Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Aj vy v zime zabúdate na poriadne vetranie izieb? Pripravte sa na vyčíňanie plesne! Ako s ňou vybabrať?

25.02.2016 brona

Práve v období, keď nemáme stále otvorené okná a vo vnútri je teplo, sa môže objaviť pleseň. Poradíme, ako sa jej čo najrýchlejšie zbaviť.

Zabúdate na vetranie izieb? Pozor! 3 obrázky vo fotogalérii Zabúdate na vetranie izieb? Pozor!

Vhodné zariadenie izby

Boj proti plesniam sa začína už pri nasťahovaní. Skrine, sedačky, stoličky a iný nábytok postavíme minimálne 10 centimetrov od steny, pretože v boji proti plesni je veľmi dôležitá cirkulácia vzduchu poza nábytok. Takisto je vhodné pod nábytok namontovať nožičky, aby dýchal aj zospodu. Vo vlhkých miestnostiach, ako napríklad v kúpeľni, nepoužívajte tapety. V obývačke to zasa nepreháňajte s rastlinami, pretože tie produkujú veľa vodnej pary.

Kontrolujte vlhkosť

Teplota v izbe by mala byť aspoň 15 stupňov. V obývacích miestnostiach by sa mala vlhkosť pohybovať medzi 40 a 60 %. Pri viac ako 60 % sa začína vytvárať pleseň a domáce roztoče začnú tiež úradovať. Najlepšie by bolo, ak by ste si zaobstarali vlhkomer, prístroj na meranie vlhkosti.

Teplota v izbe by mala byť aspoň 15 stupňov. 3 obrázky vo fotogalérii Teplota v izbe by mala byť aspoň 15 stupňov.

Dôležité je správne vetranie

Keď vyprodukujete vlhkosť, následne by ste mali ihneď vyvetrať. Takže vetrajte po spánku, varení a sprchovaní. Radšej vetrajte nárazovo, s oknami dokorán a pár minút dlhšie, ako stále slabo vetrať. Miestnosti, ktoré nepoužívame vôbec alebo len veľmi málo, by sme mali tiež aspoň ľahko vykurovať.

Čo pomôže, ak sa už stalo?

Hľadajte príčinu: sú steny mokré? Nedostatočne vetráte? Malé miesta pokryté plesňou ošetríte aj sami, najlepšie prípravkom, ktorý dostanete kúpiť v drogérii. Radšej nazrite aj pod tapety, pleseň môže byť aj pod omietkou. Väčšie plochy uvoľňujú do vzduchu veľa škodlivých látok, preto odstraňovanie takýchto miest zverte radšej do rúk odborníkom.

Hľadajte príčinu: sú steny mokré? 3 obrázky vo fotogalérii Hľadajte príčinu: sú steny mokré?

Tlačiť Diskusia (1)