Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Čo sa deje s naším telom, keď sa zamilujeme? 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť, ak nechcete skončiť zle

16.02.2017 KaD

Motýle v bruchu, búšenie srdca - pravdepodobne si pamätáte tie symptómy ešte zo strednej... Ale aj v dospelosti nám telo signalizuje zamilovanosť alebo aspoň vášeň.

Čo sa deje s telom, keď sa zaľúbime? 5 obrázkov vo fotogalérii Čo sa deje s telom, keď sa zaľúbime?

Na začiatku vzťahu sa naštartuje celá séria chemických reakcií, ktoré vplývajú na náš nervový aj hormonálny systém.

1. Zamilovanosť je ako droga

Vedci zistili, že eufória, ktorú prežívame, keď sa zamilujeme, sa veľmi nápadne podobá stavu, keď je človek nadrogovaný. Vysoké hladiny dopamínu, oxytocínu, adrenalínu a vazopresínu sa do organizmu vyplavujú v závislosti od sily očarenia a ich cieľom je, aby pritiahli pár k sebe čo najbližšie. A presne tak ako droga, čím viac času v tomto štádiu trávite so svojou láskou, tým viac vás priťahuje.

2. Zaľúbenosť pripomína aj opitosť

Ak vypijete pár pohárov vína, stanete sa menej opatrnými, bojazlivými a agresívnejšími v zmysle, že chcete dosiahnuť svoj cieľ za každú cenu. Je to vraj vďaka hormónu lásky oxytocínu. Vedci prirovnávajú jeho účinky k účinkom alkoholu, hoci každý z nich pôsobí na inú časť mozgu.

3. Tvár vzbĺkne, dlane sa začnú potiť, srdce sa rozbúši

Všimli ste si, ako sa vám pred prvým rande rozbúši srdce a zvlhnú vám dlane? Nie je to len nervozita, ktorá zvyšuje vaše obavy z toho, ako to dopadne. Je to stimuláciou adrenalínu a noradrenalínu, čo môže viesť k tomu, aby ste sa celkom sústredili na určitú osobu.

Všimli ste si, ako sa vám pred prvým rande rozbúši srdce a zvlhnú vám dlane? Nie je to len nervozita. 5 obrázkov vo fotogalérii Všimli ste si, ako sa vám pred prvým rande rozbúši srdce a zvlhnú vám dlane? Nie je to len nervozita.

4. Rozšíria sa vám zreničky

Ak sa vám niekto páči a cítite k nemu pozitívne emócie, či už naproti nemu sedíte v bare alebo ide po opačnej strane cesty - stimuluje sa váš nervový systém, ktorý má na starosti oblasť sympatií, čo má za následok rozšírenie očných zreničiek. Vyskúšajte si to s niekým, kto sa vám páči!

5. Môžete sa cítiť trochu choro

To, že stratíte chuť do jedla alebo vám príde zle, keď čo i len zbadáte objekt vášho obdivu, je normálne. Takto vám telo potvrdzuje, že sa vám skutočne tento človek páči. Ochorenie z lásky môže vyvolávať pravdepodobne hormón kortizol, ktorý sťahuje vaše cievy v žalúdku a to vám spôsobuje zdravotné ťažkosti. Tento nepríjemný pocit sa časom, keď si na nového partnera zvyknete, stratí. Je to tiež vysvetlenie, prečo tak veľa neviest a ženíchov nemôže na vlastnej svadbe zjesť ani sústo. Ochorenie z lásky môže vyvolávať pravdepodobne hormón kortizol. 5 obrázkov vo fotogalérii Ochorenie z lásky môže vyvolávať pravdepodobne hormón kortizol.

6. Zrazu získate nadpozemskú silu

Určite ste už počuli o prípadoch, kedy krehké matky dokázali zdvihnúť ťažké bremená, aby zachránili svoje deti. Môže to znieť zvláštne, ale láska v kombinácii so strachom naozaj dodáva človeku nadľudské schopnosti. Volá sa to hysterická sila a vedecky to zatiaľ ešte nikto nevysvetlil. A nie sú to len rodičia, ktorí môžu takúto silu odrazu pocítiť - ale aj zamilovaní. Okrem iného sa o to postará aj nárast oxytocínu, ktorú zvyšuje našu toleranciu bolesti.

7. Láska vám môže doslova zlomiť srdce

Vedeli ste, že zo samej veľkej lásky môžete dokonca aj zomrieť? Zlomené srdce nie je len v románoch, je to holý medicínsky fakt. Podľa vedcov sa to volá stresová indukovaná kardiomyopatia a tá môže zložiť aj celkom zdravého a silného jedinca. Stresové hormóny stúpnu pri hraničnej situácii - napríklad smrť partnera, rozvod či rozchod - tak, že to ohrozí samotný život človeka. Symptómy často pripomínajú srdcový infarkt. Dobrá správa je, že väčšinou je kardiomyopatia dobre liečiteľná. Eufória, ktorú prežívame, keď sa zamilujeme, sa veľmi nápadne podobá stavu, keď je človek nadrogovaný. 5 obrázkov vo fotogalérii Eufória, ktorú prežívame, keď sa zamilujeme, sa veľmi nápadne podobá stavu, keď je človek nadrogovaný.

Tlačiť Diskusia (2)