Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Užívate pri prechladnutí či nádche kvapky do nosa dlhšie ako týždeň? Chyba! Netušíte, čo si tým môžete spôsobiť

05.02.2016 Casprezeny.sk

Prechladli ste, máte nádchu, ktorá nie a nie ustúpiť, a tak veselo používate kvapky do nosa dlhšie ako týždeň? Keby ste tušili, čo si tým môžete spôsobiť, už to viac neurobíte.

Kvapky do nosa sa nesmú používať dlhšie ako týždeň. 4 obrázky vo fotogalérii Kvapky do nosa sa nesmú používať dlhšie ako týždeň.

Sú verným spoločníkom. Aspoň pre tých ľudí, ktorí majú kvapky stále po ruke a už pri náznaku upchania si ich striekajú do nosa. Nie je sa čomu čudovať, že po určitej dobe kvapky strácajú svoju funkciu. Prečo?

Kvapky do nosa sa zdajú byť nevinným spoločníkom. Vyzerajú ako neškodná vodička, ktorá vás zbaví upchatého nosa. Lenže je dôležité si uvedomiť, že sú to lieky ako každé iné. Ak ich nebudete užívať tak, ako máte, môžete sa nimi predávkovať, ublížiť si a dokonca sa stať aj závislými. Jedna z najčastejších látok v nich obsiahnutých upokojí napuchnutú sliznicu tak, že v nej stiahne cievky, a celá sliznica tak spľasne. To je dôvod, prečo sa vám po aplikácii kvapiek lepšie dýcha. Lenže látka, ktorá nám pomáha, nám po dlhšej dobe môže tiež uškodiť.

Začarovaný kruh

Liek postupom času stráca účinnosť, sliznica je poleptaná a účinok už nie je žiadúci. Pacienti s vírusovými infekciami by mali užívať kvapky sedem dní a dosť. Ako dlho je správne užívať kvapky do nosa, sa dočítate v príbalovom letáku, jednotlivé výrobky sa môžu rôzniť. Vo chvíli, keď účinné látky v liekoch prestanú účinkovať, bunky v nosovej sliznici prestanú fungovať, takže sa liečivá dostanú hlboko do sliznice, tá tak opäť opuchne a pacient má opäť pocit upchatého nosa. Aj keď v ňom nie je žiadna infekcia.

Od závislosti k operácii

Dlhodobé užívanie týchto liekov tiež spôsobí závislosť na nich. Tá sa prejavuje tým, že sliznica je suchá a páli, preto má človek potrebu nos stále zvlhčovať. A k tomu samozrejme použije kvapky do nosa. Ak v tomto režime bude fungovať dlhšiu dobu, môže si porušiť Eustachovu trubicu, spôsobiť si zápal stredného ucha alebo mať neskôr i problémy s čuchom. V najhoršom prípade môže lekár na ORL zvoliť ako najúčinnejšiu liečbu operáciu. Rozhodne teda nepodceňujte tieto problémy, sliznica totiž filtruje všetky škodlivé látky, a tie sa pri jej poškodení môžu dostať do tela. Keď sa človek dostane až do fázy závislosti, má niekoľko šancí, ako sa z toho dostať. Buď sám pretrpí zhruba dva týždne, kedy bude mať pocit upchatého nosa, alebo môže vyhľadať lekára. Ten predpíše s najväčšou pravdepodobnosťou kvapky s kortikoidmi, ktoré sliznicu vrátia do pôvodného stavu. Funguje inhalácia soľnej pary. V horúcej vode rozpustíte soľ, nalejete všetko do misky a cez hlavu si hoďte uterák. 4 obrázky vo fotogalérii Funguje inhalácia soľnej pary. V horúcej vode rozpustíte soľ, nalejete všetko do misky a cez hlavu si hoďte uterák.

Proti nádche slanou vodou

Ak vás trápi nádcha, existujú aj iné zaručené spôsoby, ako sa plného nosa zbaviť. Funguje inhalácia soľnej pary. V horúcej vode rozpustíte soľ, nalejete všetko do misky a cez hlavu si prehoďte uterák. Potom nasávajte nosom paru.
Na posilnenie dutín môžete použiť aj Vincentku, ktorá sa predáva aj vo forme kvapiek do nosa. Rovnako dobre ale funguje aj morská voda, ktorú je potrebné používať rovnako ako kvapky do nosa. Predáva sa v lekárni, ale možno si ju vyrobiť doma tak, že do vody pridáte trochu soli.

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia (1)
NEPREHLIADNITE