Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Žijete v toxickom vzťahu? 8 signálov, podľa ktorých to zistíte: Pozor najmä na bod číslo 5!

15.02.2017 KaD

Niekedy nie je ťažké zistiť, že vás váš vzťah vlastne otravuje a ničí. Psychické či fyzické násilie, nátlak... Lenže...

Žijete v toxickom vzťahu? 4 obrázky vo fotogalérii Žijete v toxickom vzťahu?

Oveľa viac signálov, ktoré vás varujú, nie je až takých jasných. A je jedno, či ide o vzťah medzi vami a rodinou, partnerom, alebo kolegami, či priateľmi (nielen ľúbostné vzťahy sa môžu stať toxickými). Preto je dobré venovať pozornosť tomu, ako sa v rôznych situáciách s dotyčnými cítite. Pomôže vám to vyhýbať sa rizikovým ľuďom aj situáciám. Ktoré príznaky sú tie najvážnejšie?

1. Stále sa cítite ako na ostrí noža

Jedným z prvých príznakov, že je váš vzťah toxický je, že je váš partner príliš direktívny. A neznamená to vždy len to, že je násilný. Môže ísť jednoducho "len" o to, že sa neustále cítite byť pod kontrolou, bojíte sa povedať svoj názor - akoby ste sa stále pohybovali na hrane, pretože sa obávate partnerovej reakcie.

Je váš partner direktívny? 4 obrázky vo fotogalérii Je váš partner direktívny?

2. Nikdy nie je podľa vás

Direktívny majetnícky partner tiež môže ignorovať vaše názory aj napriek tomu, že naberiete odvahu a poviete ich nahlas. Veľakrát je to nerovnovážny vzťah - jeden z partnerov vždy vedie, robí plány od jednoduchých (kam ideme na večeru) až po dôležité ( kde kúpime byt). Ak ste s tým v pohode a neprekáža vám, že o všetko za vás rozhoduje niekto iný, je to OK. Ale ak aj vy potrebujete, aby vás akceptoval, a vzdávate sa iba preto, že sa bojíte, ide o toxický vzťah.

3. Nevážite si jeden druhého

Veľakrát vzťahy krachujú aj preto, že sa partneri začnú brať ako samozrejmosť. Je to aj o vďačnosti - tá môže byť pozitívna aj vo vzťahoch, kde iné oblasti nefungujú.

4. Fyzický nátlak

Chcete odísť, ale muž vás chytí za lakeť a povie "vráť sa, ešte som neskončil, tu budeš, kým ťa nepustím", alebo vám chytí tvár do dlaní a syčí "pozeraj sa mi do očí, keď s tebou hovorím" nemusí niekto považovať za fyzické násilie. No je to určite stále narastajúci konflikt, ktorý otravuje vzduch.

Sústavne vám klame? 4 obrázky vo fotogalérii Sústavne vám klame?

5. Rozbité taniere

Aj keď pri hádke lietajú vzduchom taniere a rozbitý riad, sú to červené zástavy, ktoré kričia pozor! Nielenže nič neriešia, ale ešte zvyšujú napätie, ktoré môže nakoniec vyústiť do fyzického napadnutia. Môžete 10 rokov hádzať taniere o stenu a v tom 11. hodíte tanier priamo do partnera. Je to aj o strate pocitu bezpečia - veď muž a žena, ktorí žijú pod jednou strechou, by sa mali vedieť porozprávať bez obáv, čo sa stane, ak niečo povedia.

6. Klamstvo

Drobné, takzvané dobré biele klamstvá, obzvlášť ak ich poviete, aby ste niekoho ochránili, nespôsobujú škody. Ale ak prichytíte vášho partnera pri klamstve, treba sa pozrieť na motív - prečo to urobil. Je to preto, že vie, že by ste s jeho správaním nesúhlasili alebo ho nepodporili? To je teda zlé, pretože táto stratégia býva zvyčajne dlhodobá. Ihneď dajte jasne najavo, že nečestnosť a podvádzanie vo vzťahu nebudete tolerovať - osobitne to dajte najavo, ak je váš partner náchylný opakovať to.

Nevážite si jeden druhého 4 obrázky vo fotogalérii Nevážite si jeden druhého

7. Vaše priateľstvo je až príliš jednostranné

Možno ste to práve vy, kto stále volá a pokúša sa o stretnutie. Alebo váš priateľ či kamarátka chcú hovoriť iba o sebe, vy ich vôbec nezaujímate. Niektorí ľudia totiž vysávajú z priateľstva výhody iba pre seba bez toho, aby niečo vrátili späť. Ak je to tak, mali by ste si položiť otázku, či je to pre vás zdravé.

8. Vaša rodina prekračuje hranice

Rodinných príslušníkov si nevyberáme, ale môžeme stanoviť hranice, za ktoré ich nepustíme. Veľa dospelých sa sťažuje na to, že sa im rodina nenáležite stará do života, prikazuje, čo a ako majú robiť. A veľa dospelých si s tým nevie dať rady, pretože - veď je to rodina. Pri iných ľuďoch by už dávno zakročili, ale tu sa boja, aby nedajbože niekoho neurazili. No to nie je správne, aj v prípade rodiny si treba stanoviť jasné pravidlá, kam až môžu vaši rodinní príslušníci zájsť a kam ich už nepustíte.  

Tlačiť Diskusia