Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Už zase vás bolí hlava? Tu sú 4 najčastejšie príčiny: Ako si pomôcť bez hltania liekov?

14.02.2016 Nový Čas pre ženy

Vziať si zase tabletku, alebo je aj iná možnosť? A prečo nás ženy bolí hlava tak často?

Čo je príčinou vašich bolestí hlavy? 3 obrázky vo fotogalérii Čo je príčinou vašich bolestí hlavy?

Určite to poznáte. Z ničoho nič máte pocit, akoby vám išli oči vyskočiť z jamiek, hlava je ako vo zveráku, v spánkoch vás pichá tisíc ihličiek.

Lekári tvrdia, že je skôr výnimkou, ak bolesť hlavy spôsobuje len jedna jediná príčina. Dôležité však je tie príčiny nájsť. Bývajú primárne, vtedy ich spôsobuje neurologická porucha, alebo sekundárne, vtedy bolesť vyvolávajú závažné faktory, ako sú nádory mozgu a podobne.

Nájsť prečo je ako detektívka

Kým navštívite neurológa, mali by ste absolvovať viacero vyšetrení. Praktický lekár vylúči, či nejde o anémiu, krčiar zasa zistí, či bolesť nevyvoláva zápal prínosových dutín, očný lekár vylúči bolesť z poruchy zraku, internista odhalí vysoký tlak.

Čo sa deje u neurológa

Ak sa dostanete k neurológovi, mal by vám urobiť kompletné neurologické vyšetrenie: vyšetrenie chrbtice, röntgen lebky, EEG (elektroencefalografia), počítačový tomograf, magnetická rezonancia a ďalšie špeciálne vyšetrenia.

Sledujte svoje bolesti

Ak sa chystáte k lekárovi, pripravte sa. Všetky bolesti hlavy si značte do špeciálneho diára. Budete pripravené vysvetliť detaily, špecifiká a podrobnosti vašich problémov.

Tieto bolesti hlavy trápia ľudí najviac. Zisťovali sme, ako si s nimi poradiť.

Bolesti z krčnej chrbtice

Ak vás bolí celá zadná časť hlavy, cítite tlak v očiach, môže to byť aj z krčnej chrbtice. Ak dlho sedíte za počítačom či v práci v nemennej polohe, vaša krčná chrbtica a hlava to hneď pocítia.

 Všetky bolesti hlavy si značte do špeciálneho diára. 3 obrázky vo fotogalérii Všetky bolesti hlavy si značte do špeciálneho diára.

Ako sa prejavujú:

Syndróm krčnej chrbtice môže spôsobiť okrem bolesti hlavy aj bolesti vyžarujúce až do pleca a rúk, ale aj závraty, poruchy sluchu, mihotanie pred očami, pocity mravenčenia, tŕpnutia v rukách, najmä v noci.

Čo urobí odborník:

Ortopéd alebo rehabilitačný lekár zistí, v akom stave sú vaše krčné stavce. Možno treba napraviť zablokovanú krčnú chrbticu, ale radšej nie u chiropraktika, obráťte sa na dobrého fyzioterapeuta, ktorý vás naučí aj liečebné cvičenie.

Ako si pomôžete samy:

- kúpte si vhodný matrac a podhlavník; môže to byť špeciálny podhlavník naplnený guľôčkami z umelej hmoty (dostať ho v zdravotníckych potrebách)

- môžete použiť aj latexový krčný golier, ktorý fixuje krk v správnom postavení

- kontrolujte držanie hlavy čo najčastejšie v zrkadle a napravte ho

- pomáha aj automasáž 

- masírujte si bolestivé úpony svalov na záhlaví ľadom

- v sprche alebo vo vani nasmerujte silný prúd teplej vody na bolestivé miesta, uvoľňujúco pôsobí aj sauna, joga, autogénny tréning

Bolesť z napätia

Tenzná bolesť hlavy alebo bolesť zo stresu trápi asi 12 percent obyvateľstva. Túto bolesť možno pripísať napätiu v krčnom svalstve.

Ako sa prejavuje:

Je to tupá, obojstranná bolesť, ktorá sa rozširuje po celej hlave ako helma a spôsobuje známy pocit mať hlavu ako vo zveráku. Na rozdiel od migrény sa bolesti pri pohybe zmierňujú. Niekedy pacient vníma maximum bolesti v oblasti spánkov alebo čela. Ak je postihnuté aj svalstvo krku a ramien, môže vystreľovať zo záhlavia smerom do očí. Tenznú bolesť väčšej intenzity môže výnimočne sprevádzať aj ľahká nevoľnosť či citlivosť na svetlo, čím napodobňuje migrénu.

Čo urobí odborník:

Ak ju diagnostikuje, predpíše lieky proti bolesti a na uvoľnenie psychického a svalového napätia. Dôležitá je však nefarmakologická forma liečby, najmä psychoterapia.

Ako si pomôžeme samy:

- zmenou životného štýlu

- autogénnym tréningom, uvoľňovaním

- jogou, dýchacími cvikmi

- akupresúrou: dvoma prstami si miernym tlakom masírujte priehlbinky, ktoré nahmatáte na spánkoch a aj na bode nad koreňom nosa

Tenzná bolesť hlavy alebo bolesť zo stresu trápi asi 12 percent obyvateľstva. 3 obrázky vo fotogalérii Tenzná bolesť hlavy alebo bolesť zo stresu trápi asi 12 percent obyvateľstva.

Migréna

Nemá psychické príčiny, ale je chorobou mozgu, ktorá sa týka až 12 percent obyvateľstva.

Ako sa prejavuje:

Asi u pätiny postihnutých začiatok záchvatu sprevádza takzvaná aura, ktorá trvá 30 minút až hodinu. Ide o žiarivé záblesky až dočasnú stratu videnia. Pacienti často pociťujú poruchy reči, slabosť rúk a nôh, tŕpnutie tváre, rúk či zmätenosť. Bolesť pri tejto klasickej migréne je intenzívna, bodavá alebo pulzujúca na čele, zátylku, v okolí uší, čeľustí či oka. Pri migréne bez aury sa môže vyskytnúť hnačka, časté močenie, nevoľnosť a vracanie. Bolesť hlavy v tomto prípade môže trvať až 4 dni. Oba typy migrény sa môžu objavovať niekoľkokrát týždenne alebo iba raz za niekoľko rokov. Niektoré ženy majú migrénu pravidelne, napríklad pri menštruácii či v sobotu po vyčerpávajúcom týždni.

Čo urobí odborník:

V akútnych prípadoch lekár predpíše na stlmenie či zastavenie už prebiehajúceho záchvatu antimigreniká, väčšina migrenikov potrebuje silnejšie lieky, tzv. triptany. Ak má pacient mesačne štyri a viac záchvatov, je vhodná preventívna liečba, keď lekár predpisuje lieky na zabránenie vzniku záchvatu.

Ako si pomôžeme samy:

- na ľahšie a menej časté migrény užívame analgetiká, malé množstvo kofeínu

- dáme si studený obklad na hlavu alebo stlačíme bolestivú tepnu pred uchom či bolestivé miesto na hlave

- pravidelná fyzická záťaž môže obmedziť frekvenciu a trvanie záchvatov

- vhodné sú vírivé a iné kúpele, tiež všetky relaxačné metódy

Lieková bolesť hlavy

Príčinou je chronické užívanie nadmerného množstva analgetík. Lekári sa s týmto problémom stretávajú čoraz častejšie. Niektoré lieky môžu totiž pri chronickom užívaní alebo predávkovaní vyvolať bolesti hlavy napriek tomu, že ste ich použili práve na utlmenie bolesti. Vzniká tak začarovaný kruh.

Ako sa prejavuje:

Sprievodným javom býva tupý tlak v záhlaví, bolesť často vyžaruje vo forme akoby obruče okolo hlavy. Viac ako polovicu pacientov začína hlava bolieť hneď ráno. Intenzita bolesti je zvyčajne stredná. Jeden až niekoľko dní v mesiaci je však intenzívna, pulzujúca a znemožňuje vám čokoľvek robiť. Čo urobí odborník: Liečba má tri štádiá, nevyhnutná je detoxikácia, ktorá by mala kvôli krutým abstinenčným príznakom po vysadení liekov prebiehať v nemocnici. Súčasne by mala prebiehať aj veľmi dôležitá psychoterapia. Tretím štádiom je liečba pôvodnej bolesti hlavy, na ktorú pacient trpel pred vznikom tej liekovej. Pri každom type bolesti hlavy sa aplikujú rôzne látky.

Ako si pomôžeme samy:

- pri dlhotrvajúcej bolesti hlavy sa treba zveriť do rúk lekára

- najlepším receptom proti väčšine bolestí hlavy sú cvičenia, ktoré zabraňujú skráteniu krčných svalov

- medzi najvhodnejšie patrí predklon, úklon hlavy, otáčanie či gúľanie hlavou zo strany na stranu a pretiahnutie, ktoré pripraví krk na celodenné držanie ťažkej hlavy. Vynechajte však záklon.

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia