Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Diagnóza na toalete: Farba moču môže napovedať aj vážnu chorobu! Čo si všímať a kedy vyhľadať lekára?

29.03.2016 Casprezeny.sk

Sledovali ste si niekedy po vykonaní potreby farbu vášho moču? Mali by ste! V jeho farbe sa totiž skrýva veľa informácií o vašom zdravotnom stave.

Aj toto je príznak ochorenia močových ciest. 3 obrázky vo fotogalérii Aj toto je príznak ochorenia močových ciest.

Jeho farba, štruktúra aj množstvo môžu veľa vypovedať o vašom zdraví a upozorniť na zdravotné problémy, o ktorých ešte pravdepodobne neviete.

Pokiaľ vonia sladko

To, že váš moč môže mať sladkastú vôňu, nemá nič spoločného s vašou chuťou na sladké. Znamená to, že môžete mať cukrovku. Pri diabete sa totiž o toľko zvýši hladina cukru v krvi, že obličky nie sú schopné ho udržať, a tak ho prepúšťajú priamo do moču. Okrem toho, ľudia, ktorí majú cukrovku, avšak ešte nediagnostikovanú, chodia na záchod častejšie ako ostatní. Ak však o svojej chorobe človek vie a napriek tomu má moč sladkastý zápach, poukazuje to na fakt, že diabetik nemá svoj krvný cukor v hladine, ako by mal mať.

Pokiaľ je zakalený

Ak nevidíte v záchode priezračnú tekutinu, ale zakalenú, s najväčšou pravdepodobnosťou trpíte nejakým zápalom. Zákal spôsobujú baktérie a leukocyty, to sú bunky spojené práve s infekciou. Ak okrem toho na sebe nepozorujete žiadne ďalšie príznaky, aj tak buďte opatrní, a navštívte lekára. Môže to byť totiž prvý varovný signál toho, že infekcia pevne zakotvila vo vašom tele. Nikto netvrdí, že by mal voňať po fialkách, ale na druhej strane extrémny zápach tiež nie je v poriadku. 3 obrázky vo fotogalérii Nikto netvrdí, že by mal voňať po fialkách, ale na druhej strane extrémny zápach tiež nie je v poriadku.

Pokiaľ je ružovkastá, alebo červená

Ak viete, že ste nezjedli kilo červenej repy alebo černíc, ktoré môžu spôsobiť zmenu farby moču, a napriek tomu ju máte ružovkastú alebo červenú, potom to berte ako znamenie. Krv v moči totiž značí infekčné ochorenia močových ciest, obličkové kamene, v najhoršom prípade aj rakovinu močového mechúra a obličiek.

 

Každých päť minút máte pocit, že už to nevydržíte a pocikáte sa, tak utekáte na záchod? 3 obrázky vo fotogalérii Každých päť minút máte pocit, že už to nevydržíte a pocikáte sa, tak utekáte na záchod?

Pokiaľ má silný zápach

Nikto netvrdí, že by mal voňať po fialkách, ale na druhej strane extrémny zápach tiež nie je v poriadku. Vo chvíli, keď vám samotným bude pripadať, že váš moč má skutočne čudný zápach, navštívte lekára. Ak je k tomu ešte zakalený, môžete si byť istí, že ide o infekciu. Zápach je totiž tiež jedným z prvých príznakov infekčného ochorenia.

Pokiaľ máte nutkanie, aj keď vám vôbec netreba

Každých päť minút máte pocit, že už to nevydržíte a pocikáte sa, tak utekáte na záchod? Tam z vás ale vytečie len pár kvapiek, ktoré vlastne musíte vytlačit skutočne silou vôle. A takto celý deň dookola ... Aj toto je príznak ochorenia močových ciest. Trubice a močový mechúr sú totiž zapálené a podráždené, čo sa prejavuje práve tým neustálym pocitom potreby vycikať sa. Nemusí to byť ale len zápal, pocit močenia a tlak v oblasti močového mechúra môžu byť spôsobené intersticiálnou cystitídou.

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE