Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Úžasný objav! Nový test dokáže odhaliť rakovinu prsníka oveľa skôr: Stačí 10 minút, a viete, na čom ste

09.02.2016 KaD

Nové testy na rakovinu prsníka sú veľkou nádejou pre ženy, ktorým ju dokážu odhaliť oveľa skôr.

Nový test veľmi zjednoduší diagnostiku rakoviny prsníka. Nový test veľmi zjednoduší diagnostiku rakoviny prsníka.

Diagnostika rakoviny sa už čoskoro môže zjednodušiť natoľko, že ju bude možné odhaliť už vo včasných štádiách. Vedci z Univerzity vedy a techniky v Missouri si dali patentovať zariadenie, ktoré dokáže identifikovať rakovinové bunky na základe veľmi jednoduchého testu podobného tomu na vyšetrenie moču.

Zariadenie známe ako "P-scan" je rýchly neinvazívny test, ktorý monitoruje hladinu pteridínových biomarkerov v moči. jeho vynálezca, Dr. Yinfa Ma, profesor chémie na spomínanej univerzite povedal, že test je vyvinutý predovšetkým na odhaľovanie rakoviny prsníka s tým, že by do budúcnosti mohol nahradiť či doplniť mamografické vyšetrenie, ktoré niektoré rané štádiá rakoviny prsníka odhaliť nedokáže.

Vedci dúfajú, že nový patent pomôže aj pri odhaľovaní iných druhov rakoviny. Podľa profesora nie je mamografický prístroj stopercentný - niekedy vo včasnom štádiu bujnenie neodhalí, inokedy zasa zhubný ako nález ukáže aj benígny, teda nezhubný tumor. P-scan technológia pomôže odstrániť podobné problémy. Už 10 minút po tom, ako pacientka odovzdá moč, je výsledok hotový.

Ako pracuje P-scan a kedy vojde do praxe?

V súčasnosti sa robia klinické štúdie, ktoré nový vedecký objav na poli medicínskej diagnostiky potvrdí. P-scan posúva moč cez malú kapiláru (vlásočnicu) a zachytáva fluerescenciu, ktorá vzniká vplyvom pteridínových biomarkerov. Výhodou takéhoto postupu je vysoká citlivosť bez potreby ďalších drahých nástrojov a vyšetrení. P-scan dokáže rozlíšiť až 70 unikátnych zložiek v moči, ktoré by v budúcnosti mohli odhaliť aj ďalšie formy rakoviny.

PORADNE: Aký bude rok 2014? (6) , zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , test (1)
Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE