Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Nechty vás prezradia

14.03.2008 Casprezeny.sk

Pohodlne sa usaďte a zahľaďte sa na svoje prsty. Možno sa dozviete o svojom zdraví niečo, čo vás prekvapí.

Pekné ruky s pestovanými nechtmi sú vizitkou nielen toho, ako dobre sa staráte o svoj vzhľad, ale aj toho, ako sa staráte o svoje zdravie. Aké sú vaše nechty? Sú silné, hladké s jemným leskom, alebo sa lámu, majú ryhy a vlnia sa?

Biele fľaky

Sú veľmi časté a väčšina z nás si ich ani nevšimne. Na vine ich môžu mať drobné poranenia nechta či nedostatok vitamínu H. Nachádza sa najmä v pečeni, vaječnom žĺtku, mrkve, hrachu, sóji, pšeničných klíčkoch a ovsených vločkách. Zvyknú sa vyskytovať pri zvýšenom strese či v tehotenstve. V menšom množstve prípadov môže za biele fľaky nedostatok vápnika.

Priečne ryhy

Sú sprievodným javom zle urobenej manikúry. Tiež sa za nimi môžu skrývať stres a depresia. Priečne ryhy na nechtoch sa zvyknú objavovať po infekčných ochoreniach či otravách.

Jemné podlhovasté ryhy

Vo väčšine prípadov patria k starnutiu. U mladých ľudí môže prichádzať do úvahy nedostatok vitamínov a minerálov či porucha látkovej premeny. Ak sú ryhy veľmi výrazné a prekáža vám to, radšej vyhľadajte odborníka.

Žlté nechty

Poukazujú na to, že ich majiteľ je silný fajčiar, ale taktiež môžu znamenať kvasinkovú infekciu. Nejaký čas sa pozorujte, a ak sa nechty nezmenia, navštívte radšej lekára, ktorý stanoví presnú diagnózu.

Lyžičkovité nechty

Sú následkom používania gumených rukavíc alebo chemikálií (ak pracujete v kaderníctve, čistiacich službách). Tiež sú znakom toho, že nechtom chýbajú vitamíny a železo. Lámavé a štiepajúce sa nechty Často ich spôsobuje odlakovač s obsahom acetónu a nedostatok železa a zinku v potrave.

Nechty s drobnými jamkami

Ak sa vám ich objaví len zopár, ešte sa nemusíte znepokojovať. Väčšie množstvo bodiek ako po ihle môže naznačovať ekzém či psoriázu.

Obhrýzanie nechtov

Podľa odhadov odborníkov týmto nepríjemným zlozvykom trpí asi 30 percent detí a dospievajúcich a 10 percent dospelých. Podľa psychológov môže byť obhrýzanie nechtov spôsobené rôznymi podnetmi. Predstavuje však istý druh upokojenia a uvoľnenia. Hryzenie nechtov je sprievodným javom či reakciou na stres či preťaženie organizmu.

Správna starostlivosť

Mnohým problémom so svojimi nechtmi sa vyhnete, ak budete dodržiavať niekoľko zásad:
Pri práci v domácnosti a v záhrade noste rukavice, najmä keď používate čistiace prostriedky.
Kožtičku okolo nechtov, ak sa dá, nestrihajte. Zabránite tak vniknutiu infekcií.
Krémujte si ruky i nechty.
Urobte si výživnú masáž z olivového oleja.

Zaujímavosti

Keby ste si svoje nechty nestrihali, mali by ste ich vo veku 70 rokov dlhé asi 2,5 metra.
Rýchlosť ich rastu závisí aj od ročných období, v zime rastú rýchlejšie ako v lete.
Predpoludním vraj rastú nechty rýchlejšie ako popoludní, cez deň viac ako v noci.
Aj vek zohráva určitú úlohu. Dojčatám a starším ľuďom dorastajú nechty najpomalšie.
Dospelým ľuďom narastú nechty približne 1 mm týždenne.

Dôležité živiny

Pre zdravé nechty sú najdôležitejšie železo (mäso, strukoviny, listová zelenina), vápnik (mlieko, mliečne produkty, zelenina) a zinok (strukoviny, orechy a semienka).

Tlačiť Diskusia