Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Mladá mamička prežíva materskú inak, ako by ste čakali: Na toto by mnohé ženy nenabrali odvahu!

21.02.2016 Monika Chybová

Úspešná podnikateľka Simona Budinská (30) si zo svojho koníčka vybudovala prosperujúcu prácu snov. Najlepšie na tom je, že sa jej môže venovať aj počas materskej s dvojmesačným synom Leonkom.

Nezaháľa, hoci je na materskej so synom Leonkom, rozbehla si podnikanie na internete. 2 obrázky vo fotogalérii Nezaháľa, hoci je na materskej so synom Leonkom, rozbehla si podnikanie na internete.

Ako čoraz viac žien, rozbehla aj ona pred takmer dvomi rokmi popri práci online podnikanie. To sa z príjemnej záľuby v gastronómii, kávičkovaní a cestovaní vypracovalo na renomovaný online magazín. Vďaka nemu sa môže naplno venovať synčekovi aj realizovať v práci. „Ku gastronómii som mala vždy blízko. Rodičia v nej podnikajú, a tak som sa od malička pohybovala v zákulisí hotelov a reštaurácií. Hoci som vyštudovala žurnalistiku, v každom médiu som sa utiekala ku gastro témam. Redakčných prác som sa nevzdala, ani keď som sa ocitla na druhej strane v PR agentúre.

Musela som síce prejsť na živnosť, no získala som viac slobody. Premýšľala som, ako ju využiť. Popri práci PR konzultantky som na sociálnej sieti založila najskôr kávičkársku stránku pre priateľov, kde sme si posielali fotografie kávičiek z kaviarní a reštaurácií. Tá sa stala základom pre neskorší online magazín. Neskôr som si rozšírila živnosť a spojila skúsenosti z online, písania a gastronadšenie. Je za tým kus tvrdej práce, keďže online médiu sa treba venovať neustále, no dnes mám už päť stálych spolupracovníkov a keďže som aktuálne na materskej, neostala som bez práce.

Patrím totiž medzi aktívnejšie nátury a vždy som vedela, že sa práci budem venovať aj počas materskej. Výhodou je, že nevisím online niekde na sociálnych sieťach zbytočne, ale sa môžem realizovať. Aby som skoordinovala prácu s povinnosťami matky, konám a pracujem omnoho efektívnejšie. Čo ma tiež celkom potešilo, keď som sa dozvedela, že som ako matka-živnostníčka oslobodená na pol roka od platieb do sociálnej a zdravotnej poisťovne bez toho, aby som prišla o materskú alebo musela zrušiť živnosť. A tak je aj moja pracovná materská pre mňa obdobím plným výziev, nápadov a plánov, nad ktorými premýšľam hlavne pri kočíkovaní.“

Príspevok na podnikanie

Požiadať oň môžete písomne na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny SR (UPSVaR) ak:

➤ ste v evidencii úradu práce najmenej 3 mesiace,

➤ prípadne najmenej 12 mesiacov, ak ste v období 6 mesiacov pred zaradením do evidencie uchádzača o zamestnanie pozastavili alebo skončili prevádzkovanie samostatnej zárobkovej činnosti (SZČ),

➤ budete samostatne zárobkovo činnou osobou (SZČO),

➤ budete SZČ prevádzkovať nepretržite najmenej tri roky.

Súčasťou žiadosti sú povinné prílohy vrátane podnikateľského zámeru, kalkulácie nákladov na prevádzkovanie príslušnej SZČ.

Čo tak začať podnikať? 2 obrázky vo fotogalérii Čo tak začať podnikať?

Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE