Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Táto zdanlivá maličkosť odhalí o vzťahu veľmi zaujímavé veci: Robíte s partnerom TOTO? Nuž, mali by ste...

19.04.2017 KaD

Kto nikdy nenapísal ani jednu správu na mobile, nech zdvihne ruku! Prečítajte si, čo prezradia o vašom vzťahu s ním aj s ľuďmi okolo vás.

Nebombardujte partnera množstvom správ. 3 obrázky vo fotogalérii Nebombardujte partnera množstvom správ.

SMS-ky dokážu viac, ako sa zdá

Viete, že esemeskovanie oslavuje v tomto roku už 25 rokov? Keď som mala 25 ja, o takomto niečom sme ani nechyrovali. Odkazy sme si nechávali kade-tade, keď sme si chceli vyznať lásku aj inak ako zoči-voči, písali sme si ľúbostné lístočky a dávali pod vankúš, tanier alebo do vrecák... Dnes je všetko inak. Často vidím párik, ktorý sedí na lavičke a namiesto toho, aby sa rozprávali, posielajú si esemesky. Je to dobre? Ako vlastne esemeskovať tak, aby sme techniku využili na posilnenie našej lásky či dobrých vzťahov s inými ľuďmi?

„Došlo mi to, keď som si prezerala staré správy od môjho manžela Petra (45) z čias pred svadbou,“ rozpráva pani Darinka (43) z Košíc. Všetky boli zamilované, priam z nich sršalo, akú bohyňu v nej videl a aj ona ho zbožňovala, nevymazala ani jednu. „Aj keď boli presladené, láska dýchala z každého písmenka,“ dodáva zasnene a konštatuje, že dnes ich správy vyzerajú celkom inak. „Prídem o šiestej. Cestou kúpim chlieb a maslo. Auto treba umyť...“.

Správy o vás veľa napovedia. 3 obrázky vo fotogalérii Správy o vás veľa napovedia.

➤Teším sa na Teba

Kontrolný rituál je dobré si urobiť raz za mesiac, dva. Pozrite sa, čo si s partnerom píšete, ako často a či vám to vyhovuje. Niekedy stačí za výpis úloh pripojiť: „Teším sa na Teba,“ a z neosobnej správy je zrazu vyznanie lásky. No nezaplavujte muža množstvom dlhých správ, na ktoré nebude mať čas ani chuť... Hrozí, že kvôli tomu bude mať pocit, akoby ste mu nedali dýchať. A začne pred vami nevdojak utekať... a to predsa nechcete, však?

➤ Sú ako vzťahová lupa

No história správ nie je dôležitá len u partnera. Skontrolujte, čo si píšete s deťmi, rodičmi, priateľmi, kolegami... Odpovedáte im na každú desiatu správu a aj to jedným slovom? Je len otázka času, kedy vám to začnú vyčítať alebo obmedzia komunikáciu na minimum. Dajte si predsavzatie, že si urobíte čas a blízkym začnete posielať príjemné esemesky, z ktorých budú mať dobrý pocit. Ak vás správami naozaj zahlcujú tak, že to prekračuje všetky medze, môže to byť ich zúfalé volanie o pomoc či upútanie pozornosti, ktorá im chýba.

➤ Veľa správ, málo lásky

Všimla som si, že veľa ľudí, ktorí píšu tony správ mobilom, na facebooku či iných sieťach, sú len smutní a osamelí a toto je ich únik z reality. Aj to je príčina, prečo vzniká toľko virtuálnych vzťahov, ktoré vyzerajú lepšie v slovnej rovine ako v skutočnosti.

„Píšem si súbežne s tromi mužmi. Je to skvelý pocit. Vyznávajú mi lásku, hovoria, aká som úžasná a krásna, že po mne túžia, a zrazu mi problémy v manželstve, neumyté hrnce a 20 kíl nadváhy pripadajú také nepodstatné...,“ vysvetľuje Petra (35) zo Žiaru nad Hronom. Vraj by domov nechcela ani jedného, ale lichôtky a tak trochu prázdne slová jej robia neskutočne dobre. Asi si neuvedomuje, že tento spôsob konverzácie je vlastne alarmujúce blikanie výstražného červeného svetla, ktoré jej hlási, že musí v živote niečo zmeniť. Skôr, ako bude neskoro.

Vedeli ste, že...

 


Existuje závislosť od esemeskovania či mobilu?

Odpovedá Janette Šimková, vzťahová a životná koučka: 

 – Áno, človek si tak vytvára vlastný virtuálny svet, do ktorého uniká. Už som sa stretla s tým, že žena považovala svoj mobil za priateľa, lebo pre ňu predstavoval takmer jediný sociálny kontakt. Nekontrolované používanie mobilov môže zo zlozvyku prerásť až na závislosť. Najhoršie je, že z nevyhnutnej potreby byť v spojení so svetom sa môže vyvinúť nutkavá potreba použiť mobil pri každej príležitosti.

Niekomu sa zdá neškodné mať mobil stále v ruke, lenže keď sa rozvinie závislosť, tak sa o slovo prihlásia fyzické, psychické a sociálne ťažkosti. Nastúpi nespavosť, bolesti hlavy, nesústredenosť, zažívacie problémy, zvýšený tlak. K tomu sa pridá strata sociálnych kontaktov a izolácia. Človek podliehajúci falošnému svetu fantázie sa stáva osamelý a stráca kontrolu nad svojím životom. 

Tlačiť Diskusia