Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Mária nechápala, prečo je stále unavená, pravdu odhalili až lekári: Takú diagnózu nečakala ani vo sne!

18.03.2017 Lenka Májiková

Mária nechápala, prečo je taká unavená, nemala byť z čoho. Začala chodiť po lekároch, a keď zistila, čo jej naozaj bolo, ostala šokovaná.

Za neustálou únavou sa skrývala vážna diagnóza. (Ilustračné foto) 2 obrázky vo fotogalérii Za neustálou únavou sa skrývala vážna diagnóza. (Ilustračné foto)

Žltačka sa netýka len sociálne slabších skupín. Žltačku ste mohli dostať aj transfúziou ako pani Mária z nášho príbehu.

V roku 1980 mi pri operácii podali krvné transfúzie. Vtedy nikto netušil, že krv, ktorá mi mala pomôcť, vyvolá vážnejšie problémy, ktoré sa začnú prejavovať až o 28 rokov neskôr. Začala som sa cítiť veľmi unavená. Kam som prišla, musela som si sadnúť. Nechápala som, prečo som taká unavená, nemala som byť z čoho. Začala som preto chodiť po lekároch, robili mi rôzne vyšetrenia.

Potom mi povedali diagnózu, z ktorej som bola úplne šokovaná – hepatitída typu C. Nechápala som, kde som k takej chorobe mohla prísť. Lovila som v pamäti a prišla na to, že som sa mohla nakaziť jedine pri tej operácii. Po zistení choroby som hneď začala liečbu – prvá v roku 2008 trvala rok, tabletkami aj injekciami. Nebola úspešná. I keď vírusy najskôr ustúpili, časom sa vrátili. Potom som už brala len lieky na pečeň. Pani Mária (58), jedna z prvých  pacientok, ktorá absolvovala novú liečbu. 2 obrázky vo fotogalérii Pani Mária (58), jedna z prvých pacientok, ktorá absolvovala novú liečbu.

Bolo to niekoľkoročný boj

O 4 roky prišla ďalšia liečba. Mala byť ročná formou lieku a injekcie, lenže po 6 týždňoch som ju musela kvôli zlému krvnému obrazu ukončiť. Obe liečby mali veľa vedľajších účinkov. Už som nevládala ani chodiť po izbe, cítila som obrovskú únavu, mala som vysoký tlak. V roku 2015 pribudli obličkové problémy a bolo to veľmi zlé. V októbri 2015 som začala tretiu liečbu.

Mala podstatne menej vedľajších účinkov a trvala iba tri mesiace. Liečbu čisto tabletkami som znášala celkom dobre, až na problémy s červenými krvinkami. Po jej zvládnutí sa ukázalo, že je úspešná – prítomnosť vírusov nezistili. Zlepšili sa mi všetky zdravotné problémy, cítim sa celkom dobre. Choroba síce zanechala na mojom zdraví následky, ale cítim sa lepšie.

Tlačiť Diskusia
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie
NEPREHLIADNITE