Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Po rozvode vychováva dcéru sám, exmanželka na ňu kašle: Bojí sa, že sa vráti a urobí im zo života peklo!

06.03.2016 iva

Rodičia sa rozviedli, keď mala dva roky. Súd pri rozvode dieťa zveril otcovi, matka sa odvtedy s dcérou stretávala sporadicky a aj to len na pár minút.

Po rozvode vychováva dcéru sám... Po rozvode vychováva dcéru sám...

Na jej výživu neprispievala, nevytvorila si s ňou vzťah. Dcéra ju odmieta. Brat je posledné dva roky chorý a lekári mu nedávajú nádej. So starostlivosťou o dcéru mu pomáham. Dohodli sme sa, že keby niečo, vychovám ju ja. Máme však obavu, že zo zištných dôvodov sa ozve matka, ktorá by mala záujem, ani nie tak o dieťa, ako o byt. Čo robiť?

Sociálna poradkyňa, PhDr. et Mgr. Oľga Jarošová radí:

Na základe mojich skúseností si myslím, že sa nemusíte obávať. Úlohou súdu, ako aj zainteresovaných inštitúcií je sledovať najlepší záujem dieťaťa. Podľa toho, ako opisujete situáciu, ste práve vy jej blízky človek. Ak aj dieťa prejaví vôľu žiť s vami, súd bude brať v úvahu jeho názor. Alebo by ste mohli žiadať súd zveriť dieťa do náhradnej osobnej starostlivosti.

Je to jedna z foriem zverenia dieťaťa inej osobe ako rodičovi, ktorá je vhodná práve pre také situácie, v akej ste vy. V prípade, ak sa rozhodnete pre takúto možnosť, tak vo chvíli, keď už nebude vo vašej rodine iné riešenie, navštívte príslušný ÚPSVaR a pracovníkov na oddelení sociálno-právnej ochrany detí informujte o všetkých skutočnostiach. Môžete s bratom a neterkou navštíviť úrad a vyjadriť svoju vôľu už teraz.

Úrad je povinný byť nápomocný pri spísaní všetkých potrebných návrhov na súd. Poskytnú vám inštrukcie aj pokiaľ ide o finančné štátne dávky. 

Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE