Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Neviete sa zbaviť kíl navyše? Možno je za tým nesprávny pitný režim: Skúste to takto, budete sa čudovať!

17.07.2017 Katarína Dobrovodská

Prečo je pre nás také dôležité piť primerané množstvo tekutín, akú úlohu v tele zohrávajú obličky a koľko vody nás udrží zdravé, štíhle a krásne, na to sme si posvietili s odborníkmi.

Ak pijete nesprávne, nalepia sa na vás kilá navyše. 6 obrázkov vo fotogalérii Ak pijete nesprávne, nalepia sa na vás kilá navyše.

„Obličky sú životne dôležitý párový orgán fazuľovitého tvaru, ktorý vplýva na fungovanie celého organizmu – od ciev cez srdce až po mozog,“ hovorí nefrológ MUDr. Martin Demeš a dodáva, že aby sme my aj naše obličky zostali čo najdlhšie zdravé, treba sa naučiť správne jesť, soliť a hlavne piť. „Prevencia je najhumánnejšia, najmodernejšia a najlacnejšia liečba,“ vysvetľuje odborník.

Koľko tekutín potrebujeme

Podľa veku, prostredia a fyzickej aktivity sa mení aj to, koľko tekutín telu dodávať. Kojenec potrebuje 150 ml na kilogram hmotnosti, 5 kg bábätko by teda malo prijať trištvrte litra tekutín denne, ročné 10 kg batoľa 1,5 l. V ďalších rokoch je potreba tekutín asi 10 % hmotnosti. Školáci by mali denne prijať cca 2 l tekutín a dospelý človek zhruba 1,5 litra, pri fyzickej záťaži, športových výkonoch, chorobe alebo v extrémnych podmienkach dokonca aj vyše 3 l.

Keď pijeme príliš málo

V Európe sú až traja ľudia zo štyroch dehydrovaní. Pritom už 10 % pokles hydratácie vážne poškodzuje ľudské zdravie a môže spôsobovať trvalejšie poruchy. 20 % dehydratácia znamená vo väčšine prípadov smrť. Nedostatočný príjem tekutín môže dopadnúť aj tak, že priberieme, pretože namiesto toho, aby sme sa napili, začneme jesť.

„Nadhmotnosť a obezita celosvetovo narastá, vyše polovice dospelých váži oveľa viac, ako je normálne,“ hovorí MUDr. Ľubomíra Fábryová. „Na Slovensku je obéznych vyše 25 % žien, 56 % má nadhmotnosť, pričom s obezitou súvisia vážne ochorenia vrátane ochorení obličiek,“ spresňuje lekárka. Dehydratácia okrem toho vysuší našu pokožku, vlasy, nechty. Preto, ak chceme byť živé, zdravé, štíhle a krásne, mali by sme si starostlivo naplánovať svoj pitný režim. Ten je veľmi dôležitý aj pre bezporuchovú činnosť obličiek a odvádzanie toxínov a odpadových látok z organizmu.

Keď pijeme príliš veľa

Ani nadmerné množstvo tekutín nerobí v organizme dobrotu, najmä ak ich vypijeme veľa naraz. Vtedy dochádza k nadmernému zaťaženiu obličiek a telo sa vlastne akoby otrávi vodou. Koncentrácia minerálov sa rozriedi a tým sa naruší vnútorná rovnováha nášho organizmu.

Ako zistím, či pijem správne?

Ľudský organizmus si množstvo tekutín reguluje. V prípade ich nedostatku vylučovanie moču znižuje a tým ho až 5-násobne koncentruje – v tele sa hromadia škodliviny a kameňotvorné látky. Pri nadmernom množstve tekutín telo vylučovanie výrazne zvýši, strácajú sa z neho dôležité látky, narúša sa osmotický tlak a to môže tiež spôsobiť vážne komplikácie. Najjednoduchšie sa o správnosti vášho pitného režimu presvedčíte tak, že budete sledovať svoj moč. Ak pijete dostatočne, moč je svetlý a číry. Ak pijete priveľa, je ako voda, ak primálo, je silno žltý a môže byť zakalený. Sladké vody vynechajte a dajte radšej prednosť domácim limonádam. 6 obrázkov vo fotogalérii Sladké vody vynechajte a dajte radšej prednosť domácim limonádam.

Voda je „cool“

„V minulosti ľudia prijímali oligo- a polysacharidy, ktoré sú zdrojom energie a vlákniny. Dnes sú to najmä monosacharidy ako rafinovaný cukor, čo sú len prázdne kalórie nebezpečné pre vznik cukrovky a obezity,“ vysvetľuje profesor Kovács a varuje pred sladenými nápojmi v pitnom režime. „Ochutené a sladené malinovky, koly či limonády nemajú žiadnu výživovú hodnotu, vytláčajú cennejšie zložky stravy a tým vyvolávajú tzv. kvalitatívne hladovanie. V anglických školách zakázali automaty na sladené nápoje, pretože obsahujú priveľa cukru.“ Podľa profesora Kovácsa smäd najlepšie uhasí čistá voda z kontrolovaného verejného vodovodu alebo nápoj s obsahom cukru do 2,5 kocky.

Pozor!

Pre správnu funkciu obličiek je nevyhnutný dostatočný pitný režim. Pri nedostatku tekutín sa obličky snažia udržať čo najviac vody v organizme, no tým zároveň zadržiavajú toxické látky, ktoré by sa inak z tela vylúčili. Nedostatok vody tiež zhusťuje krv, čím sa zhoršuje prekrvenie a okysličenie orgánov.

Máme piť, len keď sme smädné?

Veľa ľudí si myslí, že piť sa má vtedy, keď je človek smädný. Tento nebezpečný názor ohrozuje najmä deti a starších ľudí, ktorí smäd nepociťujú. Prísun tekutín do organizmu má byť rozložený na celý deň. Pite pravidelne, ráno, na obed a večer po 0,3 dl. Medzi jedlami vypite ďalší liter a pol.

Začnite deň pohárom vody. Dobrý pitný režim neznamená, že každý človek musí denne vypiť 3, či dokonca 5 litrov vody. Do pitného režimu môžete zaradiť minerálne vody, ovocné nesladené čaje alebo riedené prírodné ovocné šťavy, slabé čaje bez kofeínu, pitnú vodu z vodovodu, vodu zmiešanú s prírodnými sirupmi. Najlepšie je tieto nápoje striedať. Žiaden z nich nepite ľadový, teplota nápojov aj v letnom období má byť 12 až 15 stupňov, teplota čajov okolo 22 stupňov. Pacienti s ochoreniami obličiek si musia príjem tekutín strážiť dôslednejšie ako zdraví ľudia.

Máme v lete piť viac?

V horúcich letných dňoch jednoznačne áno. Tri litre sú pre dospelého človeka optimálne. Pri pobyte na slnku, pri vode a športovaní je múdre mať vždy poruke niečo vhodné na osvieženie a dopĺňať stratené tekutiny a minerálne látky malými, často opakovanými dávkami. Máme v lete piť viac? 6 obrázkov vo fotogalérii Máme v lete piť viac?

Light nápoje

Pri light ide o nápoje s umelými sladidlami a nízkym obsahom minerálov. Niektoré z nich sú vhodnou zložkou pitného režimu, iné, najmä kolové a s umelými príchuťami, odborníci, naopak, neodporúčajú piť pravidelne.

Šport s minerálkou

Pri športe sa z tela stráca za hodinu nielen 1 l vody, ale aj minerálne látky. Preto pri športovaní siahnite po prírodných minerálnych vodách alebo izotonických nápojoch s obsahom minerálov. Pri hodinovom cvičení vypite cca 0,8 l tekutiny v menších dávkach. Aj po cvičení by sme mali vypiť 0,5 l minerálky.

Čo piť, keď ochorieme

Pri chrípkach ovocné a bylinkové čaje s medom, v horúčkach si dopĺňajte minerály pitím minerálnych vôd, príležitostne aj liečivých s vyšším obsahom minerálov.

Chudnete?

Pitný režim je obzvlášť dôležitý pri chudnutí. Telo totiž reaguje na nedostatok tekutín stresovo – spomalí sa spaľovanie tukov a vzrastie spaľovanie svaloviny, čím sa proces chudnutia naruší. Do pitného režimu zaraďte minerálky v kombinácii s vodou. 

Ak športujete, musíte prijať ešte viac tekutín. 6 obrázkov vo fotogalérii Ak športujete, musíte prijať ešte viac tekutín.

Čo ÁNO a čo NIE

Káva

Na pitný režim je nevhodná. Kofeín zvyšuje vylučovanie vody z organizmu, takže káva tekutinu z tela vypudzuje. V dobrej kaviarni vám ku káve na zachovanie rovnováhy tekutín v tele podajú vodu.

Silný čierny čaj

Tiež pôsobí močopudne a tekutiny z tela vyplavuje. Na pitný režim je nevhodný, len na osvieženie.

Bezkofeínové čaje honeybush, roiboos

Sú chutné, dopĺňajú do tela niektoré minerály, pôsobia protizápalovo. Môžu tvoriť príležitostnú zložku pitného režimu.

Liečivé čaje

Liečivý čaj sa má piť na odstránenie problémov. Na pitný režim sú vhodné iba niektoré bylinkové čaje, napríklad mätový.

Pivo

Obsahuje látky, ktoré podporujú tvorbu žalúdočných štiav, urýchľujú trávenie, dodáva vitamín B, no na každodenný pitný režim je pre obsah alkoholu nevhodné. Zdravšie je pivo s čo najnižším obsahom alkoholu alebo bez alkoholu.

Alkoholické nápoje

Nie sú súčasťou pitného režimu.

Mlieko

Pre vysokú výživovú hodnotu sa mlieko považuje za potravinu.

Sladené sýtené nápoje

Niektoré kolové nápoje obsahujú až 9 kociek cukru v 0,3 dl. Tieto sú vhodné iba na príležitostnú konzumáciu.

Voda z vodovodu

Na väčšine Slovenska tečie kvalitná pitná voda na každodennú konzumáciu. Treba ju striedavo dopĺňať minerálkami. Na väčšine Slovenska tečie kvalitná pitná voda na každodennú konzumáciu. 6 obrázkov vo fotogalérii Na väčšine Slovenska tečie kvalitná pitná voda na každodennú konzumáciu.

Balená pitná voda

Má podobné zloženie ako voda z vodovodu, no skladovaním môže stratiť kvalitu.

Pramenitá pitná voda

Je to podzemná voda s určitým zložením a nízkym obsahom minerálov. Zloženie sa často blíži k vode z vodovodu. Je však drahšia.

Prírodná minerálka

Obsahuje minerálne látky a stopové prvky, ktoré vplývajú na zdravotný stav organizmu. Treba si vybrať podľa zloženia tie, ktoré nám najviac vyhovujú, a tie striedať.

Víno

Keď pred obedom vypijete pohár vody alebo minerálky, po obede si príležitostne môžete dožičiť pohár vína. Nie ako súčasť pitného režimu, ale ako gurmánsku lahôdku.

Koľko cukru obsahujú obľúbené nápoje? 

(kocky v 300 ml)

Voda 0

Coca-Cola 9, 

Pepsi 9, 8

7-Up, Sprite 9, 5

Vedeli ste, že…

● Priemerná oblička váži 150 až 200 gramov, je 12 centimetrov dlhá a v najhrubšej časti má približne 3 centimetre?

● Obličkami každý deň pretečie asi 200 l krvi a vytriedia vyše 2 l odpadových látok a zvyškovej vody?

● Vďaka nim denne vylúčime asi 1 až 1,5 litra moču?

● Istým stupňom poškodenia obličiek trpí asi každý desiaty človek?

● Teplo je pre obličky zárukou zdravia a pohody?

● Okrem tepla potrebujú obličky dostatok tekutín, preto by sme nikdy nemali čakať na smäd a zabúdať na fakt, že choré obličky nebolia?

● Obličky starnú spolu s nami, po 60 strácajú až dvojnásobok svojich funkcií? Pre správnu funkciu obličiek je nevyhnutný dostatočný pitný režim. 6 obrázkov vo fotogalérii Pre správnu funkciu obličiek je nevyhnutný dostatočný pitný režim.

Tlačiť Diskusia