Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Mám 20 kíl navyše a žiadna diéta nezaberá... Bukovský má 1 radu, ktorá konečne naštartuje chudnutie!

19.06.2017 Lenka Májiková

Som zúfalá. Mám po 50 a dobrých 20 kíl nadváhy. Roky sa snažím schudnúť, no žiadna diéta na dlho nezaberie.

Danica nevie schudnúť. Danica nevie schudnúť.

Už naozaj neviem, čo mám vyskúšať. Poraďte mi, prosím, necítim sa ešte za zenitom, rada by som začala nový život v novom tele, no stále neviem, ako na to a len sa trápim.

Danica (50)

Odpovedá MUDr. Igor Bukovský:

Danica, zúfalstvo je jeden z najlepších kamarátov nadváhy a obezity. Obojsmerne. Najmä však zúfalstvo bráni nadváhu/obezitu riešiť. Zhoršuje spánok (horšie zaspávate, škrípete v spánku zubami, chrápete, budíte sa v noci?). A prináša zbytočné kalórie (veď čo je lepšie na zúfalstvo ako čokoláda, zmrzlina alebo veterník?) A zúfalstvo = stres. Stres = spomalený metabolizmus a zhoršené trávenie. Zhoršené trávenie = negatívna zmena črevnej mikrobioty, čo znamená, že sa vám v čreve premnožujú baktérie, ktoré spomaľujú metabolizmus.

To je množstvo dôvodov, aby ste čo najskôr opustili zúfalstvo. A aby ste opustili všetky diéty. Hlavne však opustite predstavu, že svoj život môžete zmeniť nejakým krátkodobým opatrením (diéta, dva mesiace vo fitku a pod.). Pozerajte sa dopredu, nie dozadu a pozerajte sa ďaleko! Určite to dokážete, pretože v 50 naozaj nemá žiadna žena zenit svojej ženskosti a sebahodnoty za sebou.

Doterajšie diéty vám síce poškodili črevnú mikrobiotu, metabolizmus a zrejme ste už vekom stratili aj trochu svalovej hmoty, ale toto všetko sa dá zmeniť a „opraviť“. Viem to, lebo som to už veľakrát videl zblízka. Aj vtedy, keď som v takmer rovnakej situácii, ako je tá vaša, venoval klientke knihu Plán B a povedal som jej, okrem iného, aj toto: „Začnite riešiť svoje zdravie, nie čísla na váhe.“ Urobila pre seba zázrak a schudla 15 kíl. Trvalo to skoro rok, ale už vie, koľko vecí robila zle a že najhoršie na jej minulosti bolo zúfalstvo, ktoré vzniklo z fixácie na hmotnosť.

Mám pre vás aj štyri konkrétne rady:

1. Aspoň 3x týždenne zaraďte do svojho programu 30 – až 40-minútový tréning orientovaný na silové cvičenie (k chudnutiu rozhodne nestačí aeróbna aktivita ako beh, plávanie, bicykel a pod.).

2. Choďte spať trochu hladná, aby ste sa tešili na raňajky!

3. Rannú sprchu zakončite studenou vodou, ktorú necháte na seba tiecť od krku dolu aspoň 20 sekúnd (aktivuje to hnedý tuk – prečítajte si o ňom niečo a zistíte, aký je nesmierne dôležitý!)

4. Jeden deň v týždni jedzte čo najmenej (surovej zeleniny hocikoľko a k tomu zopár kúskov celozrnného knäckebrotu). A to budú len prvé kroky k vašej trvalej zmene života. Držím vám palce!

Tlačiť Diskusia (3)