Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Ako si zariadiť byt, aby z toho nevznikla jedna veľká nuda? Čo tak skúsiť TOTO? Výsledok bude očarujúci

16.02.2017 Katarína Veselovská

Ak máte dušu umelca a radi experimentujete, je pre vás eklektický štýl ako stvorený. Jeho podstata spočíva v rôznorodosti a ľubovoľnom kombinovaní všetkého možného.

Moderný nábytok doplnený o orientálnu lampu a koberce. 3 obrázky vo fotogalérii Moderný nábytok doplnený o orientálnu lampu a koberce.

V Európe sa eklektizmus prvý raz objavil na prelome 19. a 20. storočia. V umení a architektúre bol reakciou na obdobie veľkého technického boomu, v ktorom vládlo železo a betón ako nové stavebné materiály. Vo svojich začiatkoch nebol veľmi populárny. Bol znevažovaný a v odborných kruhoch prezentovaný ako neschopnosť vytvoriť vlastný nový štýl. Dnes už však vieme oceniť jeho prínos – vzburu proti nude a priemernosti.

Ako na to?

Eklektický štýl patrí medzi najzaujímavejšie, no zároveň najťažšie. Nie je totiž jednoduché spojiť rôznorodé štýly a na prvý pohľad nehodiace sa prvky a vzory. Vyžaduje si extrémny cit pre kompozíciu, vkus, odvahu, ale aj vtip. Ak sa vám však podarí ustrážiť túto krehkú rovnováhu, výsledok bude očarujúci.

Základ interiéru

Najdôležitejšie je vybrať si jeden nosný zariaďovací prvok a od neho odvinúť všetko ostatné. Vaším dominantným základným prvkom môže byť starožitná vyrezávaná posteľ alebo moderný obraz s krikľavými farbami. Ostatné prvky a štýly potom kombinujte tak, aby sa navzájom podporovali. Je veľmi dôležité, aby bol interiér vyvážený a vytváral kompaktný celok.

Dve cesty

Existujú dve možnosti, ako dosiahnuť, aby mix štýlov pôsobil kompaktne. Jemná cesta preferuje prepracovaný vzhľad a detail. Používa množstvo zložitých detailov, zaujímavých textílií a remeselne dokonalých a originálnych predmetov zo všetkých kútov sveta. Naproti tomu hrubá cesta, ktorá je zároveň aj trochu jednoduchšia, stavia na kombinácii protichodných štýlov a prvkov – vyberiete si napríklad industriálny štýl a doň vnášate etno prvky ako suveníry z dovolenky, vintage lampu po babičke či retro záves s výrazným geometrickým vzorom. Prvky z klasických období skombinujete s dizajnovými novinkami, doplnky z prírodných materiálov s plastovými, technickými vychytávkami a podobne. Celkový dojem bude vyzerať síce chaoticky, ale ak štýl naozaj zvládnete, bude pôsobiť originálne a neopozerane.

Farby

Základnou paletou eklektických interiérov sú biela, čierna, žltá a ružová. Biela totiž všetky zjednocuje, ostatné by však mali byť prevažne neutrálne. Farebné akcenty nie sú pre tento štýl typické. Eklektický vzhľad preferuje skôr zmes rôznych kontrastných textúr, vzorov látok s ich vzájomnými kombináciami.

Materiály a doplnky

Obľúbené sú zvieracie kože na podlahe namiesto kobercov, kombinovanie stoličiek rôznych tvarov a farieb okolo jedálenského stola. Z industriálneho štýlu môžete použiť populárny nábytok z paliet alebo štýlové kovové svietidlá. Originálne budú pôsobiť aj vaše kreslá a gauč, ktorým doprajete nové čalúnenie s moderným vzorom alebo netypický farebný náter. Kontrasty, ktoré použijete, však musia byť náhodné iba naoko, všetko treba vopred dobre premyslieť, aby ste interiér zbytočne nezahltili. Nie každý zlepenec sa totiž môže hneď nazvať eklektickým štýlom.

Všetko s mierou

Nič netreba preháňať, hranica medzi gýčom a originalitou je veľmi krehká. Aby váš eklektický interiér pôsobil zmysluplne a veľkolepo, zapojte do jeho tvorby veľa kreativity a myslenia. Dávajte dokopy veci, ktoré k sebe zdanlivo nepatria, ale rozumejú si. Overenou kombináciou sú staré krištáľové lustre s moderným umením, alebo staré olejomaľby s modernými svietidlami.

Rada na záver

Nezabudnite na základ. Zvoľte si farebnú schému a spojte ju jednou neutrálnou farbou. Výhodou je, že pravidlá si určuje a volí každý sám.

Mix štýlov 

Stojaca retro lampa, etno stolček a klasická pohovka. Eklektizmus zvládnutý na jednotku.

Mix štýlov 3 obrázky vo fotogalérii Mix štýlov

Experimentujte

Zdobený stôl a komoda, ku ktorým pridáte obyčajné stoličky, a ošúchané dvere, akoby vystrihnuté z vidieckej usadlosti. Nečakané kombinácie, ktoré dokonale ladia.

Experimentujte 3 obrázky vo fotogalérii Experimentujte

Neuveriteľné spojenia

Elegantný stôl so stoličkami je doplnený o futuristickú nafukovaciu lampu. Prekvapivo to funguje!

Moderný nábytok doplnený o orientálnu lampu a koberce. 3 obrázky vo fotogalérii Moderný nábytok doplnený o orientálnu lampu a koberce.

Tlačiť Diskusia (4)
NEPREHLIADNITE