Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Z TOHTO dôvodu sú studené ruky a nohy! Vedeli ste, že v pozadí sa môžu ukrývať vážne zdravotné problémy?

11.08.2017 E.M.V.

Mnoho ľudí zápasí s problémom studených končatín, a to aj v teplom počasí. Niekedy stačí už aj to, aby sa človek presunul do tieňa a ruky aj nohy bude mať hneď ľadovo studené. Čo je za tým?

Studené ruky a nohy môžu signalizovať vážne zdravotné problémy. 3 obrázky vo fotogalérii Studené ruky a nohy môžu signalizovať vážne zdravotné problémy.

Ľadovo studené ruky a nohy nie sú len nepríjemným javom organizmu, ale predstavujú aj celý rad zdravotných problémov. Niektorí ľudia si myslia, že je to kvôli zlému krvnému obehu, no veci sú predsa len o niečo zložitejšie.

Na jednej strane je to pravda, že kvôli zlej cirkulácii krvi sú končatiny studené, pretože cievy zodpovedajú za zabezpečenie správnej teploty pokožky. V prípade chladu receptory pokožky ihneď vyšlú signál do mozgu, aby cievy stiahol. Táto zmena pomáha organizmu udržať si normálnu telesnú teplotu. Studené ruky a nohy môžu signalizovať vážne zdravotné problémy. 3 obrázky vo fotogalérii Studené ruky a nohy môžu signalizovať vážne zdravotné problémy.

Vedci zistili, že ženské pohlavné hormóny estrogény hrajú dôležitú úlohu v regulácii telesnej teploty, sú totiž priamo zapojené do jej riadenia. Ako iste viete, ženy sú oveľa citlivejšie na chlad než muži.

A v prípade, že sú nesmierne citlivé na ten chlad a majú takmer stále studené končatiny, je možné, že niektoré z nich trpia Raynaudovým syndrómom. Ten je sprevádzaný prechodným sfarbením pokožky. V dôsledku slabého prekrvenia sa prsty na nohách a rukách najprv sfarbia do biela, postupne zmodrajú a po opätovnom prekrvení sčervenajú. V pokročilých prípadoch sa môžu vytvárať drobné trhlinky na končekoch prstov.

Studené ruky a nohy môžu spôsobiť problémy aj v tom prípade, ak máte cukrovku, lupus (motýlia choroba) alebo zníženú funkciu štítnej žľazy. Niekedy aj nízka hladina vitamínu B alebo železa môže spôsobiť ťažkosti. Studené ruky a nohy môžu signalizovať vážne zdravotné problémy. 3 obrázky vo fotogalérii Studené ruky a nohy môžu signalizovať vážne zdravotné problémy.

Tlačiť Diskusia