Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Infekcie v ústach dokážu poriadne potrápiť: Kedy ide o vážnu chorobu? Varovné príznaky nepodceňujte!

11.02.2016 Miroslava Miková

U niekoho sa bolestivé vriedky, napríklad na vnútornej strane líca, na pere, jazyku, ďasne či podnebí, vyskytnú 2 – 3 razy do roka, u iného sa objavujú takmer neustále.

Trápia vás afty? Toto vám pomôže. Trápia vás afty? Toto vám pomôže.

Trápia vás afty?

Bolestivé pľuzgieriky v ústnej dutine môžu vzniknúť z rozličných príčin. Najčastejšie ich má na svedomí oslabená imunita, stres, málo spánku, korenisté či inak dráždivé pokrmy, hormonálne vplyvy, nesprávna hygiena či poranenia v ústach.

Bežná forma tohto ochorenia sa prejavuje malými pľuzgierikmi, ktoré sa zahoja do jedného až dvoch týždňov.

Nepomýľte si ich s inou pliagou

Ako zistiť, že sú to naozaj afty a nie iné ochorenie ústnej dutiny či prejav závažnejších interných alebo kožných chorôb?

MUDr. Rudolf Novotný, stomatológ

„Afty majú veľkosť 2 – 10 mm, miskovitý tvar s bielymi povlakmi a začervenaný okraj. Sú bolestivé pri styku s mnohými potravinami: pikantnými a sypkými látkami, alkoholom, kyslými jedlami, ale aj naoko nedráždivými banánmi či čokoládou,“ vysvetľuje stomatológ MUDr. Rudolf Novotný. Závažnejšie formy aftóznej stomatitídy sú charakteristické väčšími vredmi, ktoré sa dlhý čas nehoja a často po nich zostávajú jazvy.

MUDr. Veronika Manduchová, dermatovenerologička

Na správnu identifikáciu pľuzgierov, vriedkov či iných kožných prejavov v ústnej dutine upozorňuje aj dermatovenerologička MUDr. Veronika Manduchová. „Môže ísť o prejavy interných či kožných chorôb. No najčastejšie sú afty ochorením ústnej dutiny a prejavujú sa výsevom silno bolestivých, oválnych a povrchových drobných rán. Tieto sa zvyčajne zahoja spontánne po 1 – 2 týždňoch. Na sliznici ústnej dutiny sa však môžu vyskytnúť aj prejavy závažných autoimunitných dermatóz, ako napríklad pľuzgiernaté ochorenia, lichen, lupus erythematosus, reakcie na lieky atď.,“ upozorňuje lekárka.

PORADNE: Aký bude rok 2014? (6) , zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1)
Tlačiť Diskusia (2)
NEPREHLIADNITE