viete, čím ste iná, originálna a chápete, v čom je vaša jedinečnosť, máte vyhraté. Na začiatok podnikania cez internet nájdete dobré rady, tipy, triky, poradenstvo a odporúčania aj na stránkach nášho občianskeho združenia, ktoré má pre členky i nečlenky mnohé pravidelné aktivity.

Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE