Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Gabike ochorel manžel a potom mama: Zo stresu schudla a nevie pribrať, Bukovský jej odporúča TOTO

16.09.2017 Casprezeny.sk

Potrebujem poradiť, ako zdravo pribrať. Po stresovej situácii z manželovej a maminej vážnej diagnózy som schudla z 55 na 47 kg.

Gabika kvôli stresu schudla 7 kíl. Gabika kvôli stresu schudla 7 kíl.

Odvtedy, aj keď trochu priberiem, ani neviem ako, a hneď rýchlo schudnem. Snažím sa jesť často a zdravo, mäso raz do týždňa, skôr čerstvú zeleninu a strukoviny.

Gabriela (52)

Odpovedá a radí doktor MUDr. Igor Bukovský:

Gabika, zloženie stravy, ktoré uvádzate, je vhodné pre človeka, ktorý si chce udržiavať hmotnosť. Vám odporúčam toto:


V strave: zvýšte kalorický príjem vo forme zdravých tukov

Do každého svojho jedla pridajte za 2 PL kvalitného panenského olivového oleja alebo denne 1 avokádo, k večeri 1 PL panenského ľanového oleja a za hrsť nesolených orechov. Áno, vy to k večeri môžete! Okrem toho by som odporúčal radšej zväčšiť porcie ako zvýšiť počet jedál za deň.

V cvičení: naberte svaly

Dovolím si tiež pripomenúť, že strata hmotnosti, ktorou ste prešli, celkom určite súvisí aj so stratou svalovej hmoty, takže silové cvičenia bývajú v takýchto prípadoch nevyhnutnou súčasťou procesu naberania hmotnosti. Nechcete predsa iba trochu „neviditeľne stučnieť“! Aeróbne aktivity odporúčam v takýchto situáciách obmedziť a čas venovať prednostne silovým aktivitám – pilates, kladkové stroje, fitlopta a podobne.


V psychike: odbúrajte stres

Nezabudnite, že hlavnou príčinou vašej straty hmotnosti bol zrejme psychický stres, ktorý mal za následok nechutenstvo, takže úpravu hmotnosti podporia aktívne relaxačné techniky, zlepšenie spánkovej hygieny a kvality spánku, ale aj regenerácia črevnej mikrobioty.


Vo výžive: doplňte probiotiká a B-čko

Odporúčam užívať nejaké vhodné probiotiká, ktoré vám „sadnú“, ale aspoň v trojnásobnej dávke, ako je odporúčaná v príbalovej informácii. K tomu prechodne aj nejaký vhodný komplex vitamímov B v tabletkách. Buďte trpezlivá a nezabudnite nielen na kalórie, ale ani na tie svaly!

Tlačiť Diskusia