Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Katka je na invalidnom dôchodku, ale nemá čas sa ľutovať: Vyrába úžasné bábiky, dokonca podľa fotiek!

14.01.2018 Jana Rebeka Štefková

Robiť len to, čo nás baví, mať svoj koníček ako zamestnanie – to by chcela každá z nás. Katka Trenčianska (53) zo Starého Tekova robí bábky aj podľa fotografií.

Katka je na invalidnom dôchodku, a tak je tvorba pre ňu relaxom. 2 obrázky vo fotogalérii Katka je na invalidnom dôchodku, a tak je tvorba pre ňu relaxom.

„Začala som tvoriť asi pred 8 rokmi, inšpirovala ma kamarátka, ktorá robila servítkovú techniku. Sranda bola, keď môj manžel v nedeľu varil a ja som servítkovala aj dvere na záchode, dokonca aj misu a trúbky,“ spomína so smiechom na začiatky.

Keď už nemala čo oservítkovať, pátrala po internete a našla papierové pletenie napríklad z časopisov. Z nich vyrábala košíky a iné predmety. Plietla a obdarovala každého v rodine, a keď už nemala koho, zase hľadala niečo iné. „Zrazu ma oslovilo kanzashi – teda saténové skladanie stužiek. A začala som vyrábať sponky, čelenky a ozdoby do vlasov. Ale potom som natrafila na jednu ukrajinskú žienku a tá robí neuveriteľné bábiky. A toto ma úplne dostalo,“ popisuje Katka svoj vývoj v tvorbe. Znovu surfovala po internete a dnes vyrába postavičky, dokonca aj v životnej veľkosti.

Bábiky majú zvyčajne 60 cm, ale urobila už aj pár v životnej veľkosti. 2 obrázky vo fotogalérii Bábiky majú zvyčajne 60 cm, ale urobila už aj pár v životnej veľkosti.

„Bábiky sú zo siloniek, používam drôt, vatelín, líčidlá a, samozrejme, látky na oblečenie. Je to náročné, ale baví má to až tak, že som začala robiť bábiky podľa fotiek. Samozrejme, nie je to presná kópia, ale aspoň podobná. Svoje výrobky väčšinou darujem a sem-tam urobím aj na objednávku, ale stretla som sa aj s tým, že ľuďom sa vidí veľa, čo pýtam za ručnú prácu, ktorá trvá 4 až 6 hodín. Vraj v čínskom obchode kúpia lacnejšie,“ vysvetľuje, čo ju pritom všetkom trápi.

Napriek tomu tvoriť neprestáva, pretože jej tvorivosť mení život k lepšiemu. Dáva jej energiu a potešenie. „Keďže som na invalidnom dôchodku a vypĺňam si tým čas, nejde mi o zárobok, ale o to, že ma to robí šťastnou a teším sa ešte viac, keď moje dielko poteší aj niekoho iného. A keď prídu aj peniažky, radosť je o to väčšia.“ 

Tlačiť Diskusia