Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Toto sa môže stať aj vám... Mária začala krvácať každé 2 týždne, po návšteve lekára sa jej zrútil svet!

13.09.2017 KaD

Mária začala v 53 krvácať každé dva týždne. Keď šla k lekárovi, zistili jej rakovinu vaječníkov vo 4. štádiu...

Všímajte si varovné signály tela, ktoré vám môžu zachrániť život. 3 obrázky vo fotogalérii Všímajte si varovné signály tela, ktoré vám môžu zachrániť život.

Ak nechcete dopadnúť podobne, sledujte každú zmenu vášho tela. Môže vám to zachrániť život!

8 raných signálov rakoviny vaječníkov

Krvácanie, nafukovanie, pocit nasýtenosti, nechuť do jedla, kŕče v bruchu a ďalšie nenápadné zmeny v organizme ženy môžu znamenať rakovinu vaječníkov. Samozrejme, môžu signalizovať aj iné, banálnejšie ochorenia, ale nikdy by sme signály tela nemali podceňovať. Takže, ak vám telo dáva najavo toto, utekajte rýchlo k lekárovi.

Symptómy sú nenápadné

Jedným z dôvodov, prečo rakovinu vaječníkov diagnostikujú u žien až v 3. alebo 4. štádiu je, že má okolo dosť miesta a keď rastie, má kam a vie sa výborne maskovať. No aj keď narastie na poriadnu veľkosť, nemusíme o nebezpečnom ochorení v našom tele ani tušiť. Veď koho dnes nenafukuje, nebýva mu zle či nemá občas kŕče?

Len som sa necítila dobre

"Príznaky sú také bežné a nenápadné, skrátka som si myslela, že sa len necítim dobre," hovorí 24-ročná Zuzana, ktorá na to, že by mohla mať rakovinu vaječníkov, nepomyslela ani vo sne. "Vôbec mi nenapadlo, že aj v takomto mladom veku môžem ochorieť." Okolo polovica prípadov zákernej choroby sú ženy nad 60 rokov, no postihuje všetky, aj tie najmladšie vekové skupiny žien. Dobrá správa je, že ak sa choroba zachytí včas, pacientky v priemere žijú viac ako päť rokov. Základom je vedieť rozpoznať tieto signály. Všímajte si varovné signály tela, ktoré vám môžu zachrániť život. 3 obrázky vo fotogalérii Všímajte si varovné signály tela, ktoré vám môžu zachrániť život.

Krvácanie

"V mojom prípade to bolo menštruačné krvácanie každé dva týždne," hovorí Eva (53). "Bola som práve po menopauze, nemala som menzes už vyše roka, keď to prišlo. Takže som hneď tušila, že niečo nie je v poriadku."

Nafukovanie

"Všetko sa to začalo, keď som pociťovala nafukovanie brucha," hovorí Alena (29). "Ignorovala som to, myslela som si, že je to preto, že sa nesprávne stravujem." Brucho sa stále nadúvalo, no medzitým šla Alena na bežnú preventívnu prehliadku ku gynekológovi. Tumor v jej bruchu dovtedy narástol do veľkosti menšieho melóna a zakryl jej pravý vaječník aj obličku. Aj Mirka (55) začala priberať na bruchu, nevedela so dostať do nohavíc, no myslela si, že je to spojené s vekom. "Potom som začala nepravidelne krvácať - to som už vedela, že je zle."

Zvýšená plnosť, nechuť do jedla

"Pamätám sa, že len chvíľu po jedle som sa už cítila najedená," hovorí Lenka (32). Milujem grécky šalát a jedávala som ho často. Vždy celý. A potom som ledva do seba dostala polovicu. Všímajte si varovné signály tela, ktoré vám môžu zachrániť život. 3 obrázky vo fotogalérii Všímajte si varovné signály tela, ktoré vám môžu zachrániť život.

Kŕče

"Úplne v začiatkoch som si myslela, že mám menštruačné bolesti," spomína Mirka (43). Nevidela v tom nič nezvyčajné, keďže menštruovala aj predtým bolestivo. Kŕče ľahko prehliadnete, čo neskôr sťažuje liečbu.

Bolesti chrbta

"Rasz som prišla domov z práce a chrbát ma bolel tak, že si to ani neviete predstaviť," vysvetľuje Eva. "Nemohla som sedieť, nemohla som stáť. Bolesti boli obrovské a neprestávali." Nina (60) pociťovala neuveriteľné bolesti chrbta - cez deň aj v noci. "Musela som brať lieky proti bolestiam, inak by som to nezvládla," hovorí.

Sťažené dýchanie

"V čase, keď som cítila tlak v mojich pľúcach, som už bola v 3. štádiu," hovorí Eva. Ťažkosti boli raz silnejšie inokedy slabšie, najhoršie to bolo v noci, a keď si ľahla. Problémy s dychom sa zjavujú väčšinou v posledných dvoch štádiách rakoviny vaječníkov. Ako nádor rastie, môže tlačiť na pľúca a sťažovať pacientovi dýchanie.

Nevoľnosť, zlé trávenie

Aj tieto symptómy môžu znamenať, že sa v tele rozvíja rakovina vaječníkov. "Blížila som sa k 50, keď som začala mať problémy s trávením. V bruchu som mala plyny, no myslela som si, že nejem dosť vlákniny, alebo že jednoducho už starnem," vraví Barbora (51).

Časté nutkanie na močenie

Týždne pred tým, ako Alene diagnostikovali ochorenie, pociťovala neustále nutkanie na močenie. "Každú pol hodinu som musela ísť na malú," spomína. "Ale keď som chcela močiť, nič mi nešlo," hovorí. "Istý čas som si myslela, že mám zápal močového mechúra, dokonca som užívala antibiotiká."

Tlačiť Diskusia (2)