Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Naozaj mlieko s medom počas nachladnutia zahlieňuje, alebo je to len mýtus? Taká je pravda!

19.02.2016 Casprezeny.sk

Podľa receptov našich babičiek je na prechladnutie dobré piť mlieko s medom. Tak ako potom mohlo vzniknúť tvrdenie, že mlieko zahlieňuje?

Takže ak budete dodržiavať poriadny pitný režim počas prechladnutia, na uzdravenie si môžete dať mlieko s medom. 3 obrázky vo fotogalérii Takže ak budete dodržiavať poriadny pitný režim počas prechladnutia, na uzdravenie si môžete dať mlieko s medom.

Veď to predsa musí byť rokmi overený recept proti neduhom spojený s vírusovými ochoreniami. A keby to priťažilo namiesto úľavy, predsa by nám to nedávali. Reči o jeho škodlivosti pre naše dýchacie cesty pochádzajú prevažne od odporcov mlieka a mliečnych výrobkov.

Mýtus niekoľkých storočí

Aj keď v poslednej dobe počujeme reči o zahlieňovaní hlavne od mliečnych odporcov, semienko pochybnosti bolo zasiate už pred stovkami rokov. Už v dvanástom storočí s úvahami o tom, že konzumácia mlieka môže zahlieniť dýchacie cesty, prišiel židovský lekár Moses Maimonides. Skeptický pohľad na vplyv mlieka a na zahlieňovanie má aj tradičná čínska medicína. Lenže v ázijských krajinách žije oveľa väčší počet ľudí s intoleranciou laktózy. Je to spôsobené tým, že v týchto končinách nie je historicky daný chov dobytka na mlieko.

Nie je to hlien, ale ochranný filter

Avšak niektorí ľudia majú skutočne subjektívny pocit, že ich mlieko zahlieňuje, a nemusia byť ani prechladnutí. To ale ešte stále neznamená, že to skutočne tak je. Lenže to, čo považujú za hlien, je vlastne iba povlak, ochranný film. Povlak je tvorený mliečnym tukom. V minulosti sa dokonca táto vlastnosť mlieka využívala pri liečbe zápalových ochorení tráviaceho traktu. Nejde teda o žiadny hlien. Opäť to ale nie je spôsobené nadmernou tvorbou hlienu, ale nedostatkom tekutín. 3 obrázky vo fotogalérii Opäť to ale nie je spôsobené nadmernou tvorbou hlienu, ale nedostatkom tekutín.

Nedostatok tekutín

Ak je človek prechladnutý a napije sa mlieka, pocit zahlienenia sa môže objaviť. Opäť to ale nie je spôsobené nadmernou tvorbou hlienu, ale nedostatkom tekutín. Môže to byť spôsobené tým, že pacienti, ktorí pijú mlieko, nepijú inú tekutinu alebo všeobecne prijímajú menej tekutín. A keď je človek prechladnutý, tak potrebuje naopak zvýšený príjem tekutín. 

Medové pohladenie a ľahká strava

Takže ak budete dodržiavať poriadny pitný režim počas prechladnutia, na uzdravenie si môžete dať mlieko s medom, samozrejme, ak nie ste na niektorú zložku medu alergickí. Okrem toho na prechladnutie samozrejme odporúča dostatok vitamínu C, ale radšej vo forme citrusov alebo zeleniny než ako tablety a doplnky stravy. Prechladnutý človek by ale mal jesť celkovo ľahšiu stravu, aby nebol organizmus zaťažený prílišným trávením. Ak je človek prechladnutý a napije sa mlieka, pocit zahlienenia sa môže objaviť. 3 obrázky vo fotogalérii Ak je človek prechladnutý a napije sa mlieka, pocit zahlienenia sa môže objaviť.

Pozor na alergiu

Sú ale prípady, keď mlieko môže skutočne zahlieňovať, a to v prípade alergie na kazeín, čo je mliečna bielkovina. S mliečnymi výrobkami sa telo zle vyrovnáva aj vo chvíli, keď organizmus nemá dostatok enzýmu laktázy, aby dokázal všetku laktózu z mlieka tráviť. Ide teda o intoleranciu laktózy. Kým alergia sa prejavuje spravidla už v detstve, príznaky intolerancie sa môžu objaviť kedykoľvek počas života.
Alergia sa prejavuje chronickou nádchou alebo nachladnutím, pri ktorých práve hlien vzniká. Takže áno, mlieko zahlieňuje, ale iba v prípade, keď je človek alergický, u zdravého človeka je to vylúčené.

Tlačiť Diskusia (1)
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie
NEPREHLIADNITE