Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

7 prekvapujúcich potravín, ktoré ničia vaše zuby: Hoci vyzerajú nevinne, nenápadne vám zruinujú chrup

18.05.2017 bes

Že cukor a kyslé potraviny škodia zubom, vie aj malé dieťa. Sú však aj jedlá a nápoje, ktoré na pohľad vyzerajú nevinne a pritom pomaly, ale iste zruinujú váš chrup.

Nastavte sa na šťastie a dobrú náladu! 6 obrázkov vo fotogalérii Nastavte sa na šťastie a dobrú náladu!

Kto chce mať pekné a zdravé zuby, mal by si ich čistiť 3-krát denne, používať ústnu vodu, zubnú niť, pravidelne chodiť k zubnému lekárovi a občas si dopriať aj dentálnu hygienu. Rovnako je však dôležité vyhýbať sa potravinám, ktoré škodia zubom. Verili by ste, že sú to práve tieto? Kto chce mať pekné a zdravé zuby, mal by si ich čistiť 3-krát denne. 6 obrázkov vo fotogalérii Kto chce mať pekné a zdravé zuby, mal by si ich čistiť 3-krát denne.

1. Biele víno

Pijete radšej biele víno, pretože červené farbí zuby? Táto správa vás nepoteší – vedci zistili, že biele víno dokáže rozpúšťať vápnik v hlbších vrstvách zubu. Ak si večer doprajete pohárik, s čistením zubov počkajte aspoň hodinku, aby ste šetrili zubnú sklovinu.

Tip: Pred pitím vínka si doprajte niečo pod zub. Tak sa kyseliny z vína zneutralizujú a budú menej agresívne voči zubnej sklovine. Pijete radšej biele víno, pretože červené farbí zuby? Táto správa vás nepoteší. 6 obrázkov vo fotogalérii Pijete radšej biele víno, pretože červené farbí zuby? Táto správa vás nepoteší.

2. Zavárané potraviny

Viete si predstaviť mamin granatiersky pochod bez kyslej uhorky? Možno vám to ešte nenapadlo, ale vysoký podiel octu v nakladaných potravinách demineralizuje chrup. Okrem toho sú zavárané chuťovky často plné cukru, ktorý tiež škodí zubom.

3. Čerstvé šťavy

Sú síce zdravé, ale pozor! Obsahujú množstvo ovocných kyselín a cukru, čo pre zuby nie je žiadna výhra.

Tip: Šťavy a smoothie pite cez slamku, chránite si tak chrup. Tekutina sa dostáva priamo do úst a neprichádza k priamemu kontaktu so zubami. Šťavy a smoothie pite cez slamku, chránite si tak chrup. 6 obrázkov vo fotogalérii Šťavy a smoothie pite cez slamku, chránite si tak chrup.

4. Sušené ovocie

Zubnú sklovinu poškodzuje najmä citrusové ovocie, no aj sušené jej dáva riadne zabrať. Dôvod? Sušené ovocie treba poriadne poprežúvať a na zuby sa lepí ako cukríky. Po takomto maškrtení si treba bezpodmienečne umyť zuby!

5. Mandle

Sú bohaté na vitamín E a nenasýtené mastné kyseliny, preto skutočne prospievajú nášmu zdraviu. Treba ich však poriadne rozhrýzť a keďže sú tvrdé, ľahko sa môže stať, že si narobíme v zuboch praskliny. Preto si pochutnajte radšej na mandľových hoblinkách. Mandle obsahujú veľa vitamínu E. 6 obrázkov vo fotogalérii Mandle obsahujú veľa vitamínu E.

6. Grilovacie omáčky

Je tu grilovacia sezóna a k nej neodmysliteľne patria aj rôzne grilovacie omáčky, ktorými zjemňujeme chuť mäska, syrov a zeleniny. V skutočnosti sa však jedná o ozajstné cukrové bomby, ktoré farbia zuby a podporujú vznik zubných kazov. Sklovinu najviac poškodzujú lahodné sladkokyslé omáčky. Po jedle si poriadne umyte zuby a vyčistite si aj medzizubné priestory, kde sa husté omáčky ľahko usádzajú.

7. Káva

Káva zafarbuje zuby a podporuje vznik zubného plaku, ktorý sa najlepšie tvorí na znečistených zuboch. Najmä zuby s väčšími pórmi majú sklony k tomu, aby sa na nich zachytávali farebné čiastočky a následkom je ich nepekné žlté sfarbenie. Ak sa nechcete zriecť kávy, vždy si do nej nalejte trochu mlieka, ktoré zneutralizuje kyseliny. Ľadovú kávu pite slamkou a slaďte ju čo najmenej, najlepšie vôbec. Káva zafarbuje zuby. 6 obrázkov vo fotogalérii Káva zafarbuje zuby.

Tlačiť Diskusia