Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Diagnóza na toalete: Stolica môže napovedať aj vážnu chorobu! Čo si všímať a kedy vyhľadať lekára?

07.03.2016 Casprezeny.sk

Hoci to väčšina z nás nerobí, podľa lekárov je vhodné pravidelne kontrolovať, ako vyzerá naša stolica.

Zdravý človek môže zájsť 3 obrázky vo fotogalérii Zdravý človek môže zájsť "na veľkú" asi dvakrát denne.

Pohľad do toaletnej misy iste nie je lákavý, ale v niektorých prípadoch môže vzhľad, farba, alebo frekvencia vypudzovania exkrementov napovedať, ako sme na tom so zdravím.

Keď je všetko v poriadku

V takom prípade je hnedá, pevná, má tvar valca. Hnedú farbu spôsobujú odumreté baktérie, ktoré osídľujú hrubé črevo, a tiež žlč vylučovaná pečeňou - vďaka nej dobre trávime tuky. Jej zápach by nemal byť nijako zvlášť intenzívny. Tiež by po nej nemala zostať ťažko umývateľná, lepivá nečistota na stenách toaletnej misy. Zdravý človek môže zájsť "na veľkú" asi dvakrát denne, ale za normálne sa považuje aj raz denne alebo raz za dva dni. Záleží to na tom, koľko a akú potravu jeme. Niektoré jedlo prechádza zažívacím traktom rýchlejšie (obsahuje veľa vlákniny), iné pomalšie (predovšetkým červené mäso, údeniny - všeobecne potrava, v ktorej je vlákniny málo). Pohyb stolice v črevách ovplyvňuje aj to, koľko tekutín za deň vypijete. Čím menej, tým viac sa môže črevná peristaltika spomaľovať, a na WC tak potom chodíte menej často.

Keď je v nej krv

Signálom, že niečo nie je úplne v poriadku, je vždy krv v stolici alebo na jej povrchu. Ale netreba sa hneď vyplašiť, neznamená to, že to musí byť niečo vážne. Vo väčšine prípadov ide o krv z análnej trhlinky, z hemoroidov ... V takýchto prípadoch je krv jasne červená a ako prúžok sa objaví na povrchu exkrementu, na toaletnom papieri, či mise. Odporúčame si kúpiť v lekárni vhodnú masť alebo análne čapíky. Keď sa do troch týždňov problém nezlepší, neváhajte a objednajte sa k odbornému lekárovi (gastroenterológovi alebo proktológovi). Ak je krv so stolicou premiešaná (je priamo v nej), k lekárovi sa objednajte na kontrolu radšej hneď (môže ísť o krvácanie z dôvodu niektorého ochorenia čriev). Červená ale býva stolica napriklad aj po červenej repe alebo väčšom množstve paradajok. Potom nie je potrebné sa znepokojovať. Zdravý človek môže zájsť 3 obrázky vo fotogalérii Zdravý človek môže zájsť "na veľkú" asi dvakrát denne.

Keď má príliš svetlú farbu

Výrazne svetlá až sivobiela stolica, ktorá má ílovitú, mastnú konzistenciu, silne zapácha a okolo ktorej sa v toaletnej mise objavujú mastné škvrny, nie je v poriadku. Môže byť spôsobená ťažkosťami so žlčníkom alebo žlčovodmi, žltačkou, chronickým zápalom pankreasu alebo cirhózou pečene. Svetlá stolica býva ale niekedy zapríčinená užitím antacidov (liekov, ktoré znižujú kyslosť žalúdočného obsahu). Spomínaný silný zápach spôsobujú nestrávené tuky z jedla.

Je veľmi žltá

Najčastejším dôvodom je to, že potraviny prechádzajú zažívacím traktom veľmi rýchlo. Mávajú ju ľudia s refluxnou chorobou, s dráždivým syndrómom hrubého čreva. Žltá farba je často spôsobená nižšou produkciou žlče - žlčové soli z pečene totiž dodávajú stolici jej "zdravú" hnedastú farbu. Niekedy býva dôvodom aj bakteriálna infekcia v črevách. Žltkastý nádych nemusíme riešiť v prípade, že sme jedli viac žltého korenia - kurkumy, curry, šafranu ...
 

Keď je zelené  

Zelenú stolicu (ale nemusí ísť hneď o ostro zelenú) mávame vtedy, keď je farbená prebytkom žlče - tá je jasne zelená a neustále nám ju v tele produkuje pečeň. Potom je vylučovaná do tenkého čreva. Keď jej je veľa, zafarbia aj exkrementy. Je dobré nechať si vyšetriť žlčník. Zelenú stolicu ale mávame aj vtedy, keď zjeme veľa listovej zeleniny, napríklad špenátu.

Z čiernej ide strach

Keď niekto vidí v toalete čierne výkaly, vydesí sa. Príčinou býva krvácanie v hornej časti tráviaceho traktu (vrátane pažeráka, žalúdka, tenkého čreva). Je potrebné čo najskôr vyhľadať lekára a nechať sa vyšetriť. V pokoji môžete byť, ak ste z nejakého dôvodu prehltli živočíšne uhlie, lieky alebo výživové doplnky s vyšším obsahom železa, alebo dokonca aj aspirín, ktorý občas spôsobí dočasné krvácanie žalúdka. Výrazne tmavá stolica býva aj po väčšej konzumácii čučoriedok alebo sladkého drievka. Pohyb stolice v črevách ovplyvňuje aj to, koľko tekutín za deň vypijete. 3 obrázky vo fotogalérii Pohyb stolice v črevách ovplyvňuje aj to, koľko tekutín za deň vypijete.

Klesá príliš rýchlo

Ťažkú, tuhú stolicu mávame, keď málo pijeme, jeme nedostatok potravín obsahujúcich vlákninu, alebo keď všeobecne málo jeme a na WC ideme raz za niekoľko dní. Exkrementy zostávajú v čreve dlhšiu dobu, a tak "zatuhne". Nie je to zdravé pre črevo, pretože potrava v ňom zahníva a tvorí sa viac toxínov.

Neklesne na dno

Tento jav môže svedčiť o našej strave, ktorá je príliš bohatá na vlákninu. V opačnom prípade, veľmi hubovitá stolica, ktorá pláva a neklesá ani po niekoľkých sekundách, môže ohlasovať začínajúcu hnačku, infekčné choroby, prítomnosť črevných cudzopasníkov alebo zlú absorbciu tukov. Keď je navyše objemná a silne zapácha, mohlo by ísť o nedostatočnú funkciu pankreasu a odporúčame odborné vyšetrenie. Báť sa však nemusíte v prípade, že ide o zriedkavý, výnimočný jav, ktorý skutočne býva prejavom toho, že sa napríklad prejeme šalátom, strukovinami a podobne.

Tlačiť Diskusia (2)