Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Keď štrajkuje štítna žľaza...

28.10.2007 Casprezeny.sk

Neodôvodnene priberáte alebo chudnete? Padá vám od únavy hlava? Máte pocit, že vám niekto kradne energiu? Posvieťte si na štítnu žľazu! Ochorenia tohto orgánu postihujú najmä ženy a vyvíjajú sa potajomky. Ako ich včas odhalíte?

Keď štrajkuje štítna žľaza...

Odpovedala nám MUDr. DAGMAR PROKEŠOVÁ z endokrinologickej ambulancie a Centra pre liečbu obezity v Bratislave.

Mnohé z nás majú pocit, že štítna žľaza je len nepodstatný kúsok tela... Je to naozaj tak?

Ide síce o malý orgán s hmotnosťou 20 až 30 gramov, ale na správne fungovanie organizmu je veľmi dôležitý. Hormóny štítnej žľazy zasahujú do všetkých procesov v tele. Vplývajú napríklad na látkovú premenu živín, činnosť zažívacieho, srdcovo-cievneho a dýchacieho systému, tvorbu tepla a spotrebu kyslíka. Kontrolujú i vývin a stav mozgu, psychických funkcií, svalstva, kože, kostí, imunitného systému, ako aj tvorbu krvi či sexuálne funkcie.

S akými ťažkosťami súvisiacimi so štítnou žľazou sa stretávate najčastejšie?

Ľudia s porušenou funkciou štítnej žľazy sú stále unavení, majú zníženú psychickú aj fyzickú výkonnosť, priberajú alebo chudnú bez zmeny v životospráve, trápi ich búšenie srdca, trasenie, vypadávajú im vlasy, viac sa potia alebo, naopak, majú veľmi suchú kožu, trpia zápchou či hnačkovitými stolicami, sú psychicky labilnejší, nervózni až konfliktní, nesústredení, majú narušený spánok. Ženy môžu mať problémy s menštruačným cyklom, otehotnením a libidom, muži s potenciou. Pri zväčšenej žľaze sa pacienti sťažujú na tlaky a pocit cudzieho telesa v krku, sťažené prehĺtanie a niekedy aj dýchanie.

Prečo tento orgán štrajkuje častejšie ženám než mužom?

Poruchami štítnej žľazy trpia viac ženy, a to najmä v strednom a staršom veku. Na aktivácii autoimunitných ochorení, ktoré tvoria značnú časť porúch, sa totiž podieľajú aj ženské pohlavné hormóny estrogény. Napríklad samotné tehotenstvo, či už dokončené, alebo prerušené, môže u predisponovanej ženy spustiť ochorenie štítnej žľazy.

Rozpoznať, že so štítnou žľazou nie je niečo v poriadku, nebýva jednoduché. Aké sú prvé príznaky?

Hormóny štítnej žľazy pôsobia na mnohé biologické procesy v tele, z čoho vyplýva, že aj ťažkosti sa objavujú vo všetkých systémoch. U každého človeka však majú špecifický priebeh a intenzitu. Niekedy príde pacient s jedným problémom, inokedy s viacerými. Najčastejšie sa porucha začne prejavovať nadmernou únavou a zníženou výkonnosťou, vypadávaním vlasov či psychickou labilitou. Najmä v začiatkoch ochorenia štítnej žľazy sa na jej postihnutie nemyslí a po príčinách ťažkostí sa pátra v ORL, kardiologických, kožných, gastroenterologických, imunologických alebo aj psychiatrických ambulanciách.

Dokážete prinútiť tento orgán, aby pracoval tak, ako má?

Liečba porúch štítnej žľazy je individuálna. Vo väčšine prípadov sú potrebné medikamenty vo forme tabliet, niekedy musíme pristúpiť k podávaniu rádiojódu alebo aj operačnému riešeniu. Cieľom terapie je nahradiť chýbajúce hormóny štítnej žľazy alebo, naopak, pri zvýšenej funkcii činnosť orgánu pritlmujeme. Liečba býva dlhodobá, neraz i celoživotná, napríklad pri vrodenej zníženej funkcii. To, či treba brať medikamenty prechodne alebo natrvalo, posúdi výhradne lekár.

Kedy je nevyhnutná operácia?

Operačný zákrok býva potrebný pri podozrení na zhubné ochorenie, pri zvýšenej činnosti, ktorá sa nedá liečiť medikamentmi, alebo ak je zväčšovanie štítnej žľazy spojené so sťaženým prehĺtaním a dýchaním. Nie vždy chirurg vyoperuje celý orgán – aby sa zabezpečilo normálne fungovanie žľazou riadených pochodov v organizme, aj v tomto prípade treba dopĺňať hormóny vo forme tabliet.

Len akupunktúra nevylieči

 • Pri mierne zníženej činnosti štítnej žľazy sa osvedčili niektoré liečivé rastliny (plody arónie čiernej, borovica lesná), jód, selén, vitamín A či aminokyselina L-tyrozín. S jódom to však nepreháňajte. V rozvinutých krajinách je nedostatok jódu v strave len zriedkavý. Telo denne potrebuje iba nepatrné množstvo tohto prvku a zvyčajne ho získa zo zeleniny, jodidovanej soli či morských živočíchov.
 • Pri zvýšenej funkcii je postup opačný – príjem jódu treba výrazne obmedziť, niekedy lekári odporúčajú odložiť aj pobyt pri mori.
 • Pri akomkoľvek, i malom podozrení na poruchu štítnej žľazy by ste sa mali poradiť s odborníkom. Väčšinu problémov dokážu špecialisti liečiť. Pri ťažších štádiách ochorenia sa môžu rozvinúť ďalšie komplikácie, ktoré určite k šťastiu nepotrebujete. Ľuďom s neliečenou nadmernou činnosťou štítnej žľazy hrozí vyššie riziko srdcových ochorení a osteoporózy.
 • Akupunktúra dokáže zmierniť niektoré príznaky (bolesti, nedostatok energie, postihnutie očí), poruchy štítnej žľazy však nelieči.
 • Homeopatiká by ste mali užívať výlučne pod dohľadom skúseného homeopata a v spolupráci s vaším obvodným lekárom alebo endokrinológom.
 • Lieky proti hypertyreóze a hypotyreóze môžu mať rozličné nežiaduce účinky – požiadajte lekára alebo farmaceuta, aby vás s nimi oboznámil.

  NAJČASTEJŠIE PORUCHY


  Typ poruchy Ako sa prejavuje? Príčiny vzniku
  Hypertyreóza (nadmerná aktivita štítnej žľazy) chudnutie napriek zvýšenej chuti do jedla, pocit príliš rýchleho alebo nepravidelného búšenia srdca, trasenie rúk, znížená tolerancia tepla, nadmerné potenie, úzkosť a nespavosť, hrvoľ v krku (struma), časté vyprázdňovanie, svalová slabosť, nepravidelná menštruácia, vystupujúce oči genetická predispozícia, autoimunitné ochorenia
  Hypotyreóza (znížená aktivita štítnej žľazy) únava, poruchy pamäti, priberanie, zápcha, hrubší hlas, hrvoľ v krku, znížená tolerancia chladu, opuchnuté oči, suchá zhrubnutá koža, stenčenie vlasov, silné alebo častejšie menštruácie, slabosť a bolesť vo svaloch, bolesť v kĺboch nedostatok jódu v strave, autoimunitné ochorenia, predchádzajúca liečba rádiojódom alebo operácia pri hypertyreóze
 • PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
  Tlačiť Diskusia