Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Máte paniku z baktérií? Takáto je pravda o tom, ako si najlepšie umyjete ruky! A nemusíte mať ani teplú vodu

18.06.2017 Famous

Výrobcovia antibakteriálnych mydiel a prípravkov sa snažia v reklame na svoje výrobky desiť zákazníkov nebezpečnými baktériami.

Na čisté ruky stačí tak málo... 2 obrázky vo fotogalérii Na čisté ruky stačí tak málo...

Strach totiž funguje veľmi spoľahlivo. Lenže baktérie sú vlastne našimi služobníkmi a skôr nám prospievajú než škodia. Menšina ich je škodlivých a nebezpečných, ale ani ich sa pri dodržiavaní základných hygienických návykov nemusíme báť.

Mikrobiológovia z New Jersey teraz preukázali, že sa hlavne nemusíme obávať strašiakov z reklamy. Úplne účinne ruky umyje to najobyčajnejšie mydlo a studená voda. To antibakteriálne v spojení s teplou vodou nie je účinnejšie v prevencii nákazy choroboplodnými zárodkami.

Na dokonalé umytie rúk stačí aj obyčajné mydlo. 2 obrázky vo fotogalérii Na dokonalé umytie rúk stačí aj obyčajné mydlo.

"Studená voda v spojení s obyčajným mydlom odstráni rovnaké množstvo škodlivých baktérií ako teplá voda v spojení s mydlom antibakteriálnym," tvrdia vedci z New Jersey.

Stačí sa pritom mydliť desať sekúnd, potrieť dôkladne celý povrch rúk a potom ich starostlivo opláchnuť vodou. Umývanie teplou či vlažnou vodou je ľahšie a pocitovo príjemnejšie, lepšie oplachuje mydlo a nečistoty. Ale s ohľadom na likvidáciu baktérií účinnejšie nie je.

Používanie studenej či vlažnej vody pri umývaní môže prispieť aj k šetreniu energiou. Navyše aby samotná voda bez mydla zabíjala baktérie, musela by byť vriaca a pôsobiť na ne dokonca niekoľko minút.

Tlačiť Diskusia