Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Infekcie v ústach dokážu poriadne potrápiť: Kedy ide o vážnu chorobu? Varovné príznaky nepodceňujte!

11.02.2016 Miroslava Miková

U niekoho sa bolestivé vriedky, napríklad na vnútornej strane líca, na pere, jazyku, ďasne či podnebí, vyskytnú 2 – 3 razy do roka, u iného sa objavujú takmer neustále.

Trápia vás afty? Toto vám pomôže. Trápia vás afty? Toto vám pomôže.

Trápia vás afty?

Bolestivé pľuzgieriky v ústnej dutine môžu vzniknúť z rozličných príčin. Najčastejšie ich má na svedomí oslabená imunita, stres, málo spánku, korenisté či inak dráždivé pokrmy, hormonálne vplyvy, nesprávna hygiena či poranenia v ústach.

Bežná forma tohto ochorenia sa prejavuje malými pľuzgierikmi, ktoré sa zahoja do jedného až dvoch týždňov.

Nepomýľte si ich s inou pliagou

Ako zistiť, že sú to naozaj afty a nie iné ochorenie ústnej dutiny či prejav závažnejších interných alebo kožných chorôb?

MUDr. Rudolf Novotný, stomatológ

„Afty majú veľkosť 2 – 10 mm, miskovitý tvar s bielymi povlakmi a začervenaný okraj. Sú bolestivé pri styku s mnohými potravinami: pikantnými a sypkými látkami, alkoholom, kyslými jedlami, ale aj naoko nedráždivými banánmi či čokoládou,“ vysvetľuje stomatológ MUDr. Rudolf Novotný. Závažnejšie formy aftóznej stomatitídy sú charakteristické väčšími vredmi, ktoré sa dlhý čas nehoja a často po nich zostávajú jazvy.

MUDr. Veronika Manduchová, dermatovenerologička

Na správnu identifikáciu pľuzgierov, vriedkov či iných kožných prejavov v ústnej dutine upozorňuje aj dermatovenerologička MUDr. Veronika Manduchová. „Môže ísť o prejavy interných či kožných chorôb. No najčastejšie sú afty ochorením ústnej dutiny a prejavujú sa výsevom silno bolestivých, oválnych a povrchových drobných rán. Tieto sa zvyčajne zahoja spontánne po 1 – 2 týždňoch. Na sliznici ústnej dutiny sa však môžu vyskytnúť aj prejavy závažných autoimunitných dermatóz, ako napríklad pľuzgiernaté ochorenia, lichen, lupus erythematosus, reakcie na lieky atď.,“ upozorňuje lekárka.

Tlačiť Diskusia (2)
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie
NEPREHLIADNITE