Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Po mužovej smrti sa jej váha vymkla z rúk: Už sa za seba nechcela hanbiť, zaťala zuby a schudla 32 kíl!

16.03.2016 Lenka Májiková

V detstve bola pani Vlasta vždy štíhla, až sa to jej matke nepáčilo. V dospelosti tomu nebolo inak a nič na tom nezmenili ani pôrody.

Keď sa pozrela do príbalového letáka k liekom, hneď jej bolo jasné, z čoho priberá. 7 obrázkov vo fotogalérii Keď sa pozrela do príbalového letáka k liekom, hneď jej bolo jasné, z čoho priberá.

Vlasta Juršová (60): Pribrala som kvôli liekom

Pôvodná váha: 105 kg

Výška: 170 cm

Súčasná váha: 73 kg

Spolu - 32 kg

 ,,Mala som 55 kg, i keď sa mi narodili 3 deti. Ešte v roku 2003 som vážila 60 kg.“

 ,,Smrť muža všetko zmenila.“

Ako 48-ročnej jej tragicky zahynul manžel. ,,Bola som na tom zle z psychickej stránky. Začala som užívať lieky, po ktorých som ročne priberala 10 kíl, a to som ani nemusela jesť.“ Keďže váha stúpala postupne, vôbec si to neuvedomovala, až kým jej ručička jedného dňa neukázala 105 kilogramov.

Celý ďalší rok ešte žila s nadváhou, ktorá jej spôsobovala čím ďalej väčšie fyzické i psychické problémy. 7 obrázkov vo fotogalérii Celý ďalší rok ešte žila s nadváhou, ktorá jej spôsobovala čím ďalej väčšie fyzické i psychické problémy.

Bolo to 5 rokov po manželovej smrti. ,,Až vtedy som sa zobudila a povedala si, že takto to ďalej nepôjde. Keď som sa pozrela do príbalového letáka k liekom, hneď mi bolo jasné, z čoho priberám. A tak som pani doktorke povedala, že ich brať odmietam, nech mi predpíše iné.“ Aj sa stalo, no váha zostala rovnaká a pani Vlasta zrazu nevedela, čo s tým...

Celý ďalší rok ešte žila s nadváhou, ktorá jej spôsobovala čím ďalej väčšie fyzické i psychické problémy. ,,Hanbila som sa za seba a ťažko sa mi pohybovalo.“ Vtedy sa dala na chudnutie. ,,Išlo to ťažko, ale za rok sa mi podarilo zhodiť 15 kg.“ Ani s 90 kilami sa však neuspokojila. ,,Stále som bola nemotorná, mala som problémy s tlakom, cukrovku v počiatočnom štádiu... choroby sa začínali len tak hromadiť.“

Keďže váha stúpala postupne, vôbec si to neuvedomovala. 7 obrázkov vo fotogalérii Keďže váha stúpala postupne, vôbec si to neuvedomovala.

Žila s nimi ďalších 5 rokov, keď sa na Vianoce 2014 rozhodla pre zmenu stravovania. ,,Na raňajky som si mixovala slnečnicové semienka s jogurtom, jedla som ovsené vločky, veľa surovej zeleniny a ovocia. Úplne som vyradila rožky, chlieb, knedle, všetky múčne jedlá a sladkosti.“ Najťažšie pre ňu bolo vydržať, keď mala na prázdninách vnúčatá.

,,Mám obrovskú chuť na jedlo a keď varím pre niekoho iného, robí mi problémy udržať sa. Vždy som si dala aspoň malú porciu toho, čo som navarila vnúčatám, alebo som po nich dojedala.“ Napriek občasným prehreškom a nedostatku pohybu sa jej podarila úžasná premena. ,,Ako starý človek som sa síce veľmi málo hýbala, ale vďaka zdravej strave sa mi za rok podarilo zhodiť 17 kg.“

Má obrovskú chuť na jedlo a keď varí pre niekoho iného, robí jej problémy udržať sa. 7 obrázkov vo fotogalérii Má obrovskú chuť na jedlo a keď varí pre niekoho iného, robí jej problémy udržať sa.

,,Zbavila som sa cukrovky.“

Pani Vlasta má dnes 73 kilogramov, no začiatkom roka si dala predsavzatie, že chce ešte 3 zhodiť. ,,Mojím cieľom je mať 70 kg. Dcéry mi hovoria, že v 60 rokoch už nemám viac zhadzovať, že budem vychrtlá. Ja si myslím to isté, takže 70 kg – a budem spokojná.“ S klesajúcou váhou sa začal zlepšovať aj jej zdravotný stav.

,,Dnes sa cítim omnoho lepšie, nemám opuchnuté nohy, tlak klesol, už ho mám ako za mlada. Po cukrovke ani stopy. S vnúčatami sa predbieham, kto bude rýchlejší v behu,“ hovorí so smiechom. Teraz už musí mať pani Vlasta len pevnú vôľu. ,,Len sem-tam si dám niečo lepšie na obed, inak pôjdu kilá opäť hore.“

Pani Vlasta má dnes 73 kilogramov, no začiatkom roka si dala predsavzatie, že chce ešte 3 zhodiť. 7 obrázkov vo fotogalérii Pani Vlasta má dnes 73 kilogramov, no začiatkom roka si dala predsavzatie, že chce ešte 3 zhodiť.

Čo vám odkazuje pani Vlasta?

Všetkým, ktorí chcú schudnúť, prajem pevnú vôľu, aby dodržali to, čo si dali ako predsavzatie, a kto môže, nech športuje.

Všetkým, ktorí chcú schudnúť, praje pevnú vôľu. 7 obrázkov vo fotogalérii Všetkým, ktorí chcú schudnúť, praje pevnú vôľu.

Čo si Igor Bukovský myslí o Vlastinej premene?

Pani Vlasta má môj rešpekt. Napriek tomu, že sa ocitla nad stovkou, nezostala bedákať, že za všetko môže jej ťažký osud. Toto je mimoriadne dôležité! Veď by to pre ňu bolo oveľa pohodlnejšie: ľutovať sa a užívať tabletky na všetky pribúdajúce diagnózy. Vidíme, že sa to dá aj inak.

MUDr. Igor Bukovský, PhD., Ambulancia klinickej výživy 7 obrázkov vo fotogalérii MUDr. Igor Bukovský, PhD., Ambulancia klinickej výživy

Zmeny v stravovaní vyzerajú dosť rozumne. Super, že vyradila bielu múku, ale tej celozrnnej sa nemusí báť. Ani vy. Zdá sa až neuveriteľné, že jedným snažením vyriešila minimálne tri diagnózy – ešte aj cukrovka jej zmizla! Toto je skúsenosť našich klientov už roky: cukrovka 2. typu nie je váš osud!

A pani Vlaste odkazujem: Akáže ste Vy stará! V 60 máte pred sebou ešte aspoň jeden celý život dieťaťa od narodenia do dospelosti! Pridali ste si veľa rokov k svojmu životu a ja vám želám, aby ste si teraz s chuťou pridali veľa života k svojim novým rokom!

Tlačiť Diskusia (2)
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie
NEPREHLIADNITE