Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Aj vy sušíte bielizeň v byte na sušiaku? Keby ste tušili, čo tým spôsobíte, už to neurobíte

13.07.2017 Casprezeny.sk

Aj keď to môže znieť šialene, je to tak. Ak vypraté vlhké oblečenie sušíte v spálni, detskej izbe, či obývačke, zahrávate si nielen so zdravím svojím, ale aj svojich blízkych.

Sušenie oblečenia v interiéri výrazne prispieva k potenciálnemu rastu plesní a rozmnožovaniu roztočov, čo má negatívny vplyv na naše zdravie. 4 obrázky vo fotogalérii Sušenie oblečenia v interiéri výrazne prispieva k potenciálnemu rastu plesní a rozmnožovaniu roztočov, čo má negatívny vplyv na naše zdravie.

Žiadna domácnosť sa bez neho nezaobíde. Je praktický, ľahký, zložený nezaberie takmer žiadne miesto. Reč je o skladacom sušiaku na bielizeň. Využíva ho väčšina z nás. Či už preto, že nemáme k dispozícii záhradu, lodžiu, alebo napríklad len nechceme, aby nám natiahnuté šnúry plné vlhkého ošatenie prekážali vo výhľade. Ani sušička nerieši všetko, nie každá bielizeň sa v nej smie sušiť. Ako však zistili vedci z austrálskej univerzity, práve sušením bielizne vnútri bytu či domu si môžeme spôsobiť poriadny problém.

Sušenie oblečenia v interiéri výrazne prispieva k potenciálnemu rastu plesní a rozmnožovaniu roztočov, čo má negatívny vplyv na naše zdravie. 4 obrázky vo fotogalérii Sušenie oblečenia v interiéri výrazne prispieva k potenciálnemu rastu plesní a rozmnožovaniu roztočov, čo má negatívny vplyv na naše zdravie.

"Sušenie oblečenia v interiéri výrazne prispieva k potenciálnemu rastu plesní a rozmnožovanie roztočov, čo má negatívny vplyv na naše zdravie," povedal austrálskemu serveru KidSpot doktor Nick Osborne, lektor environmentálneho zdravia na University of New South Wales a expert na vlhkosť.

Výskumy, ktoré so svojimi kolegami robill, jasne preukázali, že pobyt vo vlhkej domácnosti môže nielen zhoršiť stav u už diagnostikovaných astmatikov, ale u doteraz zdravých jedincov dokonca aj astmu vyvolať.

Najhoršia je situácia predovšetkým v moderných novostavbách, ktoré sú nedostatočne odvetrávané. Vlhký vzduch zostáva vo vnútorných obytných priestoroch a vodná para sa kondenzuje na oknách a stenách. Podobný problém však môže vzniknúť aj v starej zástavbe po výmene pôvodných okien za nové.

Môžu plesne za astmu?

"Biologickým faktorom, ako sú plesne, ktoré majú negatívny vplyv na zdravie, sa na takých miestach darí. Vlhkosť je totiž pre ich rast kľúčová. Zistili sme, že práve vlhkosť sama bola dobrým indikátorom rizika astmy a respiračných ochorení. Existujú aj ďalšie štúdie, ktoré ukazujú, že vdýchnutie spórov plesní je spojené s alergiami a astmou," hovorí doktorka Christine Cowie, vedúca výskumná pracovníčka univerzity.

Sušíte bielizeň v byte? Hrozia vám vážne zdravotné problémy! 4 obrázky vo fotogalérii Sušíte bielizeň v byte? Hrozia vám vážne zdravotné problémy!

Sušenie bielizne v interiéri je však len jedným z mnohých faktorov, ktoré majú na vysokú vzdušnú vlhkosť vplyv. Problémom je však aj každodenné varenie a sprchovanie. Najmä ak v malom byte býva viac ľudí. V sychravom a daždivom počasí sa potom k tomu ešte pridáva vlhkosť zo zavesených búnd a kabátov.

"Ak chcete ochrániť nielen svoj byt či dom, ale predovšetkým seba a ďalších členov rodiny, nezabúdajte v kúpeľni a kuchyni pravidelne zapínať ventilátory a odsávače pary. A ak je to len trochu možné, sušte bielizeň radšej vonku na slniečku. Keď už použijete sušiak vnútri miestnosti, uistite sa, že je priestor dobre odvetraný," dodáva doktor Osborne.

  A ak je to len trochu možné, sušte bielizeň radšej vonku na slniečku. 4 obrázky vo fotogalérii A ak je to len trochu možné, sušte bielizeň radšej vonku na slniečku.

 

Tlačiť Diskusia (1)