Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

5 najškodlivejších potravín, ktoré vám pridávajú roky! Keď sa im vyhnete, predídete predčasnému starnutiu

21.04.2017 KaD

Aby ste vyzerali tak mlado, ako sa cítite, mali by ste sa vyvarovať konzumácii niektorých potravín, ktoré zbytočne pridávajú vek. Ktoré sú to?

Týchto 5 potravín vám pridáva roky. 9 obrázkov vo fotogalérii Týchto 5 potravín vám pridáva roky.

1. Sladkosti

Ak jete priveľa cukru, vyvoláva to skoršie starnutie pokožky. Je to preto, že vaše bunky nedokážu tento cukor spracovať a prebytočný cukor sa spojí s proteínmi a takto vytvorí koncový glykemický produkt, urýchľujúci proces starnutia. Ten môže v konečnom dôsledku poškodiť váš kolagén - proteín, ktorý zachováva pokožku zdravú a mladistvú. A to nie je všetko! Priveľa cukru vám pokazí aj váš úsmev. Cukor sa lepí na zubnú sklovinu, podporuje vznik a množenie baktérií v ústach a tým aj vznik zubného kazu a nepekného sfarbenia zubov. Po každom sladkom jedle si treba zuby vyčistiť a vypláchnuť čistou vodou. Alkohol dehydratuje a zhoršuje spánok. 9 obrázkov vo fotogalérii Alkohol dehydratuje a zhoršuje spánok.

2. Alkohol

Zdravá pečeň znamená zdravú pružnú pokožku. Keď pečeň funguje bez problémov, toxíny, ktoré by mohli poškodiť pleť, sa vyplavujú z tela von. No ak sa začnú hromadiť v pečeni, vašu pleť to môže poškodiť viacerými spôsobmi. Oslabená funkcia pečene sa môže prejaviť vyrážkami, akné, vráskami a škvrnami. Pitie alkoholu môže tiež vyvolať aj záchvaty ružovky (rosacey). Navyše alkohol dehydratuje, zhoršuje spánok a ak sa dobre nevyspíte, prirodzené starnutie sa urýchľuje. Prvý pohár vína vás rozžiari, ale druhý vám už príťažlivosť uberie. 9 obrázkov vo fotogalérii Prvý pohár vína vás rozžiari, ale druhý vám už príťažlivosť uberie.

3. Pripálené mäso

Čierne zhorené mäso obsahuje hydrokarbonáty, ktoré podporujú zápalové procesy v tele. Rovnako tak robia aj v pokožke, kde napádajú kolagén v pleti. Nemusíte sa grilovaniu a pečeniu vyhnúť úplne - stačí, ak si dáte pozor, aby ste burgery či rezne nepripálili a vždy poriadne vyčistili gril alebo pekáč. Stačí, ak si dáte pozor, aby ste mäso nepripálili. 9 obrázkov vo fotogalérii Stačí, ak si dáte pozor, aby ste mäso nepripálili.

4. Energetické nápoje

Energetické drinky vás nabudia tak, že sa cítite ako 18-ročná, ale... Veľmi zle pôsobia na vaše zuby. V porovnaní so športovými nápojmi tie energetické poškodzujú oveľa viac zubnú sklovinu. Radšej si teda dajte čerstvý džús alebo minerálku. V porovnaní so športovými nápojmi tie energetické poškodzujú oveľa viac zubnú sklovinu. 9 obrázkov vo fotogalérii V porovnaní so športovými nápojmi tie energetické poškodzujú oveľa viac zubnú sklovinu.

5. Slané jedlá

Hoci pri varení solíte málo, aj tak môžete prijímať v potrave priveľa soli. Ako? Tento biely jed sa totiž nachádza v konzervovaných či sušených hotových jedlách. Ak ich konzumujete príliš často, zadržiavajú v tele vodu a vyzeráte ako nafúknutá. Vyhýbajte sa teda hotovým jedlám a čo najviac si varte sama. V prípade, že sa cítite nafúknutá, skúste vypiť dobrú kávu alebo čaj, kofeín totiž odvodňuje. Hoci pri varení solíte málo, aj tak môžete prijímať v potrave priveľa soli. 9 obrázkov vo fotogalérii Hoci pri varení solíte málo, aj tak môžete prijímať v potrave priveľa soli.

Tlačiť Diskusia (1)