Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Narodili ste sa prvá, prostredná či ako najmladšia? Teraz zistíte, aký partner bude pre vás ten pravý

16.04.2018 iva

Ktorý v poradí ste sa narodili? Ste najstarší či posledný maznáčik? Vaše postavenie medzi súrodencami ovplyvní aj výber vášho partnera. S kým vám to bude klapať a s kým nie?

Prvorodení si vo vzťahoch najlepšie rozumejú s najmladšími. 2 obrázky vo fotogalérii Prvorodení si vo vzťahoch najlepšie rozumejú s najmladšími.

Ak ste museli v rámci súrodeneckých vzťahov bojovať o pozornosť rodičov alebo vytvárať spojenectvá proti rodičom, to všetko formovalo povahu vašich vzťahov. Úplne inak nadväzujú vzťahy starší zo súrodencov a naopak tí mladší. Nehovoriac, že to ovplyvňuje aj výber partnera. Tak s kým máte do činenia vy? Alebo sami ste prvorodený, stredný či posledný? Zistite, kto sa k vám najviac hodí.

Prvorodený

Ak ste prvorodený, zažili ste autokratické chvíle, keď ste vládli rodine iba vy. A tieto vaše šťastné spomienky sa snažíte preniesť aj do vzťahu. To, čo vám ide, je ľahká konkurencieschopnosť – viete sa naozaj presadiť a urobiť strhujúci kariérny rast. Tiež ste ambiciózny a odhodlaný a viete si ísť za svojím.
Objavuje sa aj žiarlivosť, keď už nie ste v centre pozornosti. U jedináčikov je tlak na dieťa obrovský kvôli rodičovským očakávaniam, ale aj prvorodený si to tak trochu užije. Je predsa prvorodený. Aj preto sa u neho vytvorí pocit, že musí okoliu niečo dokázať.

Koho si hľadajú:

– Keďže sú sami prvorodený, nevyhľadávajú prvorodených alebo jedináčikov, ktorí sú rovnako ambiciózni a s vysokými očakávaniami na partnera. Dve silné osobnosti len málokedy spolu vydržia pod jednou strechou.
– Zato partnerstvo medzi prvým a posledným narodeným dokonale pasuje. Partneri sa dopĺňajú – jeden poskytuje starostlivosť a stabilitu a ten posledne narodený zase slobodu lásky a bezstarostnosť. Obaja sa môžu naučiť veľa od seba.
– Vo vzťahu medzi prvorodeným a sendvičovým dieťaťom (prostredným) nie je úspech jednoznačne predvídateľný. Môže to fungovať, ale aj nie. Dôvod: sendvičové deti sú veľmi ochotné na kompromis. Ak je prvorodený veľmi dominantný, ten stredný súrodenec si to musí poriadne zvážiť, aby nebol utláčaný. Ale v individuálnych prípadoch to môže fungovať.

Najmladší

Najmladšie dieťa v rodine má veľké výhody aj nevýhody. Už pri druhom dieťati sú rodičia oveľa viac uvoľnenejší a menej perfekcionistickí. Pri tom najmladšom panuje už veľká sloboda vo východe. Navyše ako najmladší je viac chránený rodičmi a aj rozmaznávaný. Od prvorodeného však najmladší vždy pocíti,
že je len číslo dva či tri. A oproti nemu nemá žiadnu šancu. Najmladší sa stáva terčom všetkých vtipov starších súrodencov a musí sa naučiť neplakať za všetko. Aby sa odlíšil do starších detí, ktoré vzhľadom na vyšší vek sa skôr rozvíjajú a majú dovolené viac, mladší nachádza rôzne medzery, kde by zaujal. Preto
sú často očarujúci a zábavní, šťastní a rebelskí.

Koho si hľadajú?

– Mladší súrodenci si dobre nažívajú s tými prostrednými, pretože tí sú ochotní ku kompromisom a zároveň ich s najmladšími spája slobodné myslenie, rebelanstvo a určitá bezstarostnosť.
– Úplne najlepšia kombinácia je posledný súrodenec s prvorodeným. Viď popis pri prvorodenom.
– Dvaja najmladší je najhoršia voľba. Hoci ani jeden nechce byť vodca, stále si navzájom konkurujú, kto bude viac v centre a navyše obaja sú pre život príliš bezstarostní a voľnomyšlienkárski, preto z dlhodobého hľadiska im bude chýbať stabilita.

Každý zo súrodencov má inú pozíciu a od toho sa odvíjajú aj neskoršie partnerské vzťahy. 2 obrázky vo fotogalérii Každý zo súrodencov má inú pozíciu a od toho sa odvíjajú aj neskoršie partnerské vzťahy.

Prostredný

Pre prostredných je typické to, že sa im nedostávalo priamej rodičovskej pozornosti a tak sa stali akýmisi mediátormi, poskytovateľmi útechy – inými slovami, sú obzvlášť dobrí, keď treba pomôcť a majú výborné sociálne kompetencie, tiež potrebnú otvorenosť. Vedia sa dobre prispôsobiť aj starším aj
mladším súrodencom, preto vek u nich nehrá žiadnu rolu. Sú naozaj príjemnými partnermi, vyhovujú im dlhodobé partnerstvá a sú zvyčajne veľmi lojálni. Pri stredných deťoch je však ešte dôležité spomenúť, že majú tendenciu preberať znaky prvorodeného alebo toho posledného. A práve to aj rozhoduje pri výbere
partnera.

Koho si hľadajú?

– Ak sa spojí sendvičové dieťa s inklináciou k prvorodenému a sendvičové dieťa so znakmi toho posledného, vzťah bude v poriadku. Ak sú však obe prostredné deti podobné, už by to nebol taký ideálny vzťah a kompromis by sa hľadal oveľa ťažšie.
– Tiež prostredné deti, ktoré majú sklony prvorodených sa môžu pokojne dať dokopy s tými najmladšími. Ale sendvičové deti, ktoré majú tendenciu byť ako tí najmladší si už s tými najmladšími nebudú tak dobre vyhovovať, lebo obaja budú chcieť mať hlavné slovo.

Tlačiť Diskusia (6)